Przyznanie (a nawet wypłacenie) świadczenia rodzicielskiego na dany okres nie wyklucza przyznania za ten czas świadczenia pielęgnacyjnego, pod warunkiem że nie dojdzie do kumulatywnego pobrania obydwu z nich – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

We wrześniu 2021 r. matka złożyła wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności dla swojej córki. Po jego uzyskaniu w kwietniu 2022 r. wnioskowała o świadczenie pielęgnacyjne. Artykuł 24 ust. 2a ustawy o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 615 ze zm.) stanowi, że jeśli wniosek o to świadczenie wpłynie w ciągu trzech miesięcy od wydania orzeczenia, jest ono przyznawane od miesiąca złożenia wniosku. Gmina odmówiła jednak wypłaty wsparcia od września 2021 r. Argumentowała, że kobieta od 1 sierpnia 2021 r. do 26 marca 2022 r. była uprawniona do świadczenia rodzicielskiego (kosiniakowego) na córkę, a art. 27 ust. 5 ustawy nie pozwala na jednoczesne uzyskiwanie obydwu świadczeń.
Matka odwołała się, wskazując, że doszło tu do zbiegu prawa do świadczeń, gmina więc powinna jej umożliwić wybranie korzystniejszego z nich, co wynika z art. 27 ust. 5. Wskazywała, że wypłacone już kosiniakowe należy zaliczyć na poczet świadczenia pielęgnacyjnego, a za okres, w którym otrzymywała kosiniakowe, przysługuje jej różnica między obydwiema formami wsparcia.
Samorządowe kolegium odwoławcze nie przychyliło się do tej argumentacji i utrzymało w mocy decyzję gminy. SKO stwierdziło, że matka nie może skutecznie żądać przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, gdy w spornym okresie pobierała świadczenie rodzicielskie, bo w kwietniu 2022 r. (kiedy wnioskowała o tę pierwszą formę wsparcia) decyzja dotycząca kosiniakowego została już zrealizowana. Nie ma zaś podstaw do jej uchylenia z mocą wsteczną.
Kobieta zaskarżyła decyzję SKO do WSA, który uchylił decyzje organów niższej instancji. W jego opinii pogląd przedstawiany przez SKO i gminę, że pobieranie kosiniakowego w związku z wcześniej ustalonym prawem do niego wyklucza przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, nie zasługuje na aprobatę. Taka interpretacja przepisów nie dawałaby bowiem matce możliwości wyboru jednego z pozostających w zbiegu świadczeń. WSA podkreślił, że decyzja, na podstawie której zostanie skrócony okres przyznania świadczenia rodzicielskiego, wydana na skutek dokonania wyboru, o którym mowa w art. 27 ust. 5, może mieć moc wsteczną. Dzięki temu świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwać zgodnie z dyspozycją art. 24 ust. 2a. Sąd wskazał, że nie można wymagać, aby matka rezygnowała z przyznanego już kosiniakowego przed rozstrzygnięciem w sprawie drugiego świadczenia, bo nie ma pewności, że uzyska korzystniejszą formę wsparcia. ©℗
ORZECZNICTWO
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 18 listopada 2022 r., sygn. akt II SA/Gl 1086/22 www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia