statystyki

Emeryt aktywny zawodowo bez dodatkowej odprawy

autor: Elżbieta Dominik21.05.2015, 09:02; Aktualizacja: 21.05.2015, 09:37
Duńskie przepisy przewidujące możliwość odstąpienia od wypłaty odprawy

Duńskie przepisy przewidujące możliwość odstąpienia od wypłaty odprawyźródło: ShutterStock

Duńskie przepisy przewidujące możliwość odstąpienia od wypłaty odprawy osobom uprawnionym do otrzymywania emerytury w ramach powszechnego systemu emerytalnego nie naruszają unijnej dyrektywy w sprawie równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy.

C-515/13 (Ingeniorforeningen, działające w imieniu Poula Landina przeciwko Tekniq, działającej w imieniu ENCO A/S – VVS)

WYROK TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI UNII EUROPEJSKIEJ

z 26 lutego 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Sprawa dotyczyła Duńczyka Poula Landina, który w styczniu 1999 r. podjął pracę jako inżynier w jednym z przedsiębiorstw. W listopadzie 2009 r., po osiągnięciu wieku emerytalnego wystąpił o odroczenie wypłaty emerytury i kontynuował pracę w przedsiębiorstwie. Dwa lata później spółka poinformowała mężczyznę, tuż po jego 67. urodzinach, o wypowiedzeniu umowy o pracę z okresem wypowiedzenia upływającym w maju 2012 r.

Mężczyzna, który już wcześniej nabył prawo do emerytury, nie otrzymał specjalnej odprawy z tytułu zwolnienia, przewidzianej w ustawie o pracownikach, gdyż – jak podkreślała firma – pracownik, któremu przysługuje emerytura, traci prawo do roszczenia z tytułu zwolnienia. Dotyczy to także sytuacji, gdy pracownik nie pobiera emerytury, tylko nadal pracuje – argumentowała firma.

Zgodnie z duńskim prawem z chwilą zwolnienia pracownika, który był nieprzerwanie zatrudniony w tym samym przedsiębiorstwie przez okres co najmniej 12 lat, pracodawca wypłaca odprawę w wysokości jednego miesięcznego wynagrodzenia. W przypadku zatrudnionych o trzy lata dłużej wysokość odprawy sięga dwóch miesięcznych pensji, a o sześć lat dłużej – trzech pensji. Specjalna odprawa przewidziana z tytułu zwolnienia ma – zgodnie z ustawą o pracownikach – ułatwiać tym z nich, którzy posiadają znaczny staż pracy u jednego pracodawcy, przejście do nowego zatrudnienia. Ustawa ogranicza krąg uprawnionych do tych, którzy w dniu zwolnienia nie nabyli powszechnych uprawnień emerytalnych.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Hunta GaJOWego(2015-05-21 10:30) Zgłoś naruszenie 00

  Piszą o Danii...o Księżycu.
  Byle nie pisać o wczesnych emeryturach generałów III RP po 12.000,-zł miesięcznie.
  I o minimalnych emeryturach biednych Polaków po 880,-zł miesięcznie.

  Odpowiedz
 • stefa(2015-05-22 18:18) Zgłoś naruszenie 00

  Emeryci dajcie młodym pracować !!! Powinien być zakaz pracy emerytom na stanowiskach państwowych.

  Odpowiedz
 • zaba(2015-06-25 13:02) Zgłoś naruszenie 00

  powinien byc zakaz, zgadzam sie, ale jest wrecz odwrotnie. emeryci, ktorzy przeszli na emeryture bez koniecznosci roawiazywania stosunku pracy glownie pracujacy wlasnie na stanowiskach panstwowych lub samorzadowych bardzo dobrz e sie maja biorac emeryture i wynagrodzenie w wysokosci 100 proc. a ile byloby miejsc pracy dla ludzi, ktorzy ukonczyli studia i sa na garnuszku rodzicow.

  Odpowiedz
 • zpj(2015-07-30 12:16) Zgłoś naruszenie 00

  Chciałbym dowiedzieć się, kto (jaki rząd) zaproponował generałom emerytury po kilkanaście tysięcy PLN? Czy to miało być w ramach tzw. solidaryzmu społecznego? Wielu z tych pożal się boże ‘’generałów’’ przecież nigdy nie powąchało nawet prochu, nie mówić o dowodzeniunp. związkiem taktycznym. Ich tak wysokie emerytury są niczym nieuzasadnione.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane