Co się dzieje, jeśli w trakcie bezpłatnego urlopu nasz pracownik stał się niezdolny do pracy. Czy ten urlop ulega przesunięciu? Czy powinniśmy mu wypłacić świadczenia z tytułu choroby?

Udzieliliśmy naszemu pracownikowi urlopu bezpłatnego od 1 do 15 stycznia 2024 r. Jednak już 5 stycznia 2024 r. pracownik stał się niezdolny do pracy z powodu grypy na 14 dni. Czy ten urlop ulega przesunięciu? Czy powinniśmy mu wypłacić świadczenia z tytułu choroby?

Na początku należy się odwołać do art. 174 kodeksu pracy, z którego wynika, że na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Urlop ten w sposób istotny wpływa również na status pracownika w kontekście ubezpieczeń społecznych. Pracownik korzystający z takiego urlopu na swój wniosek nie ma bowiem prawa do świadczeń przysługujących z ubezpieczenia chorobowego (np. zasiłku chorobowego czy opiekuńczego). Za okres korzystania z urlopu bezpłatnego pracodawca nie opłaca za pracownika składek na ubezpieczenie społeczne, co powoduje, że nie jest on ani okresem składkowym, ani nieskładkowym, a więc nie podlega uwzględnieniu w stażu ubezpieczeniowym. Niezdolność do pracy w tym okresie nie spowoduje przerwania tego urlopu.

W kontekście ubezpieczeń społecznych należy się odwołać o ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z art. 12 ust. 1 tej ustawy zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia. Okresy te wlicza się do okresu zasiłkowego.

Z ust. 2 wynika zaś, że zasiłek chorobowy nie przysługuje również za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie:

  • urlopu bezpłatnego;
  • urlopu wychowawczego;
  • tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania;
  • usprawiedliwionej nieobecności w pracy, o której mowa w art. 632 par. 8 kodeksu pracy;
  • urlopu opiekuńczego.

Należy zatem przyjąć, że skoro pracownikowi udzielono urlopu bezpłatnego na okres od 1 do 15 stycznia, to w tym okresie zasiłek chorobowy nie będzie przysługiwał. Pracownik nabędzie prawo do zasiłku (a dokładniej – wynagrodzenia chorobowego w ramach nowego limitu na rok kalendarzowy) od 16 stycznia, będzie to dla niego bowiem pierwszy dzień po upływie urlopu bezpłatnego. ©℗