statystyki

Nie można swobodnie zmieniać reguł dotyczących dotacji ani zasad powoływania na stanowisko dyrektora szkoły

autor: Marcin Nagórek, Leszek Jaworski09.10.2019, 07:39; Aktualizacja: 09.10.2019, 08:53
NSA wyjaśnił, że do niedopełnienia obowiązków lub naruszenia prawa musi dojść bezpośrednio i osobiście przez osobę dyrektora (nauczyciela).

NSA wyjaśnił, że do niedopełnienia obowiązków lub naruszenia prawa musi dojść bezpośrednio i osobiście przez osobę dyrektora (nauczyciela).źródło: ShutterStock

Wiele organów prowadzących placówki oświatowe, porządkując sprawy związane z funkcjonowaniem oraz finansowaniem szkół czy przedszkoli, popełnia błędy. Dziś odpowiadamy na pytania naszych czytelników – wskazujemy, jak w danym przypadku postąpić, by nie naruszyć przepisów.

Chcemy uprościć przepisy uchwały dotacyjnej i ujednolicić termin przekazania części miesięcznych dotacji dla niepublicznych szkół i przedszkoli – do ostatniego dnia każdego miesiąca. Zamierzamy też umożliwić organom prowadzącym te placówki podawanie dowolnych rachunków bankowych. Czy możemy tak zrobić?

Modyfikowanie uchwały dotacyjnej nie może być dokonywane w sposób dowolny. Gmina musi uwzględnić przede wszystkim nadrzędne zasady wynikające z przepisów rangi ustawowej, skoro właśnie one w sposób kompleksowy regulują te kwestie.

Wspomniane zapytanie dotyczy dwóch odrębnych kwestii, jakkolwiek obie są pośrednio związane z przekazywaniem przez gminę dotacji niepublicznym placówkom oświatowym, a ściślej rzecz ujmując – jej części przekazywanych w systemie miesięcznym. Punktem wyjścia do oceny prawnej obu ww. kwestii jest jednak ogólny przepis kompetencyjny, a mianowicie art. 38 ust. 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Ustawodawca postanowił w nim, że organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego w drodze uchwały ustala tryb udzielania i rozliczania dotacji oraz tryb przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania. Na kanwie tych regulacji ukształtowało się bogate orzecznictwo regionalnych izb obrachunkowych. I tak na przykład: w uchwale Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu z 7 marca 2018 r., nr 8/433/2018) wskazano, że:

„przepis ustawy ustanawiający upoważnienie do wydania aktu prawa miejscowego podlega ścisłej wykładni językowej i nie może prowadzić do objęcia zakresem upoważnienia materii w nim niewymienionych w drodze wykładni celowościowej. Organ samorządu terytorialnego wykonujący kompetencję prawodawczą zawartą w upoważnieniu ustawowym jest obowiązany działać ściśle w granicach tego upoważnienia. Nie jest bowiem upoważniony ani do regulowania tego, co zostało już uregulowane, ani też do wychodzenia poza zakres upoważnienia ustawowego”.

Z powyższego płynie ważny wniosek – gmina w procesie legislacyjnym musi bezwzględnie przestrzegać zakresu upoważnienia ustawowego.

Z kolei z art. 34 ust. 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych wynika, że dotacje np. dla niepublicznych szkół czy przedszkoli są przekazywane na rachunek bankowy poszczególnych placówek w 12 częściach w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca, z tym że części za styczeń i za grudzień są przekazywane w terminie odpowiednio do 20 stycznia oraz 15 grudnia roku budżetowego. Zaś w przypadku dotacji, o której mowa w tym przepisie (chodzi o publiczne szkoły ponadpodstawowe prowadzące kwalifikacyjne kursy zawodowe, lecz nieprowadzone przez JST), liczba części należnej dotacji jest równa liczbie miesięcy, w których prowadzony jest dany kurs. Zatem ustawodawca w sposób odgórny uregulował terminy miesięczne przekazywania dotacji. Jak zaś podkreślono w uchwale Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu z 7 lutego 2018 r. (nr 5/246/2018):


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane