Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał najnowsze dane dotyczące złożonych wniosków o wakacje składkowe. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy złożyli już 48,2 tys. takich podań.
Od 1 listopada przedsiębiorcy mogą wnioskować o wakacje składkowe, dzięki którym można obniżyć koszty prowadzonej działalności gospodarczej. Z tego rozwiązania można skorzystać tylko raz w każdym roku kalendarzowym. To rozwiązanie przeznaczone dla mikroprzedsiębiorców, którzy są wpisani do CEIDG i w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku ubezpieczali do 10 osób.
Wakacje składkowe – kto skorzysta?
Od 1 listopada 2024 roku przez trzy doby właściciele firm złożyli blisko 50 tys. wniosków o wakacje składkowe. Za składki w danym miesiącu zapłaci budżet państwa i będą wliczać się do przyszłej emerytury lub renty.
Jak wskazuje ZUS, ulga ta stanowi pomoc de minimis, dlatego we wniosku przedsiębiorca będzie podawał informacje na temat innych form pomocy publicznej, z których korzystał.
Z ulgi mogą skorzystać osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą lub komornicy sądowi, jeśli w miesiącu przed złożeniem wniosku mieli zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych i wypadkowego) lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż 10 ubezpieczonych (wliczając siebie).
"Przy ustalaniu limitu istotna jest liczba osób podlegających do ubezpieczeń w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku od pierwszego do ostatniego dnia tego miesiąca. Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca złoży wniosek w listopadzie 2024 roku o zwolnienie za grudzień 2024 roku, to ustala liczbę osób, które w październiku (od 1 do 31 października 2024 roku) podlegały ubezpieczeniom choć jeden dzień" – podaje ZUS.
Wakacje składkowe – jak złożyć wniosek
Ulga jest dostępna dla przedsiębiorców na wniosek RWS, który jest dostępny wyłącznie z profilu płatnika na Plarformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS. Jak podkreśla ZUS, wnioski w innej formie nie będą rozpatrywane.
Wnioski można składać od 1 listopada 2024 roku. Jeśli chce się uzyskać zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2024 roku, należy złożyć podanie RWS do 30 listopada 2024 roku. RWS jest dokumentem edytowalnym, do którego pobrane są dane identyfikujące płatnika składek, a także domyślnie wypełniony okres zwolnienia.
"Wnioski ZUS będzie rozpatrywać automatycznie, a wszelkie informacje w tej sprawie udostępni na koncie płatnika na PUE/eZUS. Informację o tym, że na PUE/eZUS jest nowa wiadomość na ten temat, ZUS wyśle dodatkowo na e-mail lub numer telefonu, który przedsiębiorca podał na swoim koncie PUE/eZUS" – informuje ZUS.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii szacuje, że z wakacji składkowych będzie mogło skorzystać ok. 1,7 mln mikroprzedsiębiorców. Koszty rozwiązania w 2024 r. wyniosą ok. 1,64 mld zł.