5 mld zł zostanie przekazanych w 2023 r. z Funduszu Rezerwy Demograficznej do Funduszu Solidarnościowego na realizację dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów, czyli trzynastej emerytury - wynika z opublikowanego w poniedziałek projektu rozporządzenia Rady Ministrów.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykorzystania w 2023 roku środków Funduszu Rezerwy Demograficznej na nieoprocentowaną pożyczkę na realizację dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów oraz kosztów obsługi wypłaty tego świadczenia.

Trzynasta emerytura finansowana jest z Funduszu Solidarnościowego oraz z budżetu państwa. W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia wskazano, że z uwagi na potrzebę zabezpieczenia innych istotnych społecznie zadań realizowanych przez Fundusz Solidarnościowy w 2023 r., niezbędne jest uzupełnienie środków pieniężnych tego funduszu.

Jak podkreślono, ustawa o Funduszu Solidarnościowym umożliwia zaciągniecie nieoprocentowanej pożyczki na wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów oraz kosztów obsługi wypłaty tego świadczenia.

W projekcie zaproponowano więc udzielenie jednorazowej pożyczki w wysokości 5 mld zł, która zostanie przekazana do 24 marca 2023 r. na rachunek bankowy Funduszu Solidarnościowego.

Według proponowanej regulacji spłata pożyczki nastąpi na rachunek Funduszu Rezerwy Demograficznej z terminem spłaty rozpoczynającym się od 2028 r. do 2037 r., w 10 równych rocznych ratach.

Do kwestii pożyczki z Funduszu Rezerwy Demograficznej odniósł się w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki. Jak tłumaczył, sektor finansów publicznych składa się "z budżetu państwa i różnych funduszy", dlatego "nie ma takiego rozróżnienia, że rząd coś pożycza".

"To jest tak jakby ktoś sobie pożyczał z jednej kieszeni do drugiej kieszeni. Jest jeden sektor finansów publicznych. I oczywiście są pieniądze na wypłatę trzynastej emerytury w ramach sektora finansów publicznych. Wszystko jest zabezpieczone i nie ma tutaj żadnego problemu" - zapewnił szef rządu.

Zgodnie z ustawą trzynaste emerytury są wypłacane w kwietniu w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie.

Trzynastki wypłacane są z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z kwoty świadczenia nie są dokonywane potrącenia i egzekucje, nie jest też ona wliczana do dochodu.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/