Moment przejścia na emeryturę ma znaczenie. Wybierając odpowiedni termin, można liczyć na wyższe świadczenie. Warto dokładnie przeanalizować sytuację i złożyć wniosek wtedy, kiedy po prostu możemy dostać więcej pieniędzy. Kiedy na emeryturę w 2024 r.? Przybliżamy temat w artykule.

Emerytura 2024. Termin ma znaczenie

Waloryzacja emerytury wypłacanej przez ZUS ma miejsce 1 marca. W związku z tym, opłaca się złożyć wniosek emerytalny w lutym. –Złożenie wniosku do ZUS na początku roku daje także możliwość pobierania trzynastej emerytury. To świadczenie zostanie wypłacone seniorom, którzy będą mieli prawa emerytalne na dzień 31 marca 2024 roku – powiedział w rozmowie z Faktem dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Lipiec też dobry na emeryturę

Warto cieszyć się letnią i słoneczną pogodą, mając wolne. Osoby, które planują przejść na emeryturę w lipcu 2024 r., mogą też zyskać względem tych, którzy zrobią to w maju lub czerwcu. Stanie się tak, gdyż 1 czerwca następuje roczna waloryzacja składek zgromadzonych na subkontach ZUS. Przyszłoroczna czerwcowa waloryzacja może wynieść nawet około 12 procent.

Czytaj także: Ważna zmiana w emeryturach. Od 1 stycznia 2024 nie będzie trzeba spełniać tego warunku

Przeciętna emerytura w Polsce. Ile wynosi?

W marcu 2023 r. przeciętna emerytura wypłacana przez ZUS w Polsce wynosiła 3482.63 zł. Względem marca 2022 r. to wzrost o ponad 500 zł. Wtedy przeciętna emerytura wynosiła 2903.85 zł.

Liczba emerytów w Polsce wynosi aktualnie ok. 8 mln. W marcu tego roku oficjalne dane ZUS wskazywały na liczbę 7.89 mln.