statystyki

Tak prezydent, ministrowie i KNF walczą z niskimi emeryturami: Wiele filarów, a mało pieniędzy dla emerytów

autor: Patryk Słowik28.06.2016, 07:26; Aktualizacja: 30.06.2016, 12:25
emeryt, emerytura

Komisja proponuje program „3 x 50 zł”.źródło: ShutterStock

Rozwój trzeciego filara pozwoli na godną starość blisko miliona osób. Tak promuje swoją najnowszą propozycję Komisja Nadzoru Finansowego. Eksperci są jednak sceptyczni. Prezydent, minister rozwoju, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów, a teraz KNF. Wszyscy chcą rozwiązać problem niskich emerytur. Sęk w tym, że na razie wiele jest pomysłów, lecz niewiele działania.

Nasi rozmówcy przyznają, że reformy są niezbędne. Tyle że powinny polegać na upraszczaniu systemu, a nie jego komplikowaniu. Do tego ostatniego zaś sprowadza się ich zdaniem ostatnia propozycja nadzoru finansowego.

Na koszt wszystkich

KNF chce stworzyć system emerytalnych kont oszczędnościowych (EKO) w ramach trzeciego filara. Miałby on funkcjonować obok już istniejących pracowniczych programów emerytalnych (PPE), indywidualnych kont emerytalnych (IKE) i indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).

Komisja proponuje program „3 x 50 zł”. Pracownik odkładałby w ramach EKO 50 zł swojego wynagrodzenia po opodatkowaniu i 50 zł, które byłoby zwolnione z podatku. Pracodawca zaś od siebie dodawałby kolejne 50 zł, które wliczałby w koszty uzyskania przychodu. W efekcie miesięcznie pracownik mógłby odkładać 150 zł na emeryturę. Realny koszt odłożenia przez niego pieniędzy byłby jednak znacznie niższy dzięki zachętom podatkowym. Zdaniem KNF na nowym rozwiązaniu skorzystać mógłby nawet milion osób.

Czy to dobry pomysł? – Jestem zdecydowanie przeciwna jakimkolwiek zachętom podatkowym dotyczącym rozwoju trzeciego filara ani też obejmowania go jakimkolwiek systemem gwarancyjnym – twierdzi prof. Leokadia Oręziak, kierownik Katedry Finansów Międzynarodowych w Szkole Głównej Handlowej. Powód? Zdaniem prof. Oręziak korzyści z tych rozwiązań przypadają tylko instytucjom finansowym, a koszty spadają na państwo.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • Letopis(2016-06-28 08:10) Zgłoś naruszenie 145

    prof. Oręziak tylko widzi zarobki instytucji, a przecież w państwowym ZUS jest główne marnotrawstwo w tym kraju. Nie wiem czy lepiej wrzucać pieniądze do worka bez dna zwanym ZUS, który i tak zbankrutuje... Na nic zaklinanie rzeczywistości.

    Odpowiedz
  • cd(2016-06-28 13:16) Zgłoś naruszenie 120

    Jak to jest, że wszyscy widzą gigantyczną malwersację środków publicznych pochodzących z funduszy ubezpieczeniowych i NIKT DO TEJ PORY NIE PONIÓSŁ ODPOWIEDZIALNOŚCI. Dlaczego zwolniono polityków i macherów finansowych z odpowiedzialności karnej? Odpowiedzialność polegająca na zakreśleniu raz na cztery lata jednej kratki na liście wyborczej jest kpiną z prawa, demokracji i odpowiedzialności.

    Odpowiedz
  • boro(2016-06-28 12:46) Zgłoś naruszenie 113

    PiS szuka pieniędzy na 500+ i inne wydatki ! Znowu coś wymyślą żeby dziurę budżetową łatać !

    Odpowiedz
  • robotnik(2016-06-28 14:27) Zgłoś naruszenie 110

    A według kampani wyborczej wiek emerytalny miał byc obnizony zaraz po utworzeniu się rzadu , a tu jak dotąd nic !

    Odpowiedz
  • Inspektor(2016-06-28 13:28) Zgłoś naruszenie 99

    Panie Prezydencie ,niektóre emerytury szczególnie SBeckie ,nierobow jak Tusk są za wysokie ale za to okrada sie długoletnio pracujących .

    Odpowiedz
  • Jakby tu ...(2016-06-28 12:49) Zgłoś naruszenie 61

    .... jeszcze okroić ?

    Odpowiedz
  • no tak(2016-06-29 12:49) Zgłoś naruszenie 40

    Sprawa waloryzacji jest bardzo prosta, wystarczy waloryzować emerytury do średniej krajowej pensji, dostając emeryturę w wysokości 70% do średniej krajowej pensji w następnych latach musimy te 70% do średniej krajowej dostawać. Proste i logiczne.

    Odpowiedz
  • xyz(2016-06-28 13:53) Zgłoś naruszenie 48

    Pani Prof. Oręziak już pokazała co potrafi - gdy prowadziła nagonkę na OFE. Raczej powinna zająć się występami w filmach dla dzieci gdzie mogłaby wykorzystać swoje niekwestionowane osobiste walory . Doskonale nadaje sią do roli przerażającej czarownicy - a i producenci byliby zadowoleni , mieli by istotne oszczędności na charakteryzacji ( w tym wypadku zupełnie byłaby zbędna charakteryzacja ).

    Odpowiedz
  • gorszy sort(2016-06-28 19:59) Zgłoś naruszenie 40

    Według pana Szwed - od polityki socjalnej na godne zycie potrzeba min. 13.00 zł brutto na godzinę ( zarobki) To jak ma godnie żyć emerytka która po 38 latach pracy i 6 lat urlop wychowawczy ma 1050 zł na miesiąc. ? Może nasz prezydent wytłumaczy - jeżeli tak walczy o godność ?

    Odpowiedz
  • ras(2016-06-29 11:39) Zgłoś naruszenie 30

    Kiedy w końcu ruszy sprawa emerytur po 40 latach pracy.Są ludzie z takim stażem pracy,wypracowanym kapitałem .

    Odpowiedz
  • retyh(2016-06-29 15:53) Zgłoś naruszenie 21

    Czekamy na dymisje tego niby prezydenta wg. obietnicy,może ta jedyną spełni.

    Odpowiedz
  • styrana pracą na nierobów w rządzie polka(2016-12-08 20:15) Zgłoś naruszenie 00