Otwarte fundusze emerytalne mają za sobą rekordowy rok. Przeciętny zarobek wielkości 36,5 proc. jest najlepszym wynikiem w historii. Dlatego wiadomość o otwartym okienku transferowym może wielu ucieszyć. A jak wyglądają konkrety?

Na chwilę obecną brakuje jeszcze rozporządzenia minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a więc i konkretnej daty, ale już wiemy, że w 2024 roku będzie miało miejsce pierwsze od lat tzw. okienko transferowe. Oznacza to, że ubezpieczeni będą mogli zadecydować o części swojej składki emerytalnej, która zgodnie z ich wolą będzie mogła trafić do OFE lub na subkonto w ZUS. Z czym wiąże się ten wybór?

Pieniądze na ZUS czy do OFE?

Rekordowo wysoki zarobek OFE w 2023 roku to wynik trafionych inwestycji. Fakt, że pieniądze w OFE są inwestowane na giełdzie daje możliwość uzyskania środków stosunkowo większych od tych, jakie będą leżały na subkoncie ZUS. Giełda to jednak ryzyko i o ile można na niej dobrze zarobić, to można także stracić. W przeciwieństwie do sytuacji, w której decydujemy się na ZUS. Tu nasze środki nie mogą się zmniejszyć.

Jak mówią eksperci, ponieważ tzw. okienko transferowe dotyczy niewielkiej części składki, decyzja o przelewaniu pieniędzy na OFE nie wiąże się ze szczególnym ryzykiem finansowanym, a daje możliwość dywersyfikacji zasobów emerytalnych.

Okienko transferowe

Jak zostało wspomniane, procentowa wielkość okienka transferowego nie jest duża. Przypomnijmy, że cała składka emerytalna wynosi 19,52 proc. W tym zawierają się środki, które trafiają na konto w ZUS - 12,22 proc., oraz na subkonto ZUS - 4,38 proc. Okienko transferowe, czyli to, co możemy przelać na subkonto w ZUS lub do OFE, to jedynie 2,92 proc.

Osoby, które obecnie już przekazują do OFE wspomniane 2,92 proc., i które chcą to nadal robić, nie muszą w związku z okienkiem transferowym wykonywać żadnych specjalnych czynności. Ci jednak, którzy obecnie 2,92 proc. przekazują do ZUS, będą musiały złożyć w ZUS stosowne oświadczenie. Dotyczy to osób, które kiedykolwiek przystąpiły do OFE i mają mniej niż 10 lat do wieku emerytalnego.

Osoby, które nie przekazują i nie chcą przekazywać pieniędzy do OFE, również nie muszą w związku z okienkiem transferowym nic robić.