statystyki

Stres pourazowy może uzasadniać wypłatę renty wyrównawczej

autor: Bożena Wiktorowska20.07.2015, 07:40; Aktualizacja: 20.07.2015, 08:35
wypadek przy pracy

Jeżeli po wypadku poszkodowany zarabia mniej, może się upomnieć o dodatkowe świadczenieźródło: ShutterStock

Wypadek może spowodować uraz psychiczny, który uniemożliwia pracownikowi pracę na dotychczasowym stanowisku. Jeśli przy tym nowe zajęcie jest mniej dochodowe, poszkodowanemu należy się odpowiednie świadczenie – wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Powodem sporu był wypadek, do którego doszło w jednej ze śląskich kopalni w 2009 roku. W czasie pożaru, który wybuchł na przodku wyrobiska, ranny został górnik. Przez kilka miesięcy przebywał z tego powodu na zwolnieniu lekarskim, a później przeszedł długotrwałą rehabilitację. Po jej zakończeniu nie ubiegał się o rentę, ale ostatecznie wrócił do pracy. Lekarz medycyny pracy uznał, że mężczyzna jest w stanie pracować na dotychczasowym stanowisku. W praktyce jednak ze względu na urazy psychiczne doznane w czasie wypadku górnik wystąpił do swojego pracodawcy o przeniesienie go na inne miejsce w kopalni. Postawił przy tym warunek, że musi się ono znajdować w pobliżu wind, dzięki czemu będzie mógł się szybko się ewakuować w sytuacji zagrożenia. Pracodawca się zgodził.


Pozostało jeszcze 34% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane