Polonusi z Quebecu nie stracą swoich emerytur

autor: Bożena Wiktorowska10.03.2016, 07:41; Aktualizacja: 10.03.2016, 08:26

Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o ratyfikacji porozumienia o zabezpieczeniu społecznym między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Quebecu. Dokument taki jest niezbędny, bowiem bez niego Polonia zamieszkała na terenie tej kanadyjskiej prowincji nie ma prawa do nabywania polskich świadczeń i odwrotnie.

W przypadku Quebecu nie ma zastosowania umowa dwustronna o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Kanadą zawarta 2 kwietnia 2008 r. (Dz.U. z 2009 r. nr 133, poz. 1095). Wynika to z tego, że największa pod względem terytorialnym i druga co do wielkości pod względem liczby ludności kanadyjska prowincja posiada własny system zabezpieczenia społecznego, którego podstawą jest Plan Emerytalno-Rentowy Quebecu (Quebec Pension Plan). Tym samym osoby zamieszkałe i zatrudnione na terytorium Quebecu nie są objęte działaniem Planu Emerytalno-Rentowego Kanady, który został wskazany we wcześniejszej umowie z Polską.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane