Zmiany w emeryturach 2015: Wyższe świadczenia z ZUS za opiekę nad dziećmi

autor: Bożena Wiktorowska04.05.2015, 08:02; Aktualizacja: 04.05.2015, 11:10
Emeryt

Przed wejściem w życie nowych przepisów składki na ubezpieczenia emerytalne były odprowadzane z budżetu państwa wyłącznie za osoby sprawujące osobistą opiekę nad dzieckiem po 31 grudnia 1998 r.źródło: ShutterStock

Kobiety przebywające na urlopach wychowawczych przed 1 stycznia 1999 r. mają prawo do wyższego kapitału początkowego. Wynika to z tego, że okres ten jest liczony jako składkowy

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (46)

  • Emeryt(2015-05-04 09:07) Zgłoś naruszenie 510

    Kolejny falsz wyborczy.Ustawa elementarnie niezgodna z Konstytucja ,bo dotyczy waskiej grupy osob, a wiec jest naruszona zasada rownosci wobec prawa i mimo to bez zastrzezen idzie do druku, co potwierdzaja nawet pracownicy ZUS-u !!!

    Odpowiedz
  • dorosli niepelnosprawni.(2015-05-04 09:34) Zgłoś naruszenie 03

    a co tymi co opiekuja sie doroslymi niepelnosprawnymi lezacy w luzku a guwno...

    Odpowiedz
  • Ja(2015-05-04 09:54) Zgłoś naruszenie 166

    O ile będzie wyższa emerytura

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wściekła(2015-05-04 10:39) Zgłoś naruszenie 43

    A czemu ja (po porodzie po 6 miesiącach wróciłam do pracy) okresy L-4 na dziecko - mam nieskładkowe ??? To nie państwo prawa, to czyste k...wo !!!

    Odpowiedz
  • jola(2015-05-04 11:15) Zgłoś naruszenie 07

    W latach 1982-1984 byłam na opiece nad dzieckiem,obecnie jestem juz na emeryturze,okres opieki mam zaliczony jako nieskładkowy,pytanie:czy moge tez złozyc wniosek o przeliczenie za ten okres opieki nad dzieckiem?Bo z artykułu okres przed 1999 rokiem nie jest dla mnie jasny powinno byc tez okreslone od którego roku mozna jeszcze raz przeliczyc kapitał początkowy.

    Odpowiedz
  • niecierpliwość(2015-05-04 12:23) Zgłoś naruszenie 30

    A co dalej z korektą do przejścia na emeryturę?Prezydent miał sie wypowiedziec na złożone wnioski przez związki zawodowe OPZZ i partie?Ile my po 48 latach pracy będziemy jeszcze czekać?

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-05-04 13:05) Zgłoś naruszenie 00

    do 5 Jola - dotyczy osób , które mają emerytury przyznane po 2008r - mieszane lub kapitałowe w 2015r.
    do 1 Emeryt - owszem, niezgodne z Konstytucją ale nie dotyczy wąskiej grupy osób.
    do 3 Ja - za okres urlopu wychowawczego zamiast współczynnika 0,7 będzie 1,3 - jeśli masz już emeryturę, zobacz decyzję i przelicz.

    Odpowiedz
  • do qwerty(2015-05-04 13:28) Zgłoś naruszenie 60

    dotyczy to wszystkich, którzy mieli obliczany kapitał początkowy...tam właśnie były urlopy wychowawcze liczone jako 0,7

    Odpowiedz
  • Wyborca nieuprzywilejowany(2015-05-04 14:37) Zgłoś naruszenie 69

    To jest bełkot śwynskich i parszywych liberałów PO.
    I ich pseudo reforma emerytalna do wieku 67 lat TUSKOeBUZKA.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2015-05-04 17:34) Zgłoś naruszenie 115

    Niejaki Rezydent Komorowski co pilnuje w pałacu w Warszawie żyrandole , ogłosił kilka dni temu ,że po 37 latach pracy otrzyma się 20%swojej ostatniej płacy jako emeryturę ,czym chciał usprawiedliwić swoja zgode na POdwyzszenie wieku emerytalnego.Czytaj Google: „ Raport prezydenta obnaża wady reformy emerytalnej” ---Zapomniał tylko o tym ,że słuchają Go miliony młodych którzy po takiej informacji powiedzą _ "to po kiego Nam w tym kraju uczciwie i legalnie pracować skoro i Ci i Inni nas okradną! " Strzelił tym samym sobie ten gajowy przed wyborami w kolano a nam Polakom zafundował kolejną niewiarę w cokolwiek ,--więc po co płacić składki ZUSu? Jako Prezydent gdy by był tej funkcji godny - a absolutnie nie jest godny --nie opowiadał by takich bredni a zrobił wszystko aby tak nie było,czyli np: aresztował by Buzka -kolesia z partii który jako premier tolerował i rozdawał z naszej kasy od 97r 5 letnie Urlopy Górnicze ze wszelkimi przywilejami górniczymi zaliczane do pracy dołowej a po nich emerytury nigdy przecież nie wypracowane ,zamiast zagonić tych ludzi chociażby do zawracania Wisły kijem ,.Zapytał by się też i aresztował Tuska (okradanie funduszy ) ,Balcerowiczem by się tez zainteresował ale On nie - On woli żyrandola pilnować i ewentualnie mieć fuchę notariusza rządu ,bredząc jak by nie miał pojęcia o co w uczciwym rządzeniu chodzi . Osobiście uważam że Komor powinien dolączyć do tych co powinni skonczyć jak Czałczesko. Dla mnie to jest Rezydent przestepca! członek mafii POlitycznej

    Odpowiedz
  • galla(2015-05-04 17:43) Zgłoś naruszenie 2714

    kazda matka powinna dostac wyzsza emeryture za wychowywanie dzieci bez wzgledu czy brala urlop wychowawczy czy nie- wychowywala przez 18 a nawet 25 lat w zaleznosci czy dziecko szlo na studia czy nie- oczywiscie tylko pod warunkiem ze nie wychowala przestepcy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ciekawy(2015-05-04 20:31) Zgłoś naruszenie 127

    a ja się pytam, czym różni się matka, która przebywała na urlopie wychowawczym przed 1999 r i przeszła na emeryturę wg starych zasad...czy to nie jest dyskryminacja tych kobiet...dlaczego tym kobietom pozostawia się przelicznik 0,7%...dlaczego osobom, które studiowały na studiach dziennych dolicza się okres studiów, a dlaczego nie dolicza się osobom, które studiowały wieczorowo i w tym samym czasie pracowały i wychowywały dzieci,,,czyż nie były to warunki szkodliwe...dlaczego osobom, których dochód przekroczył 250% przeliczy się emeryturę...a dlaczego osobom, które mają przepracowane ponad 30 miesięcy po przejściu na emeryturę wg starych zasad i są urodzone po 1948 roku nie przelicza się kwoty socjalnej...

    Odpowiedz
  • prawda(2015-05-05 07:22) Zgłoś naruszenie 71

    Gdzie jest napisane,że przeliczane będa urlopy wychowawcze tylko osobom które przeszły na emerytury po 2008 roku? czym sie będą różnic kobiety które przeszły w 2007 roku i były w latach 80-tych na wychowawczym bezpłatnym?Dlaczego nie moga tez miec przeliczonych tych lat ?Nic juz z tego bełkotu nie rozumiem,niech w końcu napisza kto za jakie lata może przeliczyc emerytury bo to jeden jazgot,czeski film.I chyba o to ustawodawcy chodzi,żeby jak najmniej osób wiedziało o tym.a poza tym nie wszyscy czytaja gazete prawna więc uważam,że powinno byc to ogłoszone i powiadomione prze ZUS.Bo dużo osób nie wiedząc straci lub nic nie zyska.ZUS powinien wysłac zawiadomienia do emerytów kobiet z lat w których były na wychowawczym,przeciez po to maja super komputery!!! i super programy które same powinny wyłonic takie osoby,bo w przeciwnym razie bedzie mozna ich podac do sądu o zatajenie wiadomości.

    Odpowiedz
  • lata(2015-05-05 07:44) Zgłoś naruszenie 104

    I dobrze, bo matki które wychowywaly dzieci będąc na urlopach musiały rezygnować z pracy, traciły z życiorysu zawodowego kilka lat, a dzieci SA potrzebne państwu i obywatelom choćby do pracy i płaceniu składek, niektórzy nie maja dzieci i korzystają z emerytur w pełnym wymiarze czasu pracy, bez rezygnacji z pracy,

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Kecaj(2015-05-05 08:02) Zgłoś naruszenie 03

    do 13: prawda - dotyczy wyłącznie osób, które miały ustalony kapitał początkowy z uwagi na brzmienie zapisu art. 174 ust. 2a znowelizowanej ustawy o emeryturach i rentach z FUS - Przy ustalaniu kapitału początkowego do okresów, o których mowa w art. 7 pkt 5 stosuje się art 53 ust. 1 pkt 2."

    Odpowiedz
  • Emerytka(2015-05-18 21:06) Zgłoś naruszenie 167

    T0 sprawiedliwość!!! Urodziłam troje dzieci wzięłam ( 3+3 ) 6 lat urlopu wychowawczego jako nieskładkowe ( 0,7) i nie dostane przeliczenia na składkowe (1,3) bo jestem dyskryminowana przez DATE mojego urodzenia.[przed 1 stycznia 1949 r.]

    Odpowiedz
  • wdowa(2015-06-04 17:15) Zgłoś naruszenie 147

    Co z emeryturami po zmarłym męzu?Dlaczego o tym nie mowi się głośno.ZUS okrada wdowy w majestacie prawa.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • a....a(2015-06-14 15:04) Zgłoś naruszenie 00

    Jak widać wszelkie artykuły w pasie i na portalach są bardzo niejasne, po co? Po to aby ludziska głupie pisali i cieszyli się w okresie wyborów perspektywą podwyżki emerytury , po czym przychodzą odpowiedzi że się nie należy. Znajomy 80-cio latek wystąpił o przeliczenie ponowne emerytury z tytułu studiów wyższych i niezaliczonego wskaźnika do średniej krajowej powyżej 250 % i otrzymał odmowną decyzję ,Napisali że gdyby pracował po przejściu na emeryturę to mógłby przeliczać ale on pracował 48lat a przeszedł w wieku65lat .więc nic mu się nie należy. TO Jakaś wypucha ze strony PO. ale ostateczny wybór przed nami . Pozdrawiam .

    Odpowiedz
  • Slav(2015-06-26 12:40) Zgłoś naruszenie 4920

    ZUS. A co z emerytami KRUS? Też ich te zmiany dotyczą?

    Odpowiedz
  • Alicja(2015-06-26 13:52) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego ZUS odmówił wliczenia mojego urlopu wychowawczego - 2 lata do emerytury. Pracowałam na PKP w warunkach szkodliwych i odeszłam mając 55 lat .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz