Emerytura plus dodatek, czyli tak się dokonuje wyłomu w systemie

autor: Karolina Topolska, Joanna Śliwińska31.01.2020, 07:45; Aktualizacja: 31.01.2020, 07:53
Politycy koncentrują się na osobach o najniższych świadczeniach i oni zyskują (procentowo w stosunku do już otrzymywanej emerytury) najwięcej

Politycy koncentrują się na osobach o najniższych świadczeniach i oni zyskują (procentowo w stosunku do już otrzymywanej emerytury) najwięcejźródło: ShutterStock

Waloryzacje z kwotowym komponentem czy świadczenia nazywane dodatkową emeryturą – choć wcale nią nie są – to protezy nakładane na obecny system emerytalny. Coraz bardziej odchodzimy od przyjętych w nim pierwotnie zasad. I coraz mniej liczy się wkład do systemu ubezpieczeniowego, a coraz bardziej aktualna sytuacja materialna.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (71)

  • cela(2020-03-30 19:33) Zgłoś naruszenie 10

    Nawet nie liczyłam, że na emeryturze pożyje... to nie jest sen tylko nasza rzeczywistość. Jak sam o siebie człowieku nie zadbasz to figę dostaniesz. Najlepiej od razu zacząć oszczedzac jak tylko sie zdobędzie jakąś płynność finansową plus to ppk co nam państwo dołożyło. Z tego coś powinno sie uzbierac

    Odpowiedz
  • burak(2020-02-02 13:15) Zgłoś naruszenie 00

    30 lat pracy 1200 zł renta minimalna O lat pracy renta 1200zł .to dopiero Komuna BIS …...amen czy PIS to Komuna….?

    Odpowiedz
  • An.Ka.(2020-02-01 17:12) Zgłoś naruszenie 21

    Jak ktoś ma za niską emeryturę to niech państwo dopłaci w ramach pomocy społecznej, a przestanie psuć system emerytalny. Emerytura ma zależeć od wysokości wniesionych składek. Nie może służyć kupowaniu głosów w wyborach.

    Odpowiedz
  • Asia(2020-02-01 12:48) Zgłoś naruszenie 00

    Dziwne znajoma otrzymała zwot podatku jest bardzo rozczarowana.Suma ta wynosi 2zł.Paranoja😁

    Odpowiedz
  • Zyta(2020-02-01 10:45) Zgłoś naruszenie 22

    Dużo tu napisano prawdy i mądrości ! I nic to nie zmieniło i nie zmieni , w sumie gdyby nie ZUS , wielu ssałoby własną łapę jak zwierzę gdzieś pod mostem ...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wiem co piszę(2020-02-01 04:06) Zgłoś naruszenie 123

    Pan Antek dobrze myśli - patrz jeden z komentarzy wcześniejszych. W skrócie: kapitał początkowy i zgromadzone składki emerytalne są rewaloryzowane, ale do momentu ustalenia wysokości emerytury. Ta zrewaloryzowana suma jest dzielona przez ilość przewidywanych miesięcy dalszego życia i mamy wysokość emerytury, która jest wypłacana co miesiąc. Zasady waloryzacji emerytur są już inne, bardziej złożone. Rozumiem, że Pan Antek chciałby, aby niewypłacona mu jako emerytura cześć ww. sumy była nadal rewaloryzowana co rok na zasadach jak przed ustaleniem emerytury i ta rewaloryzowana pozostała suma była ponownie dzielona przez liczbę miesięcy przewidywanego dalszego życia. I tak co rok pomniejszona suma byłaby rewaloryzowana i dzielona. Jest to pomysł do dalszego przemyślenia i analiz, ale wydaje się, że taki system byłby bardziej sprawiedliwy niż obecny.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Wiem co piszę(2020-02-01 03:37) Zgłoś naruszenie 31

    Trzeba zacząć od tego, że w ogóle średnia emerytura coraz bardziej odbiega od średniej płacy, a także, że minimalna emerytura znacznie odbiega od minimalnej płacy. Skokowe podniesienie w roku 2020 minimalnej płacy o 350,- zł brutto (w stosunku do 2019 r.) spowoduje dalsze pogłębianie się różnicy między emeryturami i płacami na niekorzyść tych pierwszych. Pomóc mogłaby uczciwa procentowa waloryzacja emerytur uzależniona tylko i wyłącznie od średniej płacy. Dla tych, którzy mają niskie emerytury powinna być zapomoga z innych środków, a nie emerytalnych. Trzynasta emerytura nie pomoże, bo to nie jest trzynasta emerytura tylko trzynasta minimalna emerytura, bardziej przypominająca zapomogę. Pieniądze w ZUS są, trzeba tylko skończyć z wszelkimi przywilejami emerytalnymi. A pomysły, aby uzależniać wysokość emerytury od posiadanych dzieci to skandal. Na dużo dzieci mają być zapomogi a nie emerytury. Emerytura powinna zależeć wyłącznie od z waloryzowanej odprowadzanej składki emerytalnej i przepracowanych lat oraz przewidywanego dalszego trwania życia.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • sort65(2020-01-31 22:36) Zgłoś naruszenie 02

    już- niestety Ci co wieszali, a ich dzieci są w rządzie ??? zapomnieli o przywilejach takich jak 14 postulat solidarności sierpnia 80 .Morawiecki św. p. , Wałęsa , Kaczyńskie i inne maści , obiecaliście że za ciężką pracę w PRLu zrealizowanie tego postulatu .Nic błędnego ,nie zrobiliście z tym nic na domiar złego zabraliście przywilej za tzw. szkodliwe , właśnie wypracowane w komunie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • sort65(2020-01-31 22:21) Zgłoś naruszenie 03

    przykład wpisu Antka niech posłuży Wam jak można wyprać mózg pomimo przepracowanych wielu lat .Gosciu nie rozróżnia co to jest kapitał początkowy ? ....Moje 100% odczucie to q ebil na zamówienie

    Odpowiedz
  • Danuta(2020-01-31 20:56) Zgłoś naruszenie 255

    Przepracowalam 40 lat dzieci wychowalam i mam na rękę 1570 zł, to jest złodziejstwo, a ********* którzy nie pracowali z OPS, mają prawie to samo, to lepiej być zulem w Polsce, i mają, bony, dopłaty, i zupki za darmo, a ja muszę z tego żyć. Nie ma sprawiedliwości.

    Odpowiedz
  • Granna(2020-01-31 20:51) Zgłoś naruszenie 343

    Jak zaczynałam pracować mając 18 lat, zapewniano mnie, że pracując sumiennie bez przerw w zatrudnieniu zapracuję na godziwą emeryturę. Zasada była prosta - liczyły się lata pracy i zgromadzony kapitał. I co !!!!. Przepracowałam 43 lata, a moja emerytura niedługo będzie taka jak tych nierobów co pili rano piwo jak szłam do pracy, a jak wracałam wieczorem to leżeli upojeni. To jest ta sprawiedliwość i zachęta dla młodszych pokoleń. Niestety ten system się nie sprawdza. Nie ma szacunku i dobrego przykładu dla uczciwej pracy.

    Odpowiedz
  • bb1313(2020-01-31 20:35) Zgłoś naruszenie 175

    Owszem całe zło zaczęło się od Tuska który był twórcą ustawy rewaloryzacji kwotowo-procentowej,ustawy nie podpisał Prezydent Komorowski odsyłając ją do Trybunału Konstytucyjnego i to tu prawem kaduka Pan Rzepliński przy klepnął miał to być jednorazowy wyjątek a też prawem kaduka stosowany jest do dzisiaj !

    Odpowiedz
  • antek(2020-01-31 19:07) Zgłoś naruszenie 232

    mam naliczoną kwote tkz kapitału początkowego i moja emerytura powinna być tak rewaloryzowana jak kapitał początkowy przyszłych emerytów . przykład mam 500-tys wypłacono mi na razie 100-tys to pozostałe 400-tys powinno być tak rewaloryzowane jak kapitał początkowy przyszłych emerytów.

    Odpowiedz
  • Teresa(2020-01-31 17:58) Zgłoś naruszenie 676

    Nie chcę żadnej 13 ani 14 chcę emeryturę bez podatku

    Odpowiedz
  • pokrzywdzona przez ZUS(2020-01-31 16:46) Zgłoś naruszenie 243

    Ostatnio ciągle słychać o roczniku 53 , ale nic nie słychać dlaczego rocznik 49 może przeliczyć emeryturę , a 48 już nie ̣.Po 30 latach pracy dostaję 1400 czyli niewiele ponad minimum .Tylko dla tych co dostają minimum ciągle coś dodają ,a tym co mają troszkę więcej , to nic .Za chwilę się zrównam z minimum i z tymi co przepracowali kilka lat.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • świadomy(2020-01-31 16:36) Zgłoś naruszenie 253

    W RP trzeba być frajerem, żeby choćby 1 grosz więcej ponad to co kradną rządzący od nas wpłacać w system emerytalny (np PPK)

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Magda.A(2020-01-31 14:49) Zgłoś naruszenie 812

    Emerytury powinny być waloryzowane wskażnikiem wzrostu wynagrodzeń , inaczej będą tracić realną wartość. Płace w okresie trzech lat wzrosły o ponad 20% a emerytury w tym samym czasie o 6%. Dzisiaj przeciętna emerytura jest już mniejsza niż płaca minimalna a jeszcze niedawno stanowiła równowartość 2 płac minimalnych. Żadne waloryzację kwotowe, trzynastki nic tu nie pomogą, one tylko wkurzają ludzi i psują cały system.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • suweren(2020-01-31 14:29) Zgłoś naruszenie 303

    Nie chcę publicznie blużnić,wobec czego posłużę się komentarzem B.Sienkiewicza,o" kamieni kupie",aktualnym wówczas,a jeszcze bardziej dziś.Od siebie dodam,że jako społeczeństwo zasługujemy na to.

    Odpowiedz
  • Obserwator(2020-01-31 13:36) Zgłoś naruszenie 7311

    POLITYKA OSTATNICH LAT JASNO POKAZUJE, ŻE TZW. "WALORYZACJA" DLA LUDZI O NISKICH EMERYTURACH TO KIEŁBASA WYBORCZA. SZKODA TYLKO, ŻE TO ROZDAWNICTWO NIE BIERZE POD UWAGĘ PRZYCZYN, Z POWODU KTÓRYCH NIEKTÓRZY MAJĄ NISKIE EMERYTURY. WIELU Z NICH UNIKAŁO PŁACENIA SKŁADEK FUNKCJONUJĄC CAŁE LATA W SZAREJ STREFIE LUB ZARABIAJĄC NA SAKSACH ZA GRANICĄ ALBO PŁACĄC MINIMALNE SKŁADKI NA KRUS. JAK ZWYKLE W TYM KRAJU KOSZTY TEGO ROZDAWNICTWA PONOSZĄ UCZCIWI PŁACĄCY PRZEZ KILKADZIESIĄT LAT PRACY SKŁADKI I PODATKI.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kolobolo(2020-01-31 12:23) Zgłoś naruszenie 857

    To jeszcze teraz dodajcie tej skamlącej wiecznie biedocie kwoty za dodatek mieszkaniowy, energetyczny, zapomogi i zasiłki, itp.. Co się wtedy okaże ? To, że wcale nie ci "biedni" są najbiedniejsi, tylko średniacy.....

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz