statystyki

Zatrudnienie współmałżonka na umowę o pracę bez wpłat na PPK

10.10.2019, 08:00; Aktualizacja: 10.10.2019, 08:23
ustawa o PPK w katalogu osób zatrudnionych nie uwzględnia współpracowników

ustawa o PPK w katalogu osób zatrudnionych nie uwzględnia współpracownikówźródło: ShutterStock

Czy jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą zawiera umowę o pracę ze współmałżonkiem, to powinna zapisać go do pracowniczego planu kapitałowego (PPK)?

Nie, nie powinna. Osoba współpracująca nie jest bowiem osobą zatrudnioną w rozumieniu ustawy o PPK, a tylko w imieniu i na rzecz takich osób podmiot zatrudniający zobowiązany jest zawrzeć umowę o prowadzenie PPK.

To, kogo należy zaliczyć do tej kategorii, wynika z definicji osoby zatrudnionej zamieszczonej w ustawie o PPK w art. 2 ust. 1 pkt 18. Zgodnie z tym przepisem przez osoby zatrudnione należy rozumieć osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z niżej wymienionych tytułów w Rzeczpospolitej Polskiej w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, czyli:


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • nema(2019-10-10 11:19) Zgłoś naruszenie 20

    A to ciekawe jeśli chodzi o ppk, nie wiedziałam że inaczej traktuje się współmałżonka niż innego pracownika ale ok

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane