Oszczędności z otwartych funduszy osób zbliżających się do wieku emerytalnego trafią do ZUS bez względu na sytuację na giełdzie. Im mniej brakuje ubezpieczonemu do świadczenia, tym bardziej na tym straci. Taki skutek może wywołać rządowy projekt ustawy dotyczący zmian w OFE.
Oszczędności z otwartych funduszy osób zbliżających się do wieku emerytalnego trafią do ZUS bez względu na sytuację na giełdzie. Im mniej brakuje ubezpieczonemu do świadczenia, tym bardziej na tym straci. Taki skutek może wywołać rządowy projekt ustawy dotyczący zmian w OFE.
Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, próbuje przekonać opinię publiczną, że nowe rozwiązania są korzystne dla ubezpieczonych. Szczególnie promowany jest suwak emerytalny. Rozwiązanie to umożliwia przekazywanie przez 10 lat z OFE do FUS co miesiąc 1/120 wartości jednostek rozrachunkowych zgromadzonych na indywidualnym rachunku ubezpieczonego. Wcześniej ZUS będzie informował zainteresowanego, że pozostało mu 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.
Inaczej zostaną potraktowane osoby, którym w momencie wejścia w życie zmian do zakończenia aktywności zawodowej zostało mniej niż 10 lat. W ich przypadku otwarty fundusz ma przekazywać w równych ratach miesięcznych wartość już umorzonych jednostek rozrachunkowych będących ilorazem liczby tych jednostek i wyrażonej w miesiącach różnicy między wiekiem emerytalnym a liczbą lat członka OFE (w dniu wejścia w życie zmian).
– W tym okresie przejściowym całość środków zgromadzonych w OFE będzie zatem przekazywana co miesiąc do FUS w równych ratach do osiągnięcia przez członka wieku emerytalnego. Bez ograniczenia liczby jednostek – tłumaczy Paweł Pelc, niezależny ekspert emerytalny, wiceprezes zarządu Agencji Ratingu Społecznego.
A to w praktyce oznacza, że osoby te odczują na własnej skórze skutki obecnego kryzysu. W innej sytuacji odłożone przez nich pieniądze do ostatniego dnia wykonywania obowiązków zawodowych pracowałyby na ich świadczenia.
– W takiej sytuacji można więc mówić o upadku nie tylko II filaru, ale także całego systemu kapitałowego – wyjaśnia Bogusława Nowak-Turowiecka, główny specjalista Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej Związku Rzemiosła Polskiego.
Ale to niejedyne rozwiązanie projektowanej ustawy przewidujące umorzenie części jednostek rozrachunkowych przed osiągnięciem wieku emerytalnego i transfer do FUS. Niezależnie od wieku członków OFE z ich rachunków zostanie bowiem umorzone 51,2 proc. liczby tych jednostek (w związku z wymaganym przez ustawę przekazywaniem środków przez OFE). Podobnie jak w przypadku suwaka emerytalnego pieniądze te zostaną przekazane do FUS, a ich wartość, odpowiadająca co do zasady wartości umorzonych jednostek rozrachunkowych, zostanie zapisana na subkoncie w FUS.
Co więcej, w wyniku planowanych zmian pieniądze z OFE (bo tam trafiała gotówka) nie będą przeznaczone na wypłatę emerytur osobom oszczędzającym w II filarze.
– FUS przeznaczy te środki na wypłatę bieżących świadczeń ubezpieczonym, a jedynie ich wartość zostanie zapisana na subkontach. Nie będą to już jednak środki, które zgromadzono na indywidualnym koncie w OFE ze względu na to, że FUS działa na zasadach repartycyjnych, a nie kapitałowych – dodaje Paweł Pelc.
Etap legislacyjny
Przekazany do konsultacji
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama