statystyki

Stres pourazowy może uzasadniać wypłatę renty wyrównawczej

autor: Bożena Wiktorowska20.07.2015, 07:40; Aktualizacja: 20.07.2015, 08:35
wypadek przy pracy

Jeżeli po wypadku poszkodowany zarabia mniej, może się upomnieć o dodatkowe świadczenieźródło: ShutterStock

Wypadek może spowodować uraz psychiczny, który uniemożliwia pracownikowi pracę na dotychczasowym stanowisku. Jeśli przy tym nowe zajęcie jest mniej dochodowe, poszkodowanemu należy się odpowiednie świadczenie – wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Powodem sporu był wypadek, do którego doszło w jednej ze śląskich kopalni w 2009 roku. W czasie pożaru, który wybuchł na przodku wyrobiska, ranny został górnik. Przez kilka miesięcy przebywał z tego powodu na zwolnieniu lekarskim, a później przeszedł długotrwałą rehabilitację. Po jej zakończeniu nie ubiegał się o rentę, ale ostatecznie wrócił do pracy. Lekarz medycyny pracy uznał, że mężczyzna jest w stanie pracować na dotychczasowym stanowisku. W praktyce jednak ze względu na urazy psychiczne doznane w czasie wypadku górnik wystąpił do swojego pracodawcy o przeniesienie go na inne miejsce w kopalni. Postawił przy tym warunek, że musi się ono znajdować w pobliżu wind, dzięki czemu będzie mógł się szybko się ewakuować w sytuacji zagrożenia. Pracodawca się zgodził.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane