Zamiast "nieustających wakacji" protesty przeciwko OFE. Katastrofa w Chile mogła być scenariuszem dla Polski

autor: Jakub Kapiszewski10.09.2016, 08:45; Aktualizacja: 10.09.2016, 10:39
emeryt, emerytura

System emerytalny w Chile, podobnie jak w Polsce, składa się z trzech filarów.źródło: ShutterStock

„Emerytura jak nieustające wakacje” – można było usłyszeć w klipie reklamowym jednego z polskich otwartych funduszy emerytalnych pod koniec lat 90. O tym, że to nie do końca prawda, przekonują się boleśnie mieszkańcy Chile.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • Pan Murzyński - Filipiński(2016-09-10 12:43) Zgłoś naruszenie 281

    Twórcy naszego systemu emerytalnego deklarowali wprost, że wzorują się na systemie Chilijskim, mając świadomość patologii jakie w nim występują. No i co? No i nic, pieniądze się rozpłynęły, winnych nie ma, znów winny jest nieoceniony w takich przypadkach "System".

    Odpowiedz
  • jk(2016-09-10 14:44) Zgłoś naruszenie 172

    Problemem Polski jest niefunkcjonalnosc panstwa. Panstwo jako takie czeka na reformy strukturalne, jedna z nich jest reforma systemu emerytalnego. W czym rzecz, system emerytalny zostal przeniesiany z PRL-u czyli bazuje sie na przywilejach okreslonych grup pracowniczych przede wszystkim budzetòwki ale nie tylko. Dodatkowo rzady solidarnosciowe wprowadzily OFE plus przywileje dla kleru i kosciola. Ta sytuacja prowadzi do olbrzymiego zadluzenia (okolo 35 mld rocznie , ponad 25 lat po zmianach) z drugiej strony doprowadzilo do podzialu spolecznstwa. Sposòb w jaki zabiera sie PIS do wprowadzenia zmian wynika z populistycznych hasel wyborczych a nie z logicznego rozwiazania tego problemu. Còz nie mamy szczescia do klas politycznych, jestesmy rzadzeni przez miernoty intelektualne.

    Odpowiedz
  • odwieczna zasada świętych mężów i patriotów(2016-09-10 15:38) Zgłoś naruszenie 162

    Póki była lewica,OFE nie wprowadzono. Jak nastali Solidarnosciowo-kruchtowi czyli AWS, to wprowadzono OFE oraz jeszcze 3 dalsze reformy. Teraz u chlewa jest PiS i kruchtowi - ciekawe czym to się skończy???? Ferajna rzymska nie nadaje się do rządzenia. Nie płaci podatków i nie potrafi pracować. A te podatki, które przez przypadek płacą, to każą wiernym dawać więcej na tacę. Każdy by tak chciał. Dostać więcej niż stracił, nie płacić ZUS, NFZ i mieć mieszkanie , rentę, i emeryturę i wyżywienie. No i pracować po 2 -3 godziny dziennie.

    Odpowiedz
  • państwo polskie dotychczas nie było przyjazne ....(2016-09-10 10:31) Zgłoś naruszenie 132

    ludziom pracy.Oszustwa emerytalne tuż przed uzyskaniem świadczenia po 47 latach składkowych.Trzeba odkładać składki przez 50 lat pracy aby otrzymać niską emeryturę.Światowe organizacje praw człowieka przydzielają wysokie zasiłki imigrantom wszelkiej maści a o Polskich wypracowanych świadczeniach nie wypowiadają się.To o czymś świadczy w tym procederze polskiego niewolnika w tle europy.

    Odpowiedz
  • sa(2016-09-11 07:32) Zgłoś naruszenie 100

    Co roku te OFE brało m-cznie za nic 7 > 10 % ,za co za to ,że gotówkę mldy wziętą od ZUS - i skierowało na państwe obligacje RP(zarząd OFE nie czynił żadnych zysków a brał wysokie apanaże,profity , roztrwonił kasę, oferowali em. za ok.70zł/m-c !!!) .To tylko powiększało dług państwa,bo zatoczyło koło biurokracji kosztownej po drodze. Za rząd "łobuzków" aws -ludzie powinni beknąć i to porządnie .Kto taki system dopuszcza ,przecież Ci ludzie nie mieli pojęcia co robili. Mieliśmy się na em,rencie opalać pod palmami na wyspach , jak widać to oni się opalają, za nasze, dopchali się do koryt -wysokie pensyjki w RP ,UE, a nas puścili z torbami. Rubta co chceta teraz !!!.

    Odpowiedz
  • realista(2016-09-11 10:15) Zgłoś naruszenie 70

    glupcze z 03.54 co ty bredzisz ? zastanów sie i pomysl zanim cos nabazgrzesz Wiek emerytalny powinien byc taki sam dla wszystkich grup zawodowych w tym mundurowych, sędziów prokuratorów nauczycieli, ( kobiet i mężczyzn 65 lat ) i płacącym ZUS i takim samym sposobem naliczania emerytur

    Odpowiedz
  • polski podatnik(2016-09-11 07:48) Zgłoś naruszenie 71

    OFE w Polsce to największa dotychczasowa złodziejska piramida finansowa.Zrobili ją polityczni pseudo ekonomiści dla okradania społeczeństwa i budowania własnych prywatnych majątków.Złodzieje ze świecznika mają się dobrze już się nachapali a cała sprawa leży pod dywanem.Jeden z tych jest nawet specem od okradania społeczeństwa ukraińskiego.Zyczę temu człowiekowi aby ukraińcy skrócili go o łeb.

    Odpowiedz
  • aaa(2016-09-11 03:59) Zgłoś naruszenie 62

    Kradna moje pieniadze z ofe bez mojej zgody to niech takze zwroca wszystkiec oplaty ktore na pos czatku przez klilka lat wynosily po 10%

    Odpowiedz
  • Majka(2016-09-11 14:55) Zgłoś naruszenie 50

    Marne , to dla mnie pocieszenie ,że ja, tylko gospodyni domowa od początku miałam rację co do OFE. Wiele opinii zwykłych ludzi na forach w tamtych czasach wskazywało o zagrożeniach ,ale liczyli się ,tylko eksperci z tytułami gotowi zakrzyczeć wszystkich myślących inaczej.

    Odpowiedz
  • Gienek(2016-09-11 03:54) Zgłoś naruszenie 211

    Co za manipulacja! W Polsce za 20 lat będzie jeszcze gorzej właśnie przez to, że OFE zlikwidowano, ponieważ liczba emerytów wzrośnie o 50%, a liczba płacących składki ZUS spadnie o 20%. Demografia głupcze ?

    Odpowiedz