Projektem w sprawie czternastych emerytur komisja polityki społecznej i rodziny zajmie się w grudniu lub w styczniu – poinformowała PAP szefowa tej komisji Urszula Rusecka (PiS). Przypomniała, że planowany termin wypłaty czternastek to listopad, więc komisja ma jeszcze czas na rozpatrzenie projektu.

Rządowy projekt ustawy w sprawie tzw. czternastek dla emerytów i rencistów do komisji polityki społecznej i rodziny został skierowany w marcu. Posłowie dotychczas nie rozpatrzyli tej regulacji. Przewodnicząca komisji rodziny Urszula Rusecka (PiS) poinformowała PAP, że komisja zajmie się projektem w grudniu lub w styczniu.

"Być może procedowanie projektu zaczniemy jeszcze w tym roku. Dotychczas nie zajęliśmy się tym projektem tylko z powodu pandemii. Zgodnie z poleceniem pani marszałek Elżbiety Witek realizowaliśmy te projekty, które były niezbędne. W czwartek na przykład rozpatrywaliśmy 451 poprawek Senatu do nowelizacji tzw. ustawy covidowej. Jeśli w grudniu nie zdążymy zająć się projektem w sprawie czternastek, to będziemy go procedować w styczniu" – powiedziała poseł.

Rusecka zapewniła jednak, że kalendarz prac komisji nie wpłynie na przewidziany w projekcie termin wypłat dodatkowych świadczeń dla emerytów i rencistów.

"Planowany termin wypłaty czternastych emerytur to listopad, więc mamy trochę czasu" – podkreśliła szefowa komisji rodziny.

W projekcie zaproponowano, aby czternastki były równe minimalnej emeryturze (zgodnie z propozycją MRiPS w przyszłym roku najniższe emerytury mają być podniesione do 1250 zł). Nie oznacza to jednak, że wszystkie osoby będą miały wypłacane świadczenia w tej samej wysokości.

Czternastki w pełnej wysokości mają otrzymać ci seniorzy, których świadczenie nie przekracza 2,9 tys. zł brutto. Osoby, które otrzymują wyższe emerytury, czternastki będą miały wypłacane na zasadzie złotówka za złotówkę. Oznacza to, że ich czternastka będzie pomniejszana o różnicę między wysokością renty lub emerytury a kwotą 2,9 tys. zł.

Koszt przyszłorocznej wypłaty czternastek oszacowano na ok. 10,6 mld zł. Rząd szacuje, że w 2021 r. to świadczenie otrzyma ok. 9,1 mln emerytów i rencistów, z czego ok. 7,9 mln osób otrzyma je w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln osób w niższej.

W 2021 r. seniorzy otrzymają również tzw. trzynastki. Coroczna wypłata trzynastek w wysokości najniższej emerytury jest już gwarantowana ustawowo. Po raz pierwszy zostały one wypłacone w 2019 r.