Wyczerpałam okres zasiłkowy. Wystąpiłam z wnioskiem o rentę z tytułu niezdolności do pracy. ZUS odmówił mi renty, bo stwierdził, że mogę odzyskać zdolność do pracy. Zdaniem lekarzy czeka mnie jeszcze długa rehabilitacja, nawet powyżej roku. Czy mimo to mogę wystąpić z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne? Przyznawane jest przecież tylko na 12 miesięcy.
Po wyczerpaniu zasiłku chorobowego ubezpieczony może wystąpić zarówno o świadczenie rehabilitacyjne, jak i rentę z tytułu niezdolności do pracy. Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Przysługuje ono przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.
Z kolei ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do przyznania renty wymaga uznania wnioskodawcy za osobę niezdolną do pracy. Zgodnie z art. 12 ust. 1 tej ustawy niezdolną do pracy w rozumieniu ustawy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Natomiast częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.
Pozostało
83%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama