statystyki

Jednorazowe odszkodowanie nie gwarantuje poszkodowanemu renty

autor: Ryszard Sadlik04.10.2019, 09:35; Aktualizacja: 04.10.2019, 10:16
Do uzyskania jednorazowego odszkodowania konieczne jest stwierdzenie uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego. Dokonuje tego lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS.

Do uzyskania jednorazowego odszkodowania konieczne jest stwierdzenie uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego. Dokonuje tego lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS.źródło: ShutterStock

Do otrzymania pierwszego świadczenia trzeba wykazać uszczerbek na zdrowiu, a drugiego – niezdolność do pracy. Stany te mogą, ale nie muszą występować jednocześnie.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: ustawa wypadkowa) ubezpieczonemu przysługuje jednorazowe odszkodowanie, jeśli doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Zatem pracownik otrzyma odszkodowanie tylko w sytuacji, gdy wskutek wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Aby jednak uzyskać to odszkodowanie, konieczne jest przeprowadzenie postępowania powypadkowego u pracodawcy, następnie w ZUS, a niekiedy także i przed sądem. Definicję wypadku przy pracy określa art. 3 ust. 1 ustawy.

Do uzyskania jednorazowego odszkodowania konieczne jest stwierdzenie uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego. Dokonuje tego lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS. Przy czym przez stały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu nierokujące poprawy. Z kolei za długotrwały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający sześć miesięcy, mogące ulec poprawie (art. 11 ust. 2 i 3 ustawy wypadkowej).


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane