Przyszli emeryci już w II kw. przyszłego roku muszą zdecydować, czy chcą, aby ich pieniądze zgromadzone w OFE trafiły do ZUS. Zasady przenoszenia środków budzą szczególne kontrowersje.
Przyszli emeryci już w II kw. przyszłego roku muszą zdecydować, czy chcą, aby ich pieniądze zgromadzone w OFE trafiły do ZUS. Zasady przenoszenia środków budzą szczególne kontrowersje.
Są one zawarte w rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych. Trwają jego konsultacje społeczne.
Od 1 kwietnia do 30 czerwca 2014 r. osoby ubezpieczone w OFE po raz pierwszy będą mogły zrezygnować z oszczędzania w II filarze. Kolejne szanse na przeniesienie środków pojawią się dopiero w następnych latach. Będzie to możliwe począwszy od 2016 r. co cztery lata, zawsze w II kw. danego roku.
– Wprowadzenie takich terminów ogranicza prawo osób zbliżających się do powszechnego wieku emerytalnego do skorzystania z możliwości zmiany zdania, czy chce się oszczędzać w ZUS, czy w OFE – wyjaśnia Bogusława Nowak-Turowiecka, główny specjalista Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej Związku Rzemiosła Polskiego.
Takie osoby powinny otrzymać informację o stanie ich środków zarówno w ZUS, jak i OFE. Powinny mieć także precyzyjną wiedzę o tym, jaką wartość będą miały jednostki zgromadzone w otwartym funduszu emerytalnym, jeśli zostaną przekazane na subkonto.
– Bez takich podstawowych informacji trudno jest podejmować decyzję w tak ważnej sprawie jak oszczędzanie na przyszłą emeryturę – wyjaśnia Wojciech Nagel, ekspert ubezpieczeniowy BCC, członek rady nadzorczej ZUS.
Eksperci jednocześnie wskazują, że ustawodawca zobowiązał ZUS do przesłania każdemu członkowi otwartych funduszy emerytalnych informacji o wartości środków zewidencjonowanych na subkoncie 30 stycznia i 4 lutego 2014 r.
Mają być w niej zawarte także dane o liczbie i wartości jednostek rozrachunkowych znajdujących się na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego (stan na 3 lutego i 4 lutego 2014 roku). Problem polega jednak na tym, że termin przesłania takiej informacji upływa dopiero 31 marca 2015 r.
– Ta data zastanawia. OFE będą musiały same wysłać informacje o liczbie jednostek rozrachunkowych danego ubezpieczonego. Sprawę dodatkowo utrudnia fakt, że fundusze mają zakaz reklamowania się. Mogą więc co najwyżej do informacji o stanie konta dodać dodatkowe informacje o planowanych zmianach – dodaje Wojciech Nagel.
Etap legislacyjny
Projekt w trakcie konsultacji
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama