Przede wszystkim pracodawcy mogą odetchnąć z ulgą – zmiany w zakresie umów-zleceń nie będą wprowadzane już do 2025 roku. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej przekazała, że takimi zmianami niezależnie od tego czy się one komuś podobają, czy nie podobają, nie należy zaskakiwać ani pracowników, ani pracodawców. Przypomnijmy, że pełne oskładkowanie umów–zleceń i umów o dzieło miało nastąpić według wstępnych zapowiedzi od stycznia 2025 roku.
Polska wstrzyma się z realizacją jednego z kamieni milowych wpisanych do Krajowego Planu Odbudowy. Chodzi o punkt A71G, który zakłada wejście w życie jeszcze w 2023 roku odpowiednich ustaw ograniczających segmentację na rynku pracy i zwiększających ochronę socjalną wszystkich osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych poprzez objęcie tych umów składkami na ubezpieczenia społeczne.
Zmiany w umowach-zlecenie i umowach o dzieło a KPO
Jak czytamy w Krajowym Planie Odbudowy, wejście w życie ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która:
- zapewni, aby wszystkie umowy cywilnoprawne podlegały składkom na ubezpieczenia społeczne (emerytalnym, rentowym, wypadkowym i z tytułu chorób zawodowych oraz – z wyjątkiem umów o dzieło, w przypadku których będą dobrowolne – chorobowym), niezależnie od uzyskiwanych dochodów, z wyjątkiem umów zawieranych ze studentami poniżej 26. roku życia;
- zniesie zasadę, zgodnie z którą w przypadku umów cywilnoprawnych składki na ubezpieczenia społeczne są płacone na podstawie minimalnego wynagrodzenia.
Zakładano, że odpowiednie przepisy zostaną wprowadzone od 1 stycznia 2025 roku, jednak już w październiku pojawiły się głosy, które zaprzeczyły takiemu scenariuszowi. Wówczas Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, przekazał, że ustawa na pewno nie wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r.
Oskładkowanie umów-zleceń. Od kiedy?
Wczoraj w Sejmie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk potwierdziła, że zmiany nie zostaną wprowadzone od nowego roku.
– Stoję na stanowisku, że takimi zmianami, które są duże, systemowe, czasami trudne, absolutnie nie można zajmować się na dwa miesiące przed rozpoczęciem roku – przekazała ministra.
Pozostaje jednak faktem, że nowe przepisy po odpowiednim vacatio legis zostaną wprowadzone, czemu sprzeciwia się część organizacji zrzeszających pracodawców.
"Stanowisko Rzeczniczki Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszki Majewskiej wobec oskładkowania umów cywilnoprawnych jest negatywne. W jej przekonaniu ozusowanie umów zleceń i umów o dzieło jest z gospodarczego punktu widzenia nieuzasadnione. W związku ze zobowiązaniem nałożonym przez KPO obecny rząd i parlament powinny podjąć wysiłek, by zrealizować go w sposób możliwie najmniej szkodliwy dla gospodarki. Dlatego należy nie tylko zrezygnować z oskładkowania umów cywilnoprawnych zawartych z osobami do 26. roku życia, ale także całkowicie wycofać się z planu oskładkowania umów o dzieło" – czytamy na stronie Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
ZUS od umowy–zlecenie i umowy o dzieło
Jak przedstawia się obecny stan prawny?
W przypadku zleceniobiorców są oni objęci ubezpieczeniami: emerytalnymi, rentowymi, wypadkowym i zdrowotnych. Jednak ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.
"Dla zleceniobiorcy ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Zleceniobiorca będzie objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, o ile zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zostanie złożone przez płatnika w ustawowym terminie. Termin ten to 7 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania umowy zlecenia" – wyjaśnia ZUS.
Jeśli wykonuje się umowę zlecenia dla firmy, której jednocześnie jest się pracownikiem, wówczas należy taką osobę objąć ubezpieczeniami: emerytalnym, rentowymi, chorobowym, wypadkowym i zdrowotnym.
Zleceniobiorca może nie być objęty obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi, jeśli posiada on inny tytuł do ubezpieczeń, np. z pracy na etat. Tak samo nieobjęci składkami są uczniowie lub studenci, którzy nie ukończyli 26. roku życia
Osób zatrudnionych na podstawie umów o dzieło nie obejmują ubezpieczenia społeczne, zdrowotne ani dobrowolne chorobowe.