ZUS nie może odmówić prawa do zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego pracownikowi, który pobiera rentę policyjną z tytułu niezdolności do służby. Takie prawo przekreśla natomiast renta z tytułu niezdolności do pracy.
Firma zatrudniała byłego policjanta, który jednocześnie otrzymywał rentę III grupy z tytułu niezdolności do służby. W tym okresie pobierał także zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne. Po ustaniu stosunku pracy zwrócił się ponownie do organu rentowego o przyznanie kolejnego zasiłku. Ten jednak wydał decyzję odmowną. Ponadto zażądał zwrócenia nienależnie pobranych świadczeń, bo były policjant przy składaniu wniosku nie uwzględnił w druku Z-10 informacji, że pobiera rentę. Ponadto w ocenie organu pobieranie renty nie daje podstaw do przyznania zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego.
Pracownik od tej decyzji odwołał się do sądu I instancji. Ten wskazał, że pobieranie przez ubezpieczonego policyjnej renty inwalidzkiej nie jest tożsame z rentą z tytułu niezdolności do pracy. Ta ostatnia jest wymieniona w art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 z późn. zm.) jako przeszkoda do otrzymania tego rodzaju świadczenia. Sąd wskazał, że renta policyjna nie jest ujęta w tym przepisie. Dlatego zmienił decyzję ZUS i nakazał wypłacenie zaległych świadczeń.
Od wyroku organ rentowy odwołał się do sądu II instancji. Ten wskazał, że ubezpieczony pobierał rentę policyjną III grupy, która jest przyznawana w przypadku niezdolności do służby, a nie do pracy, i oddalił żądania ZUS.
Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego (SN).
Ten na wczorajszej rozprawie wskazał, że art. 13 ust. 1 ustawy zasiłkowej zawiera katalog zamknięty przypadków, kiedy nie można przyznać świadczeń z ZUS. Dodał, że nie zawiera on renty policyjnej z tytułu niezdolności do służby.
– ZUS błędnie zinterpretował przepisy, choć trzeba zgodzić się, że ubezpieczony miał dodatkowy dochód i nie powinien korzystać z zasiłku. Niemniej jednak nie można negować woli ustawodawcy, który w formie przywileju do tego katalogu nie włączył renty policyjnej z tytułu niezdolności do służby – mówi Zbigniew Hajn, sędzia sprawozdawca.
SN oddalił skargę kasacyjną.
WyrokSądu Najwyższego z 18 stycznia 2012 roku, sygn. akt. II UK 168/11