Szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapewniła w piątek, że nie ma rozmów na temat ograniczenia wydatków na świadczenia społeczne w związku z objęciem Polski przez KE procedurą nadmiernego deficytu. "Nie można zaczynać cięć od podstawowych potrzeb Polek i Polaków – podkreśliła.

Dyskusja o Przyszłości Lewicy w Koalicji Rządzącej

Szefowa MRPiPS w rozmowie w Polsat News była pytana m.in. o dyskusję na lewicy dotyczącą przyszłości tego ugrupowania w koalicji rządzącej. Podkreśliła, że skupia się na pracy w rządzie, która – jak przyznała – bywa trudna, ale "najważniejsze jest to, kiedy jest skuteczna".

Kontrowersje Wokół Ustawy o Siłach Zbrojnych

"Dziś dużo uwagi poświęca się ustawie o siłach zbrojnych, w tym umożliwieniu wzmocnienia czy to funkcjonariuszy Straży Granicznej, czy policji, czy nawet wojska, które ochroną granicy się zajmuje. To potrzebna z jednej strony regulacja, ale w tej pierwotnej wersji ona szła zdecydowanie za daleko. I to właśnie na etapie rządowym udało się Lewicy na posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów wykreślić ten najbardziej kontrowersyjny artykuł, który po prostu pozwalałby strzelać do ludzi, którzy próbują przejść przez granicę" – zaznaczyła Dziemianowicz-Bąk.

Dodała, że Lewica nie kwestionuje wzmocnienia Straży Granicznej, ale "gdyby Lewicy nie było w rządzie, to moglibyśmy co najwyżej z ław sejmowych zgłaszać nasze stanowisko".

Prawo Pracy i Ochrona Sygnalistów

Zapytana o wykreślenie – m.in. głosami posłów KO – prawa pracy z ustawy o ochronie sygnalistów, stwierdziła, że "rzeczywiście to sytuacja dosyć kuriozalna". Przypomniała, że prawo pracy były uwzględnione w projekcie przyjętym wcześniej przez Radę Ministrów.

"Mam dobrą wiadomość, bo jesteśmy po pierwszych konsultacjach z konstytucjonalistami, którzy zwrócili uwagę na to, że (...) konstytucja w pewnym zakresie, nie tak kompleksowym jak Kodeks pracy, ale chroni także prawa pracownicze – prawo do odpoczynku, prawo do higienicznych i bezpiecznych warunków pracy, prawo do godnego wynagrodzenia. To wszystko można wyprowadzić z konstytucji, więc w pewnym sensie spodziewam się, że nowy główny inspektor pracy także będzie stosował taką wykładnie tej ustawy" – powiedziała Dziemianowicz-Bąk.

Obniżenie Składki Zdrowotnej dla Przedsiębiorców

Odnosząc się do pomysłu obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, zaznaczyła, że w pierwszej kolejności należy zadbać o dofinansowanie ochrony zdrowia. Zapowiedziała jednocześnie, że rozmowa z ministrem finansów Andrzejem Domańskim w sprawie zmian w składce zdrowotnej odbędzie się jeszcze przed wakacjami.

Wpływ Procedury Nadmiernego Deficytu na Emerytury

Szefowa MRPiPS pytana, czy objęcie Polski przez Komisję Europejską procedurą nadmiernego deficytu nie wpłynie np. na wypłaty 13. i 14. emerytury, odparła, że nie słyszała o "żadnych takich groźbach".

"Nic takiego nie leży na stole, nikt o tym nie rozmawia. (...) Lewica stoi na stanowisku, że nie można zaciskać pasa na najchudszych brzuchach. Nie można zaczynać żadnych cięć, żadnych ograniczeń od podstawowych potrzeb Polek i Polaków" – podkreśliła.

"Jako ministra rodziny, pracy i polityki społecznej uspokajam – nikt do tej pory nie zgłosił się do mnie z żadnym roszczeniem, że mamy coś obciąć, przyciąć, zabrać, ograniczyć. Była deklaracja, że nic co dane, nie zostanie odebrane" – dodała Dziemianowicz-Bąk.

Projekt Oskładkowania Umów o Dzieło

Pytana, kiedy można się spodziewać projektu w sprawie oskładkowania umów o dzieło, zaznaczyła, że najpierw regulacja ta będzie przedmiotem dyskusji na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów.

Powiedziała, że wejście w życie ustawy "musi być tak długie, żeby przedsiębiorcy i pracownicy zdążyli się do tych zmian przygotować". "Pół roku brzmi odpowiedzialnie" – stwierdziła szefowa MRPiPS. (PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/