statystyki

Baca-Pogorzelska: Porażeni prądem przez węgiel

autor: Karolina Baca-Pogorzelska04.04.2017, 07:50; Aktualizacja: 04.04.2017, 09:14

Energetyka płaci krocie za ratowanie górnictwa – właśnie dokłada kolejny miliard złotych. Jej wyniki za 2016 r. są mocno przeciętne, a i kurs giełdowy pozostawia w wielu przypadkach sporo do życzenia. Drenaż trwa.

Planowana budowa elektrowni atomowej, projekty morskich farm wiatrowych, odkupienie lądowych farm wiatrowych od zagranicznych inwestorów, poszukiwania gazu łupkowego, rozwój elektromobilności i dokapitalizowanie górnictwa. Oprócz tego własne inwestycje, m.in. w potężne bloki węglowe. Polska energetyka w ostatnich latach naprawdę powinna trzymać się za kieszeń. Tymczasem do jej kieszeni chętnie sięgają inni. Pytanie, jak długo jeszcze będzie to możliwe.

Jeśli spojrzymy na kurs giełdowy wielkiej piątki – dane będą różne. PGNiG bowiem w ciągu roku zyskał 15,7 proc.*, jednak jako cały koncern, a w projekty górnicze zangażowana jest Termika. 9,45* proc. dał przez rok zarobić Tauron, ale on w ratowanie górnictwa zaangażowany był najmniej – kupił tylko kopalnię Brzeszcze (a w zasadzie jej połowę, bo druga poszła do likwidacji). Nie musiał się angażować w największy balon, jakim jest Polska Grupa Górnicza, która właśnie przejęła Katowicki Holding Węglowy. PGG powstała w 2016 r. i zo stała dokapitalizowana niemal 3 mld zł. Nie wyszła na prostą (325 mln zł straty za 2016 r. wobec 370 mln zł zakładanej), jednak przejęła Holding. A proces ten wymagał kolejnego dokapitalizowania – ponad 1 mld zł.

W proces ten ponownie zaangażowały się Energa i PGE – w ubiegłym roku dołożyły po 500 mln zł, teraz po 100 mln zł. Kurs tej pierwszej spadł przez rok o 19,33 proc.*, a tej drugiej o 18,5 proc.* Warto dodać, że ubiegłoroczne wyniki Energi były naprawdę fatalne na tle branży. W 2016 r. miała 147 mln zł skonsolidowanego zysku netto w porównaniu z 840 mln zł zysku rok wcześniej. Inwestycja w PGG przyniosła jej ok. 50 mln zł straty. Ubiegłoroczny wynik gdańskiej firmy jest najgorszym od 2012 r., gdy odnotowała 456 mln zł zysku (dla porównania w 2014 r. zarobiła na czysto ponad 1 mld zł).


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie