ZUS wypłacił już ostatnie w tym roku 14. emerytury. Niebawem rozpocznie wypłatę październikowych świadczeń. Ile wyniosą emerytury w październiku?

Od poniedziałku ZUS rozpocznie wypłatę październikowych świadczeń dla seniorów. Kwoty, które znajdą się na kontach osób upoważnionych, nie będą jednak tak okazałe, jak miało to miejsce we wrześniu. Powodem takiego stanu rzeczy jest wypłata tzw. „czternastek”.

We wrześniu na konta emerytów wpłynęły czternaste emerytury

Seniorzy we wrześniu otrzymali duże wsparcie ze strony państwa. Na ich konta wpłynęła bowiem 14. emerytura, która na początku miała wynieść 1588,44 zł brutto, natomiast ostatecznie emeryci otrzymali 2650 zł brutto. Taka sytuacja dotyczy tych osób, których wysokość emerytury nie przekracza 2900 zł brutto.

Emerytury w październiku będą niższe

Z racji tego, że dodatkowe emerytury w postaci „czternastek” wypłacane są raz w roku, seniorzy nie otrzymają tego dodatku w październiku. Efektem będą dużo niższe przelewy z ZUS. Te wrześniowe mogły robić wrażenie, ponieważ emeryci otrzymujący najniższe świadczenia, mogli otrzymać nawet 3650 zł. W październiku natomiast ich konto zasili kwota zaledwie 1456 złotych.

Kiedy kolejne waloryzacje emerytur?

Emerytury w takiej samej kwocie jak w październiku będą wypłacane aż do końca lutego 2024 roku. Wtedy też, w marcu, nastąpi waloryzacja świadczenia. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie będzie to tak duża waloryzacja, jaka miała miejsce w 2023 roku. Spowodowane jest to spadającą inflacją i jeśli takowy trend się utrzyma, podwyżki emerytur w kolejnych latach będą dużo niższe.

W 2024 roku prognozowana waloryzacja wysokości emerytur ma wynieść ok. 12,3 proc.

Kiedy trzynastka w 2024 roku?

Dodatkowe świadczenie w postaci trzynastej emerytury nastąpi w kwietniu. Standardowo wyniesie ona tyle, co najniższa emerytura, czyli prawdopodobnie 1783,82 zł brutto. W 2024 roku emeryci mogą również liczyć na „czternastki”, które już na stałe wpisały się do dodatków emerytalnych.