statystyki

Jaki zasiłek macierzyński po zmianie etatu

autor: Izabela Nowacka17.09.2020, 08:36; Aktualizacja: 17.09.2020, 08:37
Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków –zarówno tego samego rodzaju, jak i innego – nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe (art. 43 ustawy zasiłkowej).

Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków –zarówno tego samego rodzaju, jak i innego – nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe (art. 43 ustawy zasiłkowej).źródło: ShutterStock

Pracownica będąca w ciąży przebywała na nieprzerwanym zwolnieniu lekarskim od połowy lutego do 10 września br. 11 września urodziła dziecko i ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. Podczas jej nieobecności od 1 maja pracodawca obniżył wymiar czasu pracy wszystkim pracownikom do 4/5 etatu. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego? Czy powinna być taka sama jak zasiłku chorobowego, czy może powinna być przeliczona odpowiednio do nowego etatu?

Niedawno na ten temat pojawiła się odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na interpelację nr 8927 z 6 sierpnia 2020 r. w sprawie zasiłku macierzyńskiego.

Zauważono w niej, że zgodnie z obowiązującymi przepisami podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane