Przed rozpoczynającymi się feriami zimowymi warto rozważyć zakup ubezpieczenia na czas wyjazdów, szczególnie jeżeli podczas urlopu planujemy uprawianie takich sportów, jak jazda na nartach czy snowboardzie. O czym należy pamiętać przed wykupem odpowiedniego ubezpieczenia?

Jak wyjaśnia Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych i content creator w Rankomat.pl, załatwienie formalności związanych z wykupem ubezpieczenia to jeden z priorytetów przed wyjazdem na urlop zimą. Zauważa, że pod rozwagę trzeba wziąć to w szczególności w przypadku wyjazdów zagranicznych. - W takim wypadku mamy możliwość skorzystania z opieki w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, ale jednak nie gwarantuje nam ona wszystkich usług medycznych. Bardzo często koszty ratownictwa (np. zwiezienia ze stoku w sytuacji wypadku na nartach) czy powrotu do kraju (jeżeli powrót w standardowy sposób w wyniku doznanych szkód nie jest możliwy) nie są refundowane i w konsekwencji muszą je ponosić sami poszkodowani.

OC - gwarancja dla naszego portfela

Jak dodaje rozmówczyni, niektóre państwa w kwestii ubezpieczeń zaczęły nakładać nawet specjalne obowiązki na turystów. Na przykład we Włoszech od 2022 roku każdy narciarz (zarówno dorosły, jak i dziecko) musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Taką polisę warto jednak mieć niezależnie od nałożonego odgórnie obowiązku, bo jak tłumaczy Magdalena Kajzer "to ochrona naszego portfela" jeżeli dojdzie np. do zderzenia z innym narciarzem na stoku czy spowodowania uszkodzeń w pokoju hotelowym. Wtedy za powstałe szkody nie trzeba odpowiadać z własnej kieszeni.

W pierwszej kolejności sprawdź koszty leczenia i ratownictwa

Wybierając ubezpieczenie odpowiadające naszym oczekiwaniom, trzeba przede wszystkim sprawdzić, co zawiera proponowana nam polisa. - Dobre ubezpieczenie pokrywa koszty leczenia i ratownictwa. Istotna jest tu oczywiście suma gwarantowana, czyli kwota, do której towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa koszty. W przypadku wyjazdów narciarskich zaleca się, by kwota ta nie była niższa niż 40-50 tys. euro (jeśli planujemy wyjazd na terenie Europy) i 100 tys. euro (w przypadku wyjazdów poza nasz kontynent) - wylicza Magdalena Kajzer.

O czym jeszcze pamiętać?

Ekspertka radzi, by zweryfikować także, czy polisa chroni nas od ewentualnych następstw nieszczęśliwych wypadków. Wówczas mamy szansę na uzyskanie odszkodowania za zdrowotne konsekwencje wypadku na stoku, jak złamania czy kontuzje.

Jako że jazda na nartach jest uznawana przez większośćubezpieczycieli za sport wyższego ryzyka, zazwyczaj w przypadku polisy wymagane jest tu tzw. dodatkowe rozszerzenie ochrony. - Jeżeli podczas zimowego wyjazdu planujemy inne dodatkowe aktywności, które mogą wchodzić w skład ryzykownych lub ekstremalnych, jak np. skitury, jazda na skuterach śnieżnych czy jazda poza wyznaczonymi trasami na stoku, to trzeba to również uwzględnić w ubezpieczeniu, by nie wykraczało poza odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego - wyjaśnia rozmówczyni.

Jeżeli na wyjazd zabieramy cenny sprzęt sportowy, warto także upewnić się, czy ubezpieczenie chroni nas w razie zniszczenia lub kradzieży tych przedmiotów. W podobny sposób ochroną można objąć cały nasz bagaż.

COVID-19 i choroby przewlekłe - zwróć też uwagę na nie

Istotną kwestią jest także to, czy ubezpieczenie zawiera ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19. Magdalena Kajzer mówi, że obecnie stało się to pewnym standardem oferowanym przez towarzystwa ubezpieczeniowe, ale nie zaszkodzi dokładniej zweryfikować także tej kwestii.

Trzeba też uwzględnić to, czy któryś z uczestników wyjazdu nie potrzebuje rozszerzenia o ochronę dotyczącą pogorszenia się stanu zdrowia na skutek chorób przewlekłych (niezbędne jest to jeśli np. nasze dziecko choruje na cukrzycę).

Gdzie szukać najkorzystniejszego ubezpieczenia?

Szukając odpowiedniej oferty ubezpieczenia dla siebie i rodziny, warto skorzystać z porównywarek ubezpieczeń, gdzie na etapie wypełniania formularza zaznaczamy, dokąd się udajemy, na jak długo, jakie mamy oczekiwania i czy potrzebujemy jakichś dodatkowych opcji. Wtedy wyszukiwarka wskaże nam najlepsze finansowo dla nas opcje ochrony, które można porównać między sobą. Wybrane ubezpieczenie zakupi się online.

Magdalena Kajzer wskazuje, że w przypadku dzieci, polisy są nieco tańsze, niż w opcjach dla dorosłych. Ubezpieczyciele dla dzieci i młodzieży przewidują zniżki, co sprawia że polisa rodzinna będzie o wiele bardziej przystępna cenowo.