Podwyżki będą takie, że renciści i emeryci ich nie zauważą

autor: Bożena Wiktorowska, Grzegorz Osiecki01.08.2016, 07:07; Aktualizacja: 01.08.2016, 09:36
emerytura emeryt pieniądze

Wiele wskazuje na to, że rząd wkrótce przygotuje jakieś rozwiązanie zmierzające do podwyżki świadczeń,źródło: ShutterStock

W 2017 r. renty i emerytury zostaną podniesione tylko o 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia z roku 2016. Podstawą do takich ustaleń jest rozporządzenie Rady Ministrów z 14 lipca 2016 r. w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji w 2017 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1097). – Rząd nie miał innego wyjścia, jak ogłosić rozporządzenie z zaproponowaną przez siebie wielkością. W czasie prac Rady Dialogu Społecznego nie przyjął sugestii trzech central związkowych, żeby było to 50, a nie 20 proc. – wyjaśnia Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (42)

  • Jakoś ...(2016-08-01 07:56) Zgłoś naruszenie 863

    .... na przepastne uroczystości państwowe i kilkutysięczne podwyżki dla władzy pieniędzy nie brakuje !

    Odpowiedz
  • XXYYZZ(2016-08-01 10:15) Zgłoś naruszenie 732

    Strategia waloryzacji rent i emerytur jest głośno rozważana przez cały rok - dadzą "okruszki emerytalne" w marcu, a już od marca do lutego następnego roku głośno i powszechnie rozważają, że deflacja [ której nikt nie odczuwa, a przeciwnie ], że naszego państwa nie stać, że najmniejsze "podwyżki", to dla budżetu oooooogromny wydatek. Wszystko po to, żeby w emerytach wzbudzić POCZUCIE WINY, że żyją, że obciążają, że młodzi na nich pracują - jakby emeryci byli dla państwa balastem! Moja emerytura, po 42 latach pracy, często na 2 etatach, siedem dni w tygodniu, jest wystarczająca na życie godne, ale coraz bardziej - dzięki manipulacjom waloryzacyjnym - traci na wartości i zbliża się do poziomu emerytury osób po 20-30 latach. Kosztem mnie podobnych rządzący podlizują się swojemu elektoratowi!!! Podpowiem rządzącym gdzie są pieniądze, które można przeznaczyć na sprawiedliwe uregulowanie "problemu" emerytur: - zlikwidować WSZELKIE emerytalne przywileje, - przestać opłacać etaty i emerytury związane z religijnym kultem [ prawdopodobnie rocznie to 700 mln złotych ], - anulować umowę konkordatową [ prawdopodobnie to 10 bln złotych!!! ], - w urzędach państwowych skończyć z praktyką pobierania emerytury i kontynuowania pracy, - zlikwidować Senat, który jest balastem dla budżetu, a synekurą dla senatorów, - zmniejszyć liczbę posłów o połowę - wystarczającą dla państwa wielkości Polski, - rozważniej finansować wszelkie "igrzyska", na które nasze państwo nie stać. Posypią się uwagi, że te rozważania są prostackie, ale mam do nich prawo!

    Odpowiedz
  • emerytka(2016-08-01 10:02) Zgłoś naruszenie 726

    Takie traktowanie najstarszych i najsłabszych - to wielka podłość i OKRUCIEŃSTWO ze strony rządzących!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wjw(2016-08-01 09:28) Zgłoś naruszenie 6912

    A ile poszło z budżetu państwa na cyrk pt. ŚDM ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt(2016-08-01 10:11) Zgłoś naruszenie 646

    Głosujcie na PIS będzie wam lepiej! Oto "dobra zmiana"! Zobaczycie co PIS wyniesie z nauki Papieża ,i w roku miłosierdzia!!!! Już wyjechał,trzeba dalej butą i arogancją zwalczać ludzi..............................................

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • cerber(2016-08-01 11:59) Zgłoś naruszenie 583

    Czas szybko upływa, przy urnach będziemy pamiętali.Jest nas kilka milionów.Damy radę dobrej zmianie.

    Odpowiedz
  • nikodem(2016-08-01 12:26) Zgłoś naruszenie 513

    Po co to było 500+,można było zrobić 400+ a te 100zł podzielić po 50zł i dać emerytom i rencistą.Ten co nie dostawał żadnych pieniędzy i z 400zł był by zadowolony.Były by dwie pieczenie przy jednym ognisku.

    Odpowiedz
  • AB(2016-08-01 11:57) Zgłoś naruszenie 445

    Ale o jakiej zmianie piszą niektórzy? Nic się w Polsce nie zmienia od lat. PO podwyższyło wiek emerytalny, nie dbając o to, że bardzo trudno o pracę dla ludzi 50+. Nie zadbało o rozwiązania systemowe ani o pomoc dla ludzi, którzy tracą pracę i pozostają bez środków do życia. Wielkich podwyżek emerytur też nie było. PiS kontynuuje politykę lekceważenia osób starszych.

    Odpowiedz
  • Sewer(2016-08-01 16:01) Zgłoś naruszenie 430

    Każda waloryzacja rent i emerytur to oszustwo i to niezależnie czy procentowa, czy kwotowa, czy mieszana. Jednorazowe dodatki to nie waloryzacja. Waloryzacja rent i emerytur powinna być przeliczana każdorazowo do obowiązującej kwoty bazowej w danym roku kalendarzowym (wyrównanie świadczeń) bo każdy wypracował sobie odpowiedni wskaźnik wysokości świadczenia WWS (constans) płacąc składki emerytalne od uzyskiwanych poborów. Wprowadzony system waloryzacji to permanentne okradanie rencistów i emerytów oraz tworzenie tzw. starych portfeli. Przeciętna emerytura w stosunku do przeciętnego wynagrodzenia stale traci na wartości. W grudniu 1991 r. przeciętna emerytura była równa przeciętnemu wynagrodzeniu (243 zł), we wrześniu 1995 r. przeciętna emerytura wynosiła 93% tej przeciętnej, w grudniu 2000 r. 60%, w grudniu 2010 52,2%, a w grudniu 2014 r. 46,8%. Oto jak rządzący CORAZ BARDZIEJ OKRADAJĄ EMERYTÓW. Waloryzacja emerytur odbywa się z co najmniej kwartalnym opóźnieniem w stosunku do wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, z uwagi na konieczność opracowania danych statystycznych przez GUS, a więc realne przeciętne emerytury były jeszcze niższe, o ok. 20%, niż podane wyżej, np. XII.2014 = 37,4%, a nie 46,8%! W okresie XII.1991-XII.2014 przeciętne wynagrodzenie wzrosło ponad 16-krotnie (3942,67 : 242,60 = 16,25), podczas gdy emerytury zaledwie niecałe 8 razy (1847,29 : 242,60 = 7,61), a więc wzrost wynagrodzeń był ponad dwukrotnie większy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nędzarz(2016-08-01 11:05) Zgłoś naruszenie 413

    K....o dobra zmiana!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • xten(2016-08-01 13:44) Zgłoś naruszenie 275

    2012 - ok.70 zł. 2013 - ok.60-80 zł. 2014 - ok.14 - 18 zł. 2015 - ok. 13 zł. 2016 - ok. 2,50 - 6 zł. 2017 - jak dobrze pójdzie całe 50 groszy. Ta wstrętna Platforma - Beato , kocham Cię , kocham cały Rząd !!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 50+(2016-08-01 13:05) Zgłoś naruszenie 232

    Dobra zmiana PO staremu. Dalej robić mamy aż 22 lata dłużej na uprzywilejowanych wczesnych emerytów górników i mundurowych. Przypominam , że przed PO i PSL 8 lat temu w Polsce obowiązywał stary system emerytalny. Wg którego wiek 55 lat i 35 lat pracy , lub 40 lat bez względu na wiek - Polacy szli na emerytury dobrowolnie. Jak ktoś chciał robić dłużej do wieku 65 lat , to była jego wola.

    Odpowiedz
  • prawnik - Szczecin(2016-08-01 10:19) Zgłoś naruszenie 2033

    Emerytko. Jaka podłość, jakie okrucieństwo? Głosowałaś zapewne na PIS, to masz dziś tego konsekwencje. Trzeba było przedtem zastanowić się skąd PIS miałaby wziąć pieniądze na te wszystkie obietnice wyborcze. Na program 500+ , na podwyżki pensji w budżetówce, na obniżenie wieku emerytalnego, a co za tym idzie dodatkowe miliardy złotych i na spłatę deficytu budżetowego (spłatę pożyczek). Nie sądziłaś chyba, że pieniądze rząd bierze z Księżyca, czy produkuje po nocach. Bierze z tego co ma, a jak nie ma, to na pewno nie da, także na twoją emeryturę. Zresztą, pracowałaś na emeryturę i zbierałaś przez całe swoje życie zawodowe składki emerytalne na emeryturę. Czego jeszcze chcesz? Chcesz kasę z moich podatków?

    Odpowiedz
  • Miś(2016-08-01 17:54) Zgłoś naruszenie 1316

    Pracownicy z roku na rok coraz mniej zarabiają ,firmy płacą za Nich coraz mniejsze skłądki a Wy chcielibyście podwyzki? Rozumiem lecz może coś tu nie gra.

    Odpowiedz
  • Malibu(2016-08-02 03:17) Zgłoś naruszenie 101

    Nie chce podwyzki emerytury, ale nie zabierajcie mi podatku Beato Szydlo!

    Odpowiedz
  • kontra(2016-08-02 05:20) Zgłoś naruszenie 90

    Będą pieniądze jeżeli wezmą się wreszcie za nieuczciwych za nieuczciwych pracodawców ,zlikwidują umowy śmieciowe i umowy o dzieło trwające niekiedy po kilkanaście lat . Trzeba zaprowadzić w interesie porządek w interesie pracowników.

    Odpowiedz
  • Anna Polska(2016-08-02 06:22) Zgłoś naruszenie 83

    podwyżki dla najniższych emerytur? A czemu nie pracowali!!!!!!! Niech te darmozjady się w końcu do roboty wezmą!!!!! Po co dziś pracować jak wszystko te pokomunistyczne lenie przeżra, albo dzisiejsze niedojdy!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • as(2016-08-02 07:26) Zgłoś naruszenie 71

    to co panstwo piszecie jest prawda ale trzeba sie zastanowic co z tym fantem zrobic zeby wszystkim sprawiedliwie rewaloryzowac nie zaleznie od kwoty ,oraz zastanowic sie nad zmiana tej ustawy ktora jest juz na dzisejszy dzień przestarzała oraz zmusic rzad do innego spojrzenia na emerytów o dlugich stazach pracy tylko oni powinni dostawac proporcjonalnie podwyzki a nie lekkoduchy i nie roby

    Odpowiedz