statystyki

Od lutego rachunki za gaz będą niższe

autor: Aleksandra Gruszczyńska10.01.2017, 07:21; Aktualizacja: 10.01.2017, 07:46
W tym roku zima zaskoczyła nie tylko drogowców, lecz także analityków rynku surowcowego.

W tym roku zima zaskoczyła nie tylko drogowców, lecz także analityków rynku surowcowego.źródło: ShutterStock

Od lutego gospodarstwa domowe zaoszczędzą na rachunkach za gaz. URE obniżył taryfy na błękitne paliwo dla PGNiG Obrót Detaliczny. Decyzja urzędu może być dla spółki bardzo kosztowna.

W tym roku zima zaskoczyła nie tylko drogowców, lecz także analityków rynku surowcowego. Jeszcze przed świętami prognozowali kilkuprocentowy wzrost cen gazu dla 6,8 mln gospodarstw domowych. Tymczasem Urząd Regulacji Energetyki (URE) zadecydował o obniżeniu taryf dla klientów największego dystrybutora średnio od 6 do 8,7 proc. A tego eksperci od rynku surowców się nie spodziewali.

W ocenie Łukasza Prokopiuka, analityka DM BOŚ, posunięcie to nie ma podstaw ekonomicznych, można je natomiast tłumaczyć decyzjami politycznymi. W rozmowie z DGP podkreśla, że obniżenie taryf może mieć związek z trwającym sezonem grzewczym i nagłym nadejściem bardzo niskich temperatur. Co prawda nie wiadomo, jak długo mrozy się utrzymają, ale do końca marca według wyliczeń URE rachunki za ogrzewanie mieszkań, przygotowywanie posiłków czy podgrzewanie wody będą niższe w zależności od rocznego zużycia średnio od 0,58 gr do ponad 11 zł miesięcznie.

Jak informuje Emilia Tomalska, rzeczniczka PGNiG Obrót Detaliczny, taryfy, które zostały zatwierdzone 4 stycznia, zaczną obowiązywać od 18 lutego. Zgodnie z prawem spółka może wprowadzić nowe stawki w życie nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż 45 dni od opublikowania ich przez regulatora. Warto też podkreślić, że URE po raz kolejny zajmie się taryfami gazowymi w marcu. Nie wiadomo jednak, czy urząd zadecyduje wówczas o ich podwyższeniu, czy utrzyma je na poziomie z lutego. Analitycy przewidują jednak, że taryfy wzrosną.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie