Resort rodziny twierdzi, że nowe regulacje dotyczące emerytur pomostowych nie wpłyną negatywnie na możliwość uzyskania rekompensaty z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przez osoby, które spełniły wszystkie warunki do uzyskania prawa do pomostówki. Przepisy wskazują jednak na coś zgoła innego.
Nowe prawo dotyczące emerytur pomostowych, które miały pomóc ubezpieczonym, dla niektórych z nich mogą się okazać problemem. Ostrzegaliśmy przed tym w DGP nr 110/2022 „Emerytury pomostowe: Jedno naprawiane, drugie pogorszone”. Chodzi o nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 755), która weszła w życie 20 kwietnia br. Uchyliła ona sprawiający wiele kłopotów art. 4 pkt 7, który mówił o konieczności rozwiązania stosunku pracy jako warunku nabycia pomostówki. Bez tego cała procedura nie mogła ruszyć.
– Zdarzało się, że ZUS, powołując się na brak rozwiązania stosunku pracy, odmawiał badania pozostałych przesłanek. Bywało również tak, że w decyzji słusznie odmawiającej pomostówki ze względu na kontynuację zatrudnienia organ rentowy potwierdzał spełnienie innych warunków, a po rozwiązaniu stosunku pracy zmieniał swoje stanowisko, ponieważ nie był związany pierwszym rozstrzygnięciem. W takich sytuacjach były pracownik pozostawał bez emerytury, bez pracy i bez realnych szans na znalezienie nowego zatrudnienia – wyjaśnia dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Pozostało
83%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama