Emerytura po 40 latach pracy bez względu na wiek. Projekt wyjęty z zamrażarki

autor: Paulina Szewioła17.02.2020, 08:38; Aktualizacja: 17.02.2020, 13:24
emerytura

Projekt zakłada, że z emerytury będą mogli skorzystać mężczyźni i kobiety po przepracowaniu 40 latźródło: ShutterStock

Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw umożliwiający przechodzenie na emeryturę po 40 latach pracy bez względu na wiek trafił do dalszych prac w komisji sejmowej.

– Dzisiaj jestem w innej roli. Nie jako poseł, ale jeden z obywateli, którzy cztery lata temu (w 2016 r.) podpisali się pod projektem ustawy o emeryturze stażowej. Niestety przez opieszałość Sejmu ubiegłej kadencji nie dokończyliśmy prac nad tą propozycją – mówił podczas pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej poseł Władysław Kosiniak-Kamysz.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (64)

  • szarak(2020-02-17 16:12) Zgłoś naruszenie 974

    Co za kraj,mam już 42 lata pracy,kręgosłup na szelkach ale nie mam jeszcze 65 lat ! Co oni z nami robią !!! Dlaczego nas spracowanych ludzi tak traktują !!!

    Pokaż odpowiedzi (14)Odpowiedz
  • 40 lat pracy(2020-02-17 18:38) Zgłoś naruszenie 787

    NYGUSOM i LENIOM WYPLACA SIĘ PO 20 i 25 latach pracy ( 60-65) tj. Ta Dobra zmiana

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2020-02-17 11:34) Zgłoś naruszenie 635

    To woła o „Pomstę do Nieba” aby osobom z 45 latami stażowymi z wojskiem dla mężczyzny i/lub 40 lat przy min równocześnie 15 latach w szkodliwych i nieb zarówno wg Rozp Min Gosp z 1981r w sprawie wiek emeryt osób zatrudnionych w szkodliwych i nieb warunkach pracy jak i Ustawy POmostowej z 2008r., nie wypłacać Emerytur ze względu na staż gdy w około trwa rozdawnictwo nawet dzieciom z PO..

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Laszek(2020-02-18 14:37) Zgłoś naruszenie 401

    Kamysz podnosił wiek emerytalny do 67 lat teraz bredzi o obniżaniu.Jak można takiemu wierzyć

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Eli(2020-02-18 10:45) Zgłoś naruszenie 320

    Panie Kamisz co Pan za bzdury mówi. Nigdy Pan nie dbał o pracownika. A jak był Pan ministrem pracy i polityki społecznej to siedział w sejmie jak mumia, nic się Pan odzywał

    Odpowiedz
  • Janek(2020-02-17 17:03) Zgłoś naruszenie 329

    przecież to już było za komuny, a wy teraz to powielacie.Jak nastała demokracja to ten przepis znieśli a teraz chcą ten przywilej przypisać sobie

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Krzychu 58(2020-02-18 10:49) Zgłoś naruszenie 264

    Mam 44 lata pracy 20 lat w szczególnych warunkach i nie mam prawa do emerytury bo brakuje mi jednego dnia po 2008 w szczególnych warunkach można się zapytać co zmienił by ten jeden dzień? Takie mamy prawo

    Odpowiedz
  • Emeryt(2020-02-18 08:06) Zgłoś naruszenie 236

    pelnoskladkowe 40 i 35 lat ale nie z rolnictwa i z urlopow wychowawczych doliczonych do stazu lub podzielic na 280 miesiecy uskladana skladke i wyplacac ile wyjdzie a nie najnizsza zaraz sie chyca roboty

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mam racje(2020-02-19 00:28) Zgłoś naruszenie 223

    Temat zniknie już w Czerwcu br. Wróci jak Bumerang na Jesień 2023 ... Dając CZCZE NADZIEJĘ i KOLEJNE OBLUDNE OBIETNICE

    Odpowiedz
  • j.(2020-02-17 22:21) Zgłoś naruszenie 217

    Według projektu brany będzie pod uwagę zarówno okres składkowy, jak i i okres nieskładkowy. Jest wymóg wieku 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn i nie ma mowy o kwocie zgromadzonej na swoim koncie w ZUS-ie. Wypada zdać sobie sprawę z tego, że w tym kształcie projekt nie ma żadnych szans na uchwalenie! Żeby to było realne, należałoby przede wszystkim wziąć pod uwagę tylko okres składkowy, podnieść wymagany wiek np. do 57 lat dla kobiet i 62 dla mężczyzn, a może nawet wprowadzić wymóg minimalnej kwoty na swoim koncie w ZUS-ie. W obecnym kształcie po prostu kosztowałoby to za dużo i niezależnie od tego kto rządzi, albo kto będzie za 4 lata rządził Polską NIE MA NAJMNIEJSZCYH SZANS NA EMERYTURY STAŻOWE W KSZTAŁCIE ZAPROPONOWANYM W ZŁOŻONYM DO SEJMU PROJEKCIE. Jak się chce za dużo, to może się skończyć tak, że się nie dostanie nic i obawiam się, że taki będzie los tych "emerytur stażowych", bo projektodawcy poszli po bandzie, proponując niemożliwe do realizacji rozwiązanie.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Kolejny absurd (2020-02-18 21:05) Zgłoś naruszenie 202

    Przy obecnych przepisach czesc mezczyzn musi pracowac prawie 50 lat, aby zalapac sie na emeryture z ZUS, a znacznej czesci kobiet /po studiach/ wystarczy 35-36 lat pracy, aby zaczac pobierac ZUS-owskie swiadczenie emerytalne. Roznica wynosi prawie 15 lat. To jest kolejny absurd naszego systemu emerytalnego

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt(2020-02-17 15:55) Zgłoś naruszenie 1920

    Od emerytur trzeba w końcu znieść podatki !! Trzynasta emerytura winna byc w wysokości pełnego świadczenia emerytalnego danego emeryta, a nie wg najniższej emerytury, przecież urzędnicy itp nie maja trzynastki wg najniższej płacy tylko pełnego świadczenia miesięcznego. Jest to dyskryminacja emerytów ze względu na nieuczciwe i nie równe świadczenie emerytalne i płacowe )

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • wyż 50-60(2020-02-17 22:39) Zgłoś naruszenie 181

    Z danych gusu wynika; przeciętnie rocznie rodzi się 400 tyś , natomiast w latach 1950 /60 po 800 tyś .Roczniki te to akurat teraz 61 latkowie co kwalifikowało ich na wcześniejszą emeryturę za tzw, szkodliwe . W cwany sposób a za razem perfidny, wyeliminowano od rocznika 1959 wszystkich .Wysokość przeciętnej emerytury to 30% brutto, natomiast tych pracowników to poziom 55% .Wynika to właśnie z nadwyżki demograficznej w owym czasie to pracą od 15 roku życia (gdzieś trzeba było dzieci pomieścić i szkolić i i stworzono szkoły przyzakładowe). Obecni 61 latkowie zostali oszukani przez wprowadzenie tzw. kapitału początkowego gdzie do 1999 nikt nie osiągnie 25 lat . Gdy za 4 lata część pójdzie na emeryturę (po 50 latach pracy i dodatkowych opłatach) następna grupa nie doczeka, - wspomagając zus- i minie okres emerytów z wyżu, to wtedy wprowadzą staż . 400 tyś pracowników to przez 5 lat daje 150 mld. zł.Oni o tym wiedzą ,taka prawda.

    Odpowiedz
  • Rutek10 (2020-02-18 20:53) Zgłoś naruszenie 93

    Mlodzi to wogle emerytury nie beda mieli. Padnie w pracy to coz.... Do wora i do jeziora.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Autor(2020-02-17 23:14) Zgłoś naruszenie 813

    A co z ustawą dla rocznika 1953 czy i kiedy będzie

    Odpowiedz
  • Tomek(2020-02-18 08:16) Zgłoś naruszenie 61

    Po co publikujecie taki art za którego resztę karzecie płacić paranoia

    Odpowiedz
  • W...(2020-02-18 11:15) Zgłoś naruszenie 66

    W Polsce minimalny wiek emerytalny powinien byc sharmonizowany z wiekiem obowiazku nauki. Jesli obowiazek nauki jest do 18 roku zycia, to przejscie na emeryture w 60 roku zycia powinno byc zwiazane ze stazem skladkowym w wysokosci 42 lat. ------ W Niemczech, aby przejsc na wczesniejsza emeryture w wieku 62 lat trzeba chyba miec staz skladkowy 45 lat, a maksymalny wiek emerytalny na dzis wynosi 66 lat. ------ Nie znam kraju, w ktorym emerytura stazowa nie zwiazana bylaby z odpowiednim minimalnym wiekiem emerytalnym. ----- W Polsce oprocz wieku minimalnego powinien wystepowac wlasciwy wiek emerytalny tak jak w innych cywilizowanych krajach. I tak np. odpowiednie rodzaje wieku emerytalnego /minimalny i wlasciwy/ jednakowe dla mezczyzn i kobiet dla Niemiec wynosza 62-66 rok zycia, dla Japonii 60-70 r.z,. dla Szwecji 62-68 rok zycia.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Taka Ptawda(2020-02-18 10:11) Zgłoś naruszenie 52

    Państwo preferuje STAŻ PRACY 20 i 25 lat plus wiek , chyba tylko PRACOWNIKOM SEKSUALNYM , RESZTĘ DOROBIA W SZAREJ STREFIE

    Odpowiedz
  • Zofia(2020-02-18 18:44) Zgłoś naruszenie 57

    A co z emeryturami z KRUS???TYLE LAT TYRAM

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • EMERYTKA E W K(2020-02-17 23:40) Zgłoś naruszenie 46

    A co z Emeryturą EWK,przepracowałam 20 lat przeszłam wg ówczesnych przepisów na wcześniejszą emeryturę ze względu na niepełnosprawne dziecko od urodzenia.Obecnie matki, które wywalczyły strajkami mają ok 1800zl bo zrezygnowały z pracy.Ja mam groszowa emeryturę ,i rząd się nie kwapi żeby nam dorównać jak tym strajkującym matka.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz