Koniec historii OFE. Zobacz, jak naprawdę będzie wyglądał nowy system emerytalny

autor: Grzegorz Osiecki, Bartłomiej Mayer05.09.2013, 07:07; Aktualizacja: 05.09.2013, 08:49
Zmiany w OFE

Zmiany w OFEźródło: DGP

System emerytalny, jaki znaliśmy od 1999 roku, odchodzi w przeszłość. Rząd przedstawił swój pomysł: to nie OFE, lecz ZUS będzie jego podstawą.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (46)

 • rozbój i tyle(2013-09-05 11:08) Zgłoś naruszenie 00

  co tu gadać skubią nas jak kury

  Odpowiedz
 • JP(2013-09-05 11:20) Zgłoś naruszenie 00

  do 14 ZUS nic nie inwestuje ! Wszystkie pieniądze wydaje na aktualne świadczenia i miesiąc w miesiąc coraz więcej na ten cel mu brakuje.

  Odpowiedz
 • hajka g.(2013-09-05 11:21) Zgłoś naruszenie 00

  pomysła rządu jest wyrocznią prawną? tytuł artykułu chwytliwy "koniec ofe" ale wogóle nie zgodny ez stanem faktycznym. Myślałam, że to gazeta prawna a to superexpress

  Odpowiedz
 • podatnik dawny wyborca PO za co przepraszam(2013-09-05 11:46) Zgłoś naruszenie 00

  Idą wybory. Mamy kolejne "osiągnięcie" platformy (anty)obywatelskiej. Przypomnę poprzednie. Zwiększenie stawki VAT (także na produkty dla dzieci). Wyższy VAT to wyższe ceny. Drugie "osiągnięcie" zwiększenie składki rentowej i wypadkowej. Trzecie "osiągnięcie" to podwyższenie wieku emerytalnego do 67 roku życia dla kobiet (dostały 7 lat więcej) i dla mężczyzn (dostali 2 lata więcej). Teraz mamy czwarte "osiągnięcie" likwidacja ofe. Bo to co zrobił (anty)polski rząd to jest likwidacja ofe w przedłużonym terminie.
  Więc jeżeli chcesz być stary, zniszczonym i biednym człowiekiem to głosuje na PO.

  Odpowiedz
 • 50+(2013-09-05 12:05) Zgłoś naruszenie 00

  do 24.Trafne podsumowanie./Nie głosowałam na PO./Tylko pytanie nakogo głosowac , jak nie ma kogo?

  Odpowiedz
 • qwerty(2013-09-05 12:30) Zgłoś naruszenie 00

  Znowu tkwicie w przeszłości, nie znacie aktualnych przepisów. Są 2 rodzaje kont indywidualnych w ZUS. Jedne - ze składek do ZUS - tutaj faktycznie ZUS nie inwestuje. Ale są i drugie - te, które utworzono ze zmniejszenia składek do OFE - i te pieniądze są inwestowane !

  Odpowiedz
 • Hanka M.(2013-09-05 12:36) Zgłoś naruszenie 00

  Witam, a czego do licha mogłam spodziewać się ??? Spodziewam się najgorszego a mam lat 58, dobrze ze chociaż jeden syn radzi sobie, drugi jest bez renty po dwóch trepanacjach czaszki. Ja z mężem mamy doła co jest niemalże normą w tych czasach. Mąż mając 57 lat został zwolniony w XI/2012 wskutek likwidacji zakładu. Nikt nie chciał go zatrudnić więc otworzył działalność, wziął kredyt który spędza nam sen z powiek. Dziękuję, nie mam więcej do powiedzenia oprócz tego że możemy z mężem pomarzyć o godnej emeryturze !!!

  Odpowiedz
 • t(2013-09-05 12:36) Zgłoś naruszenie 00

  Do asia
  Szanowna Pani Asiu obligacje i tak sami będziemy spłacać. Taniej nam wyjdzie bez pośrednika. A akcje - to niestety jest gra i to gra losowa.
  Nie wynaleziono jeszcze absolutnie skutecznej metody na wygraną na giełdzie. Oznacza to że ktoś gra naszymi przyszłymi emeryturami. Jeśli przegra to on nie straci, bo gra naszymi pieniędzmi, ale my stracimy.

  Na pytanie skąd brać pieniądze - odpowiadam - założyć kilka firm państwowych - np. energetyczny, paliwowy, górniczy - o z zysków z tych przedsiębiorstw finansować fundusz emerytalny. Opłacać oszczędniej zarządy - za to pieniądze przeznaczać na emerytury lub inwestycje przynoszące dochód. Na przykład kupować ziemię lub lasy i prowadzić tam gospodarkę (samemu albo dzierżawić), której dochód będzie szedł na cele emerytalne.
  Od początku tak powinno się było robić, kiedy jeszcze majątku państwowego było dużo. Tak też robili na zachodzie - wystarczy wspomnieć fundusz o dziwnej nazwie Scotish Widows czy jakoś tak.

  Odpowiedz
 • 1955(2013-09-05 12:49) Zgłoś naruszenie 00

  Mój kapitał w OFE to ok. 1700 jednostek rozrachunkowych po 34,83 (dzisiaj) =59.211 zł ... Ciekawe jaka będzie cena jednostki w momencie mojego powrotu do ZUS-u ?

  Odpowiedz
 • JKa(2013-09-05 12:55) Zgłoś naruszenie 00

  Ale jesteście głupi. Zrobiono wam wodę z mózgu. Ograbiają was z waszych składek, a wy się cieszycie, bo ktoś zarabiał 3% na zarządzaniu środkami - wielka mi prowizja.

  Okradany, a się cieszy - to chyba tylko Polak może taki być...

  Może zapytacie o emerytury policjantów, górników, czy jakieś śmieszne pomostówki w wieku 55 lat?

  Odpowiedz
 • Bankier-rosyjski(2013-09-05 14:11) Zgłoś naruszenie 00

  Pomysł z OFE, to był poczatek naprawy systemu emerytalnego, ktorego skaldki mmialy nie byc pzrejadane na bieżąco tylko kumulowane, inwestowane, mialy to byc realne aktywa emerytalne, jakby ulokowane na koncie w solidnym banku i procentujące dla wlaściciela tej lokaty. Bo wszystko co poza OFE, wpływało i wpływa do ZUS, od 1945 r., z pzrrrwą na okres zawieszenia i ponownego reaktywowania ZUS-u, było na tychmiast pzrejadane pzrez Państwo, na bieżące potrzeby w tym wyplaty śwaidzceń, także tym co niwewiel do ZUS lub Biur Emerytalnych MSW, MON, KRUS itd. wpłacili. na swoją emeryturę - a otrzymywali z woli wladzy i politykow, i pobierają nadal - świadczenia kilkanaście razy wyższe, niż wynikało z ich składek.
  To nie OFE windowało po 1999 roku dług publiczny. tylko Minister Finansów, planując budżet kolejnego roku, od 1-1-2000 - zakładał, jak dotychczas to robil z ZUS-em, te skaldki w OFE, jako pseudo-dochody budżetu; przeważającą część składki emerytalnej, wpływającej obowiązkowo do OFE od razu planował na bieżące wydatki budżetowe, bo OFE nie mogło odmówić takiego "pożyczenia"... Składki te zabierane z OFE, budżet zabierał, jako swoje dochody, bo OFE musiało z mocy prawa -obowiązkowo wykupywać obligacje Skarbu Państwa, jakby przymusowo pożyczać Państwu Polskiemu, na wieczne oddanie; tym sposobem, od 2000r. - OFE przekazywało-pożyczało obowiązkowo, do MF część swoich lokat, ze składek emerytalnych pracowników, także zmuszonych je lokować w OFE!
  W zamian za zabrane składki z OFE, MF wystawiał jakby dla pozoru, tak na niby, swoje obligacje skarbowe, które powinien niby kiedyś wykupić, ale z góry zakładał, że ich nigdy nie wykupi, bo one zostaną uznane "za nieważne, umorzone", z mocy noweli prawa, ale dopiero za kilkanaście lat, gdy trzeba będzie wreszcie - terminowo, zacząć wykupywać te obligacje skarbowe, jako dłużne papiery wartościowe...
  Na tej samej zasadzie można nagle, np. umorzyć obywatelom np. połowę ich lokat w bankach w Polsce, od 1 stycznia 2014, a nikt nie może ich wycofać przed tym czasem, i "umorzone" kwoty bank będzie zobowiązany przelać na konto Ministerstwa Finansów...
  Jak łatwo znowu poprawić finanse publiczne, także takim umorzeniem, wprost na lokatach bankowych obywateli RP...
  Dlaczego tylko te papiery wydane do OFE - MF chce uznać za świstek papieru? Innym wierzycielom, posiadającym takie samem obligacje, tak samo MF może wkrótce powiedzieć , umarzam te obligacje, które Wam wydałem...
  OFE może sobie z nich niebawem zrobić - np. samolot z papieru, albo czapkę - jak to swego czasu zasugerował Pan MF - Wicepremierowi Pawlakowi, co to może on sobie zrobić, z uzgodnieniem pisemnym, dokonanym na Komisji Trójstronnej, Związki Zawodowe+ Pracodawcy+ Rząd.
  OFE miało się okazać, od chwili powstania, swoistym "bankiem rosyjskim" w myśl tezy: twoje lokaty w naszym "banku" - nigdy nie przepadną, ale też nigdy ich nie otrzymasz!
  Umorzyć jednostronna decyzją, swój dług! Jakie to proste. Jakby kredytobiorca zadzwonił do banku, w którym od 15 lat zaciąga coraz większe kredyty - i nagle zakomunikował dyrektorowi banku, że ja umarzam swój dług w waszym banku, i co mi zrobicie, jeśli ja teraz tak napiszę w ustawie i moi ludzi w Parlamencie to zaklepią, a Prezydent też mi to podpisze?
  Czy jakieś normy prawa międzynarodowego, Unijnego - nie mogą powstrzymać tej operacji umarzania jednostronnego, bez zgody ustawowego zarządcy wierzytelności OFE) i depozytariuszy, czyli pracowników?

  Odpowiedz
 • Bankier-rosyjski(2013-09-05 14:33) Zgłoś naruszenie 00

  Umarzanie długu państwa wobec OFE, to poklosiem pierwszego zamachyu, na prtawa emerytalne. Skoro można było ludziom mającym 55 lat kobiety i 60 lat mężczyźni, placa cy od kiolkludziesięciu lat skladki emerytalne, na swoje emerytury w wieku 60/65 lat - powoedzeć nagle, be choćby 5 letniego okresu 'ochronnego" - nie dostaniesz ustawowej emerytury, bo zminię ustawę i co mi zrobisz/ I nic, miliony ludzi nie wyszły na ulice, jak niedawno w Grecji, czy Hiszpanii, lub we Francji, Związki zawodowe udały- że se gniewają na rząd -i tylko zaskarżyły tę ustawę emerytury'67, do TK- i od 9-11-2012 ta zaskarżona sprawa spokojnie czeka, w szufladzie prezesa TK, aż znajdzie się wolna wokanda... Nikt nie pali opon, nie ma setek rtysięcy ludzi skzrykniętytch pzrz zwiazki zawodowe czy partie opozycyjne, ani nawet Episkopat nie mruknie coś dpo prezesa TK w sprawie tak długiej zwłoki, w rozstrzygnięciu - dla ustawy emerytury'67. A sprawa tymczasem się "uleży", a emerytury'67 już obowiązują. Wielu spracowanych seniorów, w tym na bezrobociu od kilku-ki8lkunastu już lat, zamiast otrzymać obiecaną emeryturę ustawową 60/65 lat, teraz sobie jeszcze trochę poczeka, na tej samej zasadzie -co "umarzam swoje długi, bo tak napiszę w nowej ustawie", i już.
  No to teraz kolej na umorzenie długu w OFE, potem na zmniejszenie innych praw obywateli.

  Odpowiedz
 • Mario(2013-09-05 15:12) Zgłoś naruszenie 00

  Ja zawsze wierzylam ze panstwowe czyli ZUS to pewne pieniadze to jest filar,ludzie biedni placa ZUS.A kogo stac na placenie skladki na dodatkowa emeryture niech placi gdzie chce a jak zbankrutuja? W koncu na starosc kazdy szuka w ZUS wsparcia nawet ci ktorzy nie placili skladek.

  Odpowiedz
 • cynik(2013-09-05 15:18) Zgłoś naruszenie 00

  Kasa w ZUS pewna - dopóki Vincent znów się nie pomyli o parę miliardów i POmocni nie podniosą wieku emerytalnego do np 99 lat...

  Odpowiedz
 • TOK(2013-09-05 15:36) Zgłoś naruszenie 00

  Składki w OFE są oszczędnościami na przyszłe emerytury, w realnych zł. W ZUS są one natychmiast wydawane na bieżące emerytury pozostawiając dłużny zapis w komputerze. W przyszłości ktoś (młode pokolenie) będzie musiał na ten dług zapracować. Przejadając dzisiaj zgromadzony kapitał np. na licznie uprzywilejowanych zadłużamy młode pokolenie. Dziadek Rostowski rozbił skarbonkę wnuczkom bo dziś zabrakło mu na balangę.

  Odpowiedz
 • dziadek Franek(2013-09-05 15:59) Zgłoś naruszenie 00

  -"-jak będzie wyglądał system emerytalny "--PO wóju .

  Odpowiedz
 • Skończyło się okradanie Polaków -(2013-09-05 17:08) Zgłoś naruszenie 00

  - skończą działalność OFE!!!

  Odpowiedz
 • jr(2013-09-05 18:25) Zgłoś naruszenie 00

  jak byśmy na to nie spojrzeli, OFE to pośrednik i to drogi pośrednik dzięki wyśrubowanej prowizji dzięki Balcerowiczowii. Niestety słabo do ówczesnych głów dotarło, że zachłanność i chciwość ludzka doprowadza systematycznie do kryzysów i ceny na giełdach dołują gdy jednocześnie rak biurokracji kilkukrotnie się się rozrasta i wchłania w siebie kilkukrotnie więcej pieniędzy. Rozrzutne zarządzanie Państwem plus pośrednicy tacy jak OFE musi rozłożyć budżet, więc zostaje tylko drukować pieniądze, więc lepiej to robić bez pośredników jak OFE

  Odpowiedz
 • 44(2013-09-05 20:19) Zgłoś naruszenie 00

  ZUS rozłożył już Fundusz Rezerwy Demograficznej, w którym pieniądze odkładano na czasy niżu demograficznego. Brakuje.Teraz rząd bierze się za realne pieniądze w OFE. Niech bierze, bo OFE nie zarobią na prowizjach, a my cieszmy się, że dostaniemy w zamian świstek papieru. Bo nas boli prowizja OFE , a nie bolą wydatki z podatków na utrzymanie ZUSu.
  Ruch Palikota to nie mój ulubieniec, ale jeśli zaskarży ustawę do TK, ma mój głos.

  Odpowiedz
 • hitaczi(2013-09-05 20:27) Zgłoś naruszenie 00

  Wszystkie elementy rabunku (tzn reformy) bledną wobec faktu przenoszenia składek do ZUS przed przejściem na emeryturę. Nie ma znaczenia co będzie w tym czasie w OFE z tymi pieniędzmi się działo bo i tak wszystko zgarnie ZUS, wypłaci górnikom i innym świętym krowom a emeryt zostanie tylko z obietnicami (dodajmy z obietnicami zdzierania podatków z jego własnych dzieci i wnuków). Ludzie będą kwiczeć za 30-40 lat i to strasznie ale wtedy będzie za późno.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane