Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wdowy i wdowcy mogą otrzymać świadczenie w ramach renty rodzinnej. Stanowią oni jedną z kategorii uprawnionych świadczeniobiorców. Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zakłada stworzenie osobnego i odrębnie uregulowanego świadczenia.

Jak wskazała Szefowa MRiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, renta wdowia 2024 jest w planach resortu. Poinformowała jednak, że po ewentualnym podjęciu przez parlament decyzji o wprowadzeniu renty wdowiej 2024, resort skłania się aby wprowadzić ją w "modelu kroczącym", czyli "nie od razu w takim wymiarze, w jakim chcielibyśmy docelowo, ale tak, żeby z roku na rok takie świadczenie się zwiększało" - wyjaśniła szefowa MRiPS.

Jakie są obowiązujące wymogi uzyskania renty rodzinnej dla owdowiałych osób?

Renta rodzinna dla owdowiałych osób przysługuje po spełnieniu określonych wymogów. Dotyczą one zarówno osoby zmarłej, jak i jej współmałżonka.

Osoba zmarła musiała mieć prawo do:

  • emerytury lub do jej uzyskania,
  • emerytury pomostowej,
  • zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego,
  • renty lub do jej uzyskania.

By uzyskać świadczenie, wdowa lub wdowiec musi spełniać przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • mieć skończone 50 lat albo po uzyskaniu tego wieku stać się niezdolnym do pracy w ciągu 5 lat od śmierci współmałżonka,
  • wychowywać co najmniej jedno dziecko uprawnione do renty rodzinnej,
  • opiekować się uprawnionym do renty rodzinnej dzieckiem niezdolnym do samodzielnej egzystencji lub pracy.

Rentę rodzinną może otrzymać także były współmałżonek, jeśli spełnia któryś z powyższych warunków i miał prawo do alimentów ze strony zmarłego.

Ile wyniesie renta wdowa 2024?

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zmienia możliwości finansowania w zakresie renty wdowiej.

Wdowa lub wdowiec będzie mieć wybór:

  • zachowania swoich świadczeń: emerytury, renty, pensji i dodana do nich 50% renty rodzinnej po zmarłym,
  • pobierania 100% renty rodzinnej po zmarłej osobie i powiększenia jej o 50% swojego świadczenia.

Renta wdowia 2024 wyliczona według nowych zasad nie może być jednak wyższa od trzykrotności przeciętnej emerytury, która obecnie według danych ZUS wynosi 2.545 zł. Oznacza to, że renta wdowia 2024 może wynieść maksymalnie 7.635 zł.

Kiedy renta wdowia 2024 wejdzie w życie?

Zgodnie z zapowiedziami, nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ma być jedną z pierwszych, którą zajmie się powołany Sejm. Najprawdopodobniej zostanie ona uchwalona w pierwszym kwartale 2024 roku.