Wraz z wnioskiem o styczniowe rekompensaty pracodawcy muszą wypełnić oświadczenie, że będą tymi pieniędzmi zasilać konto zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) w 2023 r. Mają na to czas do 7 lutego.
Wraz z wnioskiem o styczniowe rekompensaty pracodawcy muszą wypełnić oświadczenie, że będą tymi pieniędzmi zasilać konto zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) w 2023 r. Mają na to czas do 7 lutego.
Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) dla Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON.org). Od ubiegłego roku firmy prowadzące ZFRON oraz zakłady aktywności zawodowej, które mają zakładowy fundusz aktywności (ZFA), mogą wybrać, czy będą na niego wpłacać pieniądze stanowiące część miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników, czy zamiast tego chcą otrzymywać z PFRON rekompensaty (w zależności od tego, które źródło zasilania ZFRON lub ZFA będzie w ich przypadku wyższe). Są one równe iloczynowi stanu zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników i 4 proc. najniższej pensji.
Zgodnie z art. 33b ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 573 ze zm.) warunkiem otrzymania tych pieniędzy jest złożenie prezesowi PFRON oświadczenia o wyborze tego uprawnienia za poszczególne miesiące roku. Oświadczenie to jest zawarte we wniosku Wn-P-ZF składanym pierwszy raz w roku.
Pracodawcy mają wątpliwości, jak rozumieć ten przepis, bo dla wielu z nich pierwszym wnioskiem składanym w 2023 r. był ten dotyczący wypłaty rekompensat za grudzień 2022 r. (mieli czas na ubieganie się o te pieniądze do 7 stycznia). Pojawiły się więc pytania, czy już wraz z tym wnioskiem powinni złożyć wspomniane oświadczenie, aby nie przepadła im możliwość korzystania z rekompensat w tym roku, czy będą musieli to zrobić dopiero przy wniosku obejmującym styczeń br. Dlatego OBPON.org. postanowiła zapytać fundusz o stanowisko w tej sprawie.
PFRON w swoim wyjaśnieniu informuje, że oświadczenie dysponenta ZFRON lub ZFA składane w 2022 r. przy wnioskach WN-P-ZF jest ważne do końca roku budżetowego i podatkowego, czyli tak jest również w przypadku dokumentu dotyczącego grudnia 2022 r., który trzeba było złożyć do 7 stycznia tego roku. Ponowne oświadczenie powinno być złożone we wniosku WN-P-ZF odnoszącym się do nowego roku budżetowego i podatkowego, tj. za styczeń 2023 r. z terminem do 7 lutego. To właśnie ten wniosek, zgodnie z art. 33b ustawy o rehabilitacji, należy traktować jako „składany pierwszy raz w danym roku”. ©℗
150 mln zł przewiduje plan finansowy PFRON w 2023 r. na wypłatę rekompensat dla pracodawców
712 było w 2022 r. pracodawców mających status zakładu pracy chronionej, którzy mają obowiązek prowadzenia ZFRON
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama