statystyki

Raz zasądzona renta wyrównawcza dla pracownika nie musi być ciągle taka sama

autor: Wojciech Ostaszewski05.03.2015, 10:01; Aktualizacja: 05.03.2015, 10:06

Choć wysokość i czas wypłaty tego świadczenia są ustalone w orzeczeniu, można wystąpić o jego zmniejszenie. Musi jednak zaistnieć zmiana warunków ekonomicznych, które uzasadniają nowy sposób liczenia.

Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy, może żądać renty uzupełniającej (zwanej też wyrównawczą) na podstawie przepisów kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Wymaga to, poza udowodnieniem wypadku przy pracy, wykazania także wszystkich przesłanek cywilnej odpowiedzialności odszkodowawczej. Jednak renta zostanie wypłacona tylko wtedy, gdy pracownik utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość. Na podstawie takiego rozstrzygnięcia sądowego pracodawca jest zobowiązany płacić na rzecz pracownika rentę w określonej wysokości przez czas nieoznaczony (rentę zasądza się co do zasady na czas nieoznaczony).

Często w praktyce wygląda to tak, że pracodawcy płacą takie świadczenia latami. Choć mało kto wie, że w przypadku zmiany stosunków (np. nabycia przez poszkodowanego prawa do emerytury) mogą wnosić o obniżenie renty.

W jakiej wysokości

Zacznijmy od tego, że ustalając wysokość renty, sąd powinien brać pod uwagę realną, faktyczną możliwość podjęcia pracy w granicach zachowanej zdolności do niej, a nie możliwość teoretyczną. Innymi słowy, renta wyrównawcza powinna odpowiadać różnicy między zarobkami, jakie mógłby osiągnąć, gdyby nie uległ wypadkowi, a wynagrodzeniem, jakie w konkretnych warunkach jest w stanie uzyskać przy wykorzystaniu swojej uszczuplonej zdolności do pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 9 lipca 2014 r., sygn. akt I PK 314/13, LEX nr 1532968).


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane