W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych stosuje się przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, chyba że przepisy dotyczące ubezpieczeń ustalają odmienne zasady postępowania w tych sprawach (art. 180 par. 1 k.p.a.). Z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, że od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do właściwego sądu w terminie i według zasad określonych w przepisach kodeksu postępowania cywilnego. Wnosi się je na piśmie do jednostki organizacyjnej zakładu, która wydała decyzję, lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę.

Należy zauważyć, że do składania odwołań od decyzji ZUS do sądu powszechnego nie znajdzie zastosowania procedura elektroniczna przewidziana w art. 63 ust. 3a k.p.a. Przewiduje on możliwość wnoszenia podań (żądań, wyjaśnień, odwołań, zażaleń) w formie dokumentu elektronicznego. Jednak odwołania składane we wskazanej formie dotyczą tylko odwołań rozpatrywanych w trybie administracyjnym, a nie w trybie postępowania cywilnego toczącego się przed sądem powszechnym, jak ma to miejsce w przypadku odwołań od decyzji ZUS dotyczących np. podstawy wymiaru składek.

Dlatego właśnie w rozpatrywanej sytuacji odwołanie wniesione przez odwołującą w formie elektronicznej nie zostało złożone zgodnie z przepisami regulującymi sposób wnoszenia odwołań od decyzji ZUS, a tym samym jest zasadny wniosek ZUS o jego odrzucenie.

Dla rozpoczęcia biegu ustawowego, miesięcznego terminu do wniesienia odwołania ma znaczenie doręczenie decyzji, co w opisywanej sytuacji miało miejsce 9 stycznia 2023 r. Odwołanie złożone w formie pisemnej zostało zatem złożone po terminie (13 lutego 2023 r.), a więc jest zasadny również wniosek organu rentowego o jego odrzucenie. ©℗

Dalszy ciąg materiału pod wideo