Koniec historii OFE. Zobacz, jak naprawdę będzie wyglądał nowy system emerytalny

autor: Grzegorz Osiecki, Bartłomiej Mayer05.09.2013, 07:07; Aktualizacja: 05.09.2013, 08:49
Zmiany w OFE

Zmiany w OFEźródło: DGP

System emerytalny, jaki znaliśmy od 1999 roku, odchodzi w przeszłość. Rząd przedstawił swój pomysł: to nie OFE, lecz ZUS będzie jego podstawą.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (46)

 • anders(2013-09-05 07:54) Zgłoś naruszenie 00

  Przeciętny Kowalski ma w nosie to czy zyski za nic stracą OFE i Giełda. Nie rynkami finansowymi Polska winna stać a produkcją...

  Odpowiedz
 • Macieju(2013-09-05 07:55) Zgłoś naruszenie 00

  Przepraszam, jaki "ekspert" to pisał? Gdzie ZUS inwestuje nasze składki, ze autor pozwala sobie stwierdzić, iż rentowność kont w ZUS jest porównywalna z oszczędnościami w OFE? Chetnie sie o tym dowiem.

  Odpowiedz
 • andrzej(2013-09-05 07:59) Zgłoś naruszenie 00

  likwidacja OFE...rządowe..bla..bla..bla...

  Odpowiedz
 • Tomek(2013-09-05 08:11) Zgłoś naruszenie 00

  Nigdzie ani słowa o dziedziczeniu . OFE to było przymusowe ale Jadnak ubezpieczenie. W chwili śmierci ubezpieczonego - rodzina dziedziczyła zgromadzony kapitał. BA mogła go nawet wypłacić w całości. I TO BYŁO DOBRE dla statystycznego Kowalskiego. Ale eksperci i rząd ani słowa o możliwości wypłaty zgromadzonego kapitału w przypadku śmierci ubezpieczonego przed osiągnięciem wieku emerytalnego.I DLATEGO to jest SKOK na "NASZĄ" KASĘ !!!.

  Odpowiedz
 • Nareszcie koniec OFE(2013-09-05 08:25) Zgłoś naruszenie 00

  Z góry było wiadomo, że ten pokraczny twór się rozsypie...wystarczy poczytać Ustawę o OFE ,gdzie był wymóg inwestowania 80% w Obligacje Skarbowe...

  I porównać ogólny bilans zadłużenia Obligacyjnego Polski...
  Ponadto można wyliczać cała litanię wad tego całego OFE, który generował Zyski tylko i wyłącznie zarządzającym OFE

  Odpowiedz
 • Observer 65(2013-09-05 08:35) Zgłoś naruszenie 00

  Podoba mi się wierszyk z internetu :

  Nie jestem już żaden smarkacz,
  Łeb mam pokryty siwizną.
  Nie zagłosuję na Donka,
  Bo zbyt cię kocham, Ojczyzno!

  Niejeden ciężar na barkach
  Dźwigałem, znosiłem trudy.
  Nie zagłosuję na Pe O ,
  Bo dość mam kłamstw i obłudy.

  Gdy spytasz mnie, niedowiarka,
  Dlaczego? Wyznam ci szczerze:
  Nie zagłosuję na Donka,
  Bo w żadną zmianę nie wierzę.

  Skąd wiem, że wybór jest dobry?
  Bo znam tych ludzi oblicza,
  Bo chcę powrotu Zet Ziobry
  I Antka Macierewicza.

  Bo nie chcę mieć prezydenta,
  Co ględzić tylko potrafi,
  Pomimo wyższego kształcenia,
  Kłopoty ma w ortografii.

  Na Donka nie oddam głosu
  Za czasy, gdy był premierem,
  Za ten upadek etosu,
  I że Putina klakierem.

  Za to, co wciska ludowi,
  Na co pozwala i sprzyja,
  Za to, co pisze Wybiórcza
  Miecugow zbierze na ryja.

  Za sieć podsłuchów i haków,
  Wydanie walki elitom,
  Za to, że szczuje Polaków,
  I lży Rzeczpospolitą.

  Dziś w duszy mej zakamarkach
  Odkrywam decyzji sedno:
  Nie zagłosuję na Pe O ,
  Bo nie jest mi wszystko jedno.

  Wybaczcie drwinę i sarkazm,
  Odporność z wiekiem się zmniejsza.
  Nie zagłosuję na Donka,
  Ojczyzna jest najważniejsza

  Odpowiedz
 • Asia(2013-09-05 08:49) Zgłoś naruszenie 00

  A dlaczego we wszystkich artykułach pomija się kwestię skąd za 20-30 lat państwo weźmie pieniądze na emerytury? Te wszystkie pieniądze które teraz budżet "zyskuje" będzie trzeba znaleźć gdy sytuacja demograficzna nie będzie tak dobra jak dzisiaj.

  Odpowiedz
 • SKANDAL(2013-09-05 08:52) Zgłoś naruszenie 00

  Skandalem było zobowiązanie pracowników do ubezpieczenia się w prywatnych firmach ! Posłowie za to powinni ponieść odpowiedzialność. Co bedzie jak koncerny ubezpieczeniowe zbankrutują

  Odpowiedz
 • A co bedzie na Wyciagach z OFE i ZUS ?(2013-09-05 09:07) Zgłoś naruszenie 00

  Bo nagle okaże się że wartość jednostki rozrachunkowej na indywidualnym koncie OFE to jakieś nędzne grosze...

  A na koncie ZUS też ...jakieś obietnice ale bez realnego pokrycia.

  Odpowiedz
 • real(2013-09-05 09:10) Zgłoś naruszenie 00

  Która para usłyszy zarzuty-tusk+rostwoski,czy buzek+balcerowicz ?

  Odpowiedz
 • Prosty Obywatel - czyli Nikt(2013-09-05 09:11) Zgłoś naruszenie 00

  Moim skromnym zdaniem problem jest wielowymiarowy, a decyzje nie takie proste. Z jednej strony OFE to kliniczny przypadek instytucji, które o nic nie muszą się starać, bo Prości Obywatele mają łożyć na ich utrzymanie (według ich potrzeb ... jak za komuny) - w tym zapewne na całkiem godne pobory prezesów i personelu nawet, gdy Ci pracując według swoich możliwości (też komuna) mają - delikatnie mówiąc - mierne efekty w pomnażaniu ulokownych (z przymusu) u nich pieniędzy. Z drugiej strony proponowana/zdecydowana reforma OFE, to także przywłaszczenie - w zasadzie całej mojej forsy - przez ZUS, a przy okazji pozbawienie jej moich spadkowbierców, a nawet mnie. W OFE miała być moja nawet na emeryturze. W ZUS już na 10 lat przed emeryturą stanie się nie moja ! ...Przy okazji widać jednak kolejny problem, a mianowicie politykę UE "pomagania", a w praktyce wpędzania głupiego (!) biorcy pomocy w tarapaty - spiralę zadłużenia. Aby wziąć trzeba mieć wkład wlasny. Wszystkie biedne kraje UE nie mają nadwyżek finasowych, więc branie pomocy jest równoznaczne z zadłużeniem się u tych co mają nadwyżki, a więc - w końcu - będziemy im płacić odsetki (już są znaczącą pozycją kosztową budżetu) lub czytać (jak Grecy), że ktoś za ich długi chętnie przejmnie taką, czy inną wyspę... My wysp nie mamy, ale ... Czary-mary z OFE spowodują, że w tabelkach, które sprawdza UE zrobi się ładniej i będzie można zadłużać się dalej.. Ja nawet mogę to zrozumieć i przeboleć, ale pod warunkiem, że forsa pozyskiwana na kredyt nie będzie MARNOWANA na inwestycje, których ceny są absurdalnie zwyżone, na BRAKORÓBSTWO, na AROGANCJĘ w stylu na każdej drodze rondo, na każdej drodze RADAR, na każdej drodze ODCINKOWY POMIAR PRĘDKOŚCI, w każdej gmnie FONTANNA MULTIMEDIALNA. Na zabawki, których czas życia jest krótszy niż czas spłacania kredytu..

  Odpowiedz
 • Naród musi zrozumieć(2013-09-05 09:21) Zgłoś naruszenie 00

  Państwo jest zobowiązane płacić emerytury (patrz konstytucja),ale pieniądze na te emerytury zbiera prywatny koncern.

  Odpowiedz
 • qwerty(2013-09-05 09:26) Zgłoś naruszenie 00

  To nie jest tak, że TYLKO ci, co mają 10 lat do emerytury będą mieli co roku 1/10 przekazywane do ZUS. Przekazywanie obejmie OD RAZU TAKŻE tych, co maja 9 lat (1/9), 8 lat (1/8) itd aż do 1 roku (1/2). Całe 10 roczników. Wg moich obliczeń, biorą pod uwagę wszystkich, co mają 10 lat LUB MNIEJ do emerytury odpłynie z nich ok. 20% co roku do ZUS. To będzie cios dla kursów akcji, ponieważ w OFe już obligacji nie będzie, wiec będą musiały akcje sprzedawać, aby dokonać tego transferu, bo na dopływ pieniędzy od nowych i obecnych członków OFE nie ma co liczyć...

  Odpowiedz
 • do 2(2013-09-05 09:29) Zgłoś naruszenie 00

  ZUS inwestuje część, o którą zmniejszono wpłaty do OFE.

  Odpowiedz
 • do Tomek(2013-09-05 09:31) Zgłoś naruszenie 00

  Dziedziczona będzie część, która z OFE przejdzie do ZUS

  Odpowiedz
 • 100 tys(2013-09-05 09:36) Zgłoś naruszenie 00

  TO jest złodziejstwo a decydenci to złodzieje. A za kradzież i malwersacje idzie się pod sąd.

  Odpowiedz
 • zwykły obywatel(2013-09-05 10:59) Zgłoś naruszenie 00

  do "do 2" (nr. 14)
  ZUS NIE INWESTUJE bo nie ma czego. Ma PUSTE ZAPISY w komputerze. WSZYSTKO co wpływa do ZUS jest przeznaczane na bieżące wypłaty i jeszcze brakuje bo budżet musi co roku do tych bieżących wypłat dodawać brakującą kasę.
  Dopisywanie teoretycznych odsetek w komputerze jest zwykłym "czary-mary" dla biednych ludzi. Kiedy przyjdzie Twój czas wypłaty to z tych zapisów nikt nic Ci nie wypłaci.
  Reforma powinna zacząć się od likwidacji przywilejów emerytalnych. A OFE (swoją drogą) były z założenia chorym pomysłem. To mogłoby się sprawdzić tylko wtedy gdyby np. inwestowały długoterminowo w akcje (zarabiając nie na ich sprzedaży ale na dywidendach zbieranych przez kilkadziesiąt lat) czy budowie autostrad (i zarabianiu na opłatach).

  Odpowiedz
 • guru122(2013-09-05 11:04) Zgłoś naruszenie 00

  BRAWO, BRAWO, BRAWO, nareszcie jakaś dobra, proobywatelska decyzja tego rządu! Oczekuję również od wymiaru sprawiedliwości pociągnięcia do odpowiedzialności twórców tej niekorzystnej dla obywatela i państwa ustawy o OFE z 1999 roku, na czele z niejakim Leszkiem B. i niejakim profesorem bynajmniej nie ekonomii, marionetkowym premierem Jerzym B.

  Odpowiedz
 • bosy1950(2013-09-05 11:04) Zgłoś naruszenie 00

  Do Tomek, post nr 4. Do wszystkich,którzy uwierzyli w dziedziczenie emerytur z OFE. Najwyższy czas aby zrozumieć, że to dziedziczenie to była jedna wielka fikcja.Po przejściu na emeryturę nie będzie możliwości dziedziczenia pieniędzy gromadzonych w OFE. Co ważne, nikt nigdy nie zakładał, że będzie taka możliwość. Pieniądze w OFE są i miały być dziedziczone tylko do czasu przejścia na emeryturę.
  Składki zgromadzone w OFE czy też na nowym subkoncie w ZUS-ie podlegają dziedziczeniu tylko i wyłącznie w przypadku, jeżeli ich właściciel postanowi "zakończyć swój żywot"przed ukończeniem wieku uprawniającego do nabycia prawa do emerytury. Nie ma natomiast mowy o dziedziczeniu jakichkolwiek pieniędzy w przypadku śmierci, już po nabyciu prawa do emerytury. I to jest sedno tego wielkiego oszustwa nazywanego szumnie "reformą emerytalną". Jedyną pociechą dla nas przyszłych emerytów jest doprowadzenie do stworzenia możliwości przeniesienia środków zgromadzonych w OFE na subkonto w ZUS-ie, aby po naszej przedwczesnej śmierci /kilka miesięcy czy lat po przejściu na emeryturę/ nie wykorzystane a zgromadzone wcześniej przez lata ciężkiej pracy pieniądze nie poszły na apanaże dla właścicieli OFE /zagraniczny kapitał - jak nie wierzycie to sobie poczytajcie w necie/ , bo jak zostaną w ZUS-ie, to zasilą fundusz, z którego wypłaca się emerytury dotychczasowym świadczeniobiorcom, między innymi naszym rodzicom czy też siostrom i braciom. Dlatego radzę szeroko otworzyć oczy, czytać wszystko z należytą uwagą, nie ulegać iluzji i nie gonić "owczym pędem " tylko dlatego , że ktoś głośno krzyczy, że OFE to" cacy" a ZUS to "be". Nadmieniam ,że nie głosowałem na PO- to tak dla jasności sprawy. I jeszcze dodatkowo : wyrok SN sygn.akt II UK 12/08 cytuję : składki na ubezpieczenia emerytalne odprowadzane do OFE nie są prywatną własnością członka funduszu". Zapraszam więc do przemyśleń. Myślenie nie boli.

  Odpowiedz
 • rozbój i tyle(2013-09-05 11:07) Zgłoś naruszenie 00

  vafanculo

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane