Rodzic z firmą osobiście zajmujący się dzieckiem będzie miał finansowane składki emerytalne przez budżet. Ich wysokość zostanie uzależniona od tego, czy opiekun był ubezpieczony.
Do Sejmu ponownie trafi ustawa o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Senat przyjął do niej poprawki wprowadzające m.in. zasadę, że osobistą opiekę nad dzieckiem można sprawować przez okres do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 5. roku życia.
Zmiana przepisów umożliwi opłacanie składek emerytalnych za osoby sprawujące bezpośrednią opiekę nad dzieckiem w okresie odpowiadającym urlopowi wychowawczemu pracowników. Z takiej możliwości będą mogły skorzystać osoby prowadzące własne firmy oraz zleceniobiorcy. Jeśli zainteresowani przez okres co najmniej 6 miesięcy przed podjęciem opieki będą ubezpieczeni, to zyskają składki finansowane przez państwo liczone od podstawy wymiaru w wysokości 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Z kolei za osoby bez stażu ubezpieczeniowego należności zostaną opłacone od podstawy wynoszącej 75 proc. kwoty minimalnej płacy.
– Nie udało się przekonać senatorów do tego, żeby osoby zatrudnione na podstawie umów okresowych, opłacające składki przez okres co najmniej 6 miesięcy były traktowane tak samo jak zleceniobiorcy. W tej sprawie zwrócimy się o interwencję do prezydenta, bowiem w ten sposób dyskryminowani są zatrudnieni, których terminowa umowa zakończyła się w czasie macierzyńskiego – twierdzi Danuta Wojdat, pełnomocnik komisji krajowej NSZZ „Solidarność”.
Także rodzice ubezpieczeni w KRUS będą się mogli osobiście zajmować dziećmi w czasie odpowiadającym urlopowi wychowawczemu. Matki prowadzące gospodarstwo rolne zyskają też prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości czterokrotnej emerytury podstawowej.
Dzięki zmianom wyższe świadczenia zyskają osoby mające prawo do kapitału początkowego. Kobiety, które wróciły po wychowawczym do pracy w ciągu roku kalendarzowego, będą mieć liczony ten dodatek do emerytury proporcjonalnie do okresu faktycznego ubezpieczenia. Zmianę taką wprowadza ustawa z 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Po rozpatrzeniu przez Sejm trafi do podpisu prezydenta. Na jego asygnatę czeka także ustawa z 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z nią, jeżeli niezdolność do pracy osoby prowadzącej firmę powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, podstawą wymiaru zasiłku będzie najniższa miesięczna podstawa wymiaru składek na takie ubezpieczenie za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku. Jeśli zaś ubezpieczony zachorował przed upływem pełnego miesiąca, a okres ubezpieczenia chorobowego rozpoczął się nie później niż 30 dni od ustania takiego ubezpieczenia z innego tytułu, podstawą zasiłku chorobowego będzie wynagrodzenie, które ubezpieczony osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy.
Uchwalona ustawa to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 maja 2012 r. (sygn. akt P 12/10, opublikowanego w Dzienniku Ustaw poz. 622). Wskazywał on na niekonstytucyjne różnicowanie sytuacji pracowników i osób prowadzących działalność gospodarczą.