Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 listopada 2024 roku zostanie wyłączona możliwość wystawiania e-ZLA (elektronicznego zwolnienia lekarskiego) z Pulpitu Lekarza. Medycy będą musieli skorzystać w razie awarii PUE/eZUS z aplikacji mZUS dla Lekarza.
Lekarzy i asystentów medycznych czekają zmiany od 1 listopada 2024 roku w zakresie wystawiania zwolnień lekarskich. Od następnego miesiąca nie będzie można wystawić L4 z Pulpitu Lekarza, czyli z narzędzia, które obecnie umożliwia wypisanie zwolnienia na przykład podczas awarii lub przerwy serwisowej na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zmiany w wystawianiu L4 w 2024 r.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie przekazał, że od listopada będzie wyłączony Pulpit Lekarza. Medycy powinni pobrać aplikację mZUS dla Lekarza, dzięki czemu będą mogli nadal wystawiać zwolnienia, jeśli PUE/eZUS będą niedostępne.
ZUS informuje, że sytuacji, gdy PUE/eZUS nie będzie dostępny, e-ZLA będzie można wystawiać w aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza. Z aplikacji mogą korzystać lekarze i asystenci medyczni. Jest ona bezpłatna. Można ją pobrać w sklepach Google Play lub App Store do zainstalowania na urządzanych mobilnych z systemami Android lub IOS. Co ważne, należy ją połączyć ze swoim kontem PUE/eZUS.
Pulpit Lekarza a mZUS dla Lekarza
Aplikacja mZUS dla Lekarza jest przeznaczona dla medyków, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich oraz dla asystentów medycznych, którzy są upoważnieni przez lekarzy do wystawiania L4 w ich imieniu.
Aplikacja mZUS dla Lekarza umożliwia:
- połączenie aplikacji mobilnej z kontem na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS;
- pobranie Certyfikatu z ZUS na urządzenie mobilne;
- dodanie na czas trwania sesji nowego miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych, a także zgłoszenie do ZUS aktualizacji dotyczących miejsca świadczenia pracy i specjalizacji, wysłanie wniosku w sprawie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich (wniosek OL-FZLA);
- wystawienie lub anulowanie zaświadczenia lekarskiego (e-ZLA);
- wyświetlenie szczegółów wystawionych e-ZLA;
- wyświetlenie szczegółów e-ZLA pacjenta wystawionych również przez innych lekarzy;
- na potrzeby wystawiania e-ZLA pobranie danych pacjenta oraz jego pracodawców, a także danych członków rodziny, których pacjent zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego;
- złożenie wniosku o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS (wniosek PR-4) oraz zobaczenie szczegółów wysłanych wniosków;
- skontaktowanie się telefonicznie z infolinią ZUS (Centrum Kontaktu Klientów) lub wysłanie wiadomości do ZUS;
- wyświetlenie komunikatów dla aplikacji mZUS dla Lekarza i powiadomień PUE;
- zarezerwowanie e-wizyty lub wizyty stacjonarnej w wybranej placówce ZUS.
Jak informowaliśmy w Gazecie Prawnej, nowa aplikacja mZUS dla Lekarza wpłynie na codzienną pracę osób zatrudnionych w ochronie zdrowia. Będą oni musieli zainstalować aplikację na swoich urządzeniach mobilnych i dostosować się do nowego interfejsu.
Dzięki usprawnieniu obsługi e-ZLA skróci się czas oczekiwania na zwolnienie lekarskie. Aplikacja umożliwi bowiem lekarzom szybsze przesłanie e-zwolnienia do pracodawców pacjentów.