Sąd wyjaśnił, że przepis o zwolnieniu z podatku należy interpretować z uwzględnieniem celu tej regulacji.
Chodziło o art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, który zwalnia z podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Spór dotyczył sformułowania „wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej”.
Działalność bez podatku VAT
Toczyła go z fiskusem spółka z branży medycznej, która specjalizuje się w rehabilitacji – głównie domowej, ale też ambulatoryjnej. Są to usługi zwolnione z VAT. Natomiast pozostała działalność spółki nie przekracza wartości 200 tys. zł rocznie i dlatego również jest objęta zwolnieniem z podatku, tyle że podmiotowym, na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.
Dla potrzeb świadczenia podstawowych usług – z zakresu rehabilitacji domowej – spółka użytkuje samochody na podstawie umów leasingu operacyjnego. Udostępnia je zatrudnionym przez siebie rehabilitantom do użytku służbowego oraz prywatnego.
W związku ze zbliżającym się końcem umowy leasingu spółka rozważała wykup tych pojazdów i możliwie niezwłoczną ich sprzedaż. Od momentu wykupu z leasingu do momentu planowanej sprzedaży samochody miały być przechowywane na placu. Spółka nie wykluczała, że przed sprzedażą może je jeszcze wykorzystać na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności zwolnionej z VAT. Natomiast nie brała pod uwagę wykorzystywania ich do czynności opodatkowanych.
Uważała, że od sprzedaży tych samochodów nie zapłaci VAT, bo – jak tłumaczyła we wniosku o interpretację – były i będą one wykorzystywane przez nią wyłącznie na cele działalności zwolnionej z podatku (czy to przedmiotowo, czy podmiotowo).
Liczy się czynność po wykupie samochodu z leasingu
Nie zgodził się z nią dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. W interpretacji z 1 lipca 2024 r. (sygn. 0114-KDIP4-2.4012. 266.2024.2.MC) stwierdził, że nie ma znaczenia to, w jaki sposób samochody były wykorzystywane przed ich wykupem z leasingu. Wyjaśnił, że udostępnianie samochodów na podstawie leasingu operacyjnego stanowi na gruncie przepisów o VAT świadczenie usług. Dopiero od momentu wykupu z leasingu mamy do czynienia z towarami (tu: samochodami), których dostawa może być ewentualnie zwolniona z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.
Stwierdził, że w tym wypadku sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu nie będzie objęta zwolnieniem, bo planowany przez spółkę sposób wykorzystania tych aut nie pozwala – w ocenie fiskusa – uznać, że będzie to dostawa towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku.
Istotny jest cel regulacji o działalności zwolnionej z podatku VAT
Nie zgodził się z nim Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Uzasadniając wyrok, sędzia Małgorzata Gorzeń wyjaśniła, że istotą przepisu kształtującego zwolnienie z VAT jest to, że podatnik, który nabywa towar (importuje lub wytwarza) w celu wykorzystywania na cele działalności zwolnionej od podatku, nie ma prawa do obniżenia należnego podatku o kwotę podatku naliczonego. Zatem jest traktowany jak konsument. Następnie przy sprzedaży tego towaru jego dostawa podlega zwolnieniu od podatku, bo w przeciwnym razie podatnik zostałby potraktowany jak przedsiębiorca prowadzący działalność opodatkowaną VAT, a to – w ocenie sądu – z przywołanego przepisu już nie wynika.
– Rodzi się natomiast pytanie, czy jeden kurs rehabilitanta po wykupie samochodu z leasingu wystarczy do uznania, że ten towar – samochód – był wykorzystywany do prowadzenia działalności zwolnionej z podatku, czy też tych kursów potrzeba więcej. A jeśli tak, to ile? – pytała sędzia Gorzeń.
Wyjaśniła, że zdaniem WSA stanowisko fiskusa, „szatkujące” ten krótki czas (od wykupu do sprzedaży), jest nieuzasadnione na tle spornego przepisu.
Wyrok jest nieprawomocny. ©℗
orzecznictwo
Podstawa prawna
Wyrok WSA w Gdańsku z 8 stycznia 2025 r., sygn. akt I SA/Gd 719/24 www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia