Można o nią wystąpić także po zmarłym opiekunie. Są jednak warunki: jeśli rodzice żyją, to nie mogą zapewniać utrzymania, a jeśli ich już nie ma, to po nich takie świadczenie nie może być wypłacane.
Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z FUS do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny:
- dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
- przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na utrzymanie i wychowanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;
- małżonek (wdowa i wdowiec);
- rodzice (w tym ojczym, macocha, osoby przysposabiające).
Niektóre kwestie dotyczące renty rodzinnej dla dzieci nie są uregulowane wprost w ustawie i od lat budzą wątpliwości.
Nie tylko okresowo
Do renty rodzinnej uprawnione są również wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, jeśli oprócz spełnienia warunków omówionych wyżej:
1) zostały przyjęte na wychowanie i utrzymanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego bądź emeryta lub rencisty, chyba że śmierć była następstwem wypadku, oraz
2) nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach, a gdy rodzice żyją, jeżeli:
a) nie mogą zapewnić im utrzymania albo
b) ubezpieczony bądź emeryt lub rencista, lub jego małżonek, był ich opiekunem ustanowionym przez sąd.
Jeżeli dziecko ubiega się o rentę rodzinną po osobie, która przed zgonem została ustanowiona jego opiekunem prawnym, albo po małżonku tej osoby, nie ustala się, czy rodzice dziecka żyją i czy mogą zapewnić mu utrzymanie.
Zgodnie ze stanowiskiem centrali ZUS pojęcia przyjęcie na wychowanie i utrzymanie muszą być interpretowane łącznie. Dla spełnienia tych warunków nie wystarczy przyjęcie dziecka tylko na wychowanie lub tylko na utrzymanie. Przyjęcie na wychowanie musi być związane ze stałym sprawowaniem pieczy nad dzieckiem, polegającym na: opiece nad nim, przekazywaniu mu wiedzy, zapewnieniu osiągnięcia rozwoju fizycznego i psychicznego oraz doprowadzeniu do samodzielności. Pojęcie przyjęcia na utrzymanie należy natomiast wiązać ze stałym zapewnieniem potrzeb materialnych dziecka. Nie jest to zatem okresowe przyczynianie się do utrzymania.
Przykład 1
Opiekun prawny
Małoletnia Joanna S. miała ustanowionego opiekuna prawnego (Wandę Z). W marcu bieżącego roku Joanna S. została umieszczona w pogotowiu opiekuńczym. Z pisma dyrektora placówki wynika, że opiekunka prawna zobowiązała się do ponoszenia opłat za pobyt dziecka w pogotowiu. W maju 2023 r. opiekunka zmarła. Postanowieniem sądu rejonowego małoletnia została umieszczona w rodzinie zastępczej. Rodzina zastępcza wystąpiła z wnioskiem o rentę rodzinną dla Joanny S. po zmarłej opiekunce. Czy to, że umieszczono dziecko w rodzinie zastępczej, oraz to, że bezpośrednio przed zgonem opiekunki prawnej dziecko przebywało w pogotowiu opiekuńczym ma wpływ na ewentualne prawo małoletniej do renty rodzinnej?
Zmiana postanowienia sądu w okresie późniejszym dotycząca umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej pozostaje bez wpływu na ewentualne prawo do renty rodzinnej. Nie ma też wpływu na to prawo przebywanie dziecka w pogotowiu opiekuńczym, ponieważ zmarła opłacała pobyt dziecka w tej placówce. Tym samym dziecko ma prawo do renty rodzinnej po zmarłej opiekunce prawnej.
Przykład 2
Po zmarłym ojczymie
Ojczym Zofii R. miał prawo do emerytury. Miesiąc temu zmarł. Zofia R. ma 20 lat i rozpoczęła studia. Jej ojciec biologiczny jest nieznany. Czy w takim przypadku może ona ubiegać się o rentę rodzinną po ojczymie?
Tak. Do renty rodzinnej uprawnione są nie tylko dzieci własne zmarłego, ale także dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione. Aby uzyskać prawo do tego świadczenia, pani Zofia musi złożyć jak najszybciej wniosek o jej przyznanie. Do wniosku musi dołączyć zaświadczenie o kontynuowaniu nauki w szkole, swój akt urodzenia oraz akt zgonu ojczyma. ZUS przyzna prawo do renty rodzinnej od pierwszego dnia miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek, nie wcześniej jednak niż od dnia śmierci osoby, po której świadczenie zostanie ustalone. Jeśli jednak wniosek zostanie złożony w miesiącu następującym po tym, w którym nastąpił zgon, rentę ZUS przyzna również od dnia śmierci.
Szeroka definicja
Przy dzieciach powyżej 16. roku życia problematyczne bywa określenie, co oznacza „nauka w szkole”. Orzecznictwo i doktryna zakreśla tę definicję bardzo szeroko. I tak za szkoły, w których nauka uprawnia do pobierania renty rodzinnej po przekroczeniu przez dziecko 16 lat, uważa się szkoły podstawowe lub ponadpodstawowe, publiczne lub niepubliczne, szkoły wyższe państwowe lub niepaństwowe, szkoły prowadzone przez Kościół katolicki, a ponadto pozaszkolne formy kształcenia, dokształcania bądź doskonalenia zawodowego, w tym kursy języków obcych prowadzone pod nazwą szkół lub ośrodków, trwające co najmniej trzy miesiące. Do renty uprawnia kształcenie się w formach szkolnych i pozaszkolnych w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w szkołach lub placówkach zarejestrowanych w ewidencji kuratora oświaty, w systemie stacjonarnym, zaocznym, wieczorowym lub korespondencyjnym. Do podstawowych form kształcenia, dokształcania, a także doskonalenia w formach pozaszkolnych zalicza się studia podyplomowe, kursy i seminaria. Świadczenie to należne jest także młodocianym pracownikom, zatrudnionym przez pracodawców na podstawie umowy o pracę w celu nauki zawodu. Uprawnienia do renty rodzinnej przysługują również dzieciom kształcącym się za granicą w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych oraz szkołach wyższych, a także na kursach języków obcych trwających co najmniej trzy miesiące.
Zgodnie ze stanowiskiem centrali ZUS renta rodzinna przysługuje również osobie będącej wolnym słuchaczem uczelni wyższej. Osobom studiującym w charakterze wolnego słuchacza ZUS przyznaje renty rodzinne w wysokości ustawowej, jeżeli spełniają inne wymagane przepisami warunki do uzyskania tego świadczenia. Osoba taka jest zobowiązana przedłożyć zaświadczenie uczelni stwierdzające, że jest wolnym słuchaczem, a po zaliczeniu pierwszego lub drugiego semestru może uzyskać wpis na listę studentów. Wówczas ZUS przyzna rentę rodzinną na okres nie dłuższy niż jeden rok akademicki (w zależności od informacji zawartej w zaświadczeniu uczelni). Prawo do renty rodzinnej przysługuje również słuchaczom studiów doktoranckich, jednak nie dłużej niż do osiągnięcia 25. roku życia.
WAŻNE Zgodnie ze stanowiskiem centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pojęcia przyjęcie na wychowanie i utrzymanie muszą być interpretowane łącznie. Dla spełnienia tych warunków nie wystarczy przyjęcie dziecka tylko na wychowanie lub tylko na utrzymanie.
Dokumentem potwierdzającym fakt uczęszczania do szkoły jest zaświadczenie wydane przez szkołę, uczelnię lub inną placówkę prowadzącą kształcenie lub doskonalenie zawodowe. W przypadku pracowników młodocianych takim dokumentem jest umowa o naukę zawodu określająca czas trwania nauki i obowiązek dokształcania w formach szkolnych lub pozaszkolnych. ©℗
Podstawa prawna
Podstawa prawna
• art. 65–69 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 504; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 2461)