Nie, nie należy w imieniu tego pracownika podpisywać umowy o prowadzenie PPK we wskazanym terminie. 12 listopada 2019 r. pracownik ten nie będzie miał bowiem wymaganego okresu zatrudnienia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o PPK.
Aby pracodawca mógł zawrzeć w imieniu i na rzecz pracownika umowę o prowadzenie PPK, musi on posiadać trzymiesięczny okres zatrudnienia (90 dni). Wymogu tego nie muszą spełniać tylko te osoby, które były zatrudnione u danego pracodawcy w dniu, od którego zobowiązany jest on stosować ustawę o PPK.
Do trzymiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się miesiące, w których pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym, jeśli w tym czasie uzyskał przychód ze stosunku pracy, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jeśli więc pracownik przez cały sierpień, wrzesień i październik nie otrzymał żadnej wypłaty, miesięcy tych pracodawca nie będzie mógł zaliczyć mu do wymaganego na potrzeby PPK stażu.
A co byłoby w sytuacji, gdyby pracownik, o którym mowa w pytaniu, (zatrudniony 2 lipca 2019 r.) w dniu, w którym pracodawca planuje podpisanie umowy o prowadzenie PPK, czyli 12 listopada 2019 r., posiadał już wymagany okres zatrudnienia, ale tego dnia był na urlopie bezpłatnym? I w tym przypadku wszystko zależałoby od tego, czy w listopadzie pracownik ten uzyskał ze stosunku pracy jakiś przychód, czy też nie. Ustalając, czy w takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek zawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz tego pracownika, należy stosować bowiem zasady analogiczne do tych, które obowiązują w przypadku ustalania stanu zatrudnienia, od którego zależy termin objęcia danego pracodawcy ustawą o PPK. Zgodnie z nimi definicję osoby zatrudnionej spełnia pracownik, który na dzień weryfikacji stanu zatrudnienia przebywa na urlopie bezpłatnym, ale w danym miesiącu uzyskał ze stosunku pracy przychód, który stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
A zatem, jeżeli w dniu, w którym zawierana jest umowa o prowadzenie PPK, pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym, ale w danym miesiącu uzyskał ze stosunku pracy jakikolwiek przychód, który stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, pracodawca powinien zawrzeć w jego imieniu i na jego rzecz umowę o prowadzenie PPK.
Przyjrzyjmy się jeszcze jednej sytuacji, w której pracownik przebywać będzie na urlopie bezpłatnym w pierwszym dniu stosowania przez podmiot zatrudniający przepisów ustawy o PPK, np. w dniu 1 lipca 2019 r. w przypadku pracodawców 250+. Jeśli pracownik taki uzyskał w lipcu 2019 r. przychód ze stosunku pracy, który stanowił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, należy przyjąć, że spełnia on definicję osoby zatrudnionej. Oznacza to, że pracodawca będzie miał obowiązek zawrzeć w jego imieniu umowę o prowadzenie PPK najpóźniej do 12 listopada 2019r. bez względu na to, jaki staż pracy będzie w tym dniu posiadał. Chyba że w dniu planowanego zawarcia umowy o prowadzenie PPK pracownik będzie przebywał na urlopie bezpłatnym i w tym miesiącu nie otrzyma przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Jeśli natomiast pracownik taki w lipcu nie otrzymał żadnej wypłaty (nie uzyskał przychodu), co oznacza, że nie będzie mógł być uznany za osobę zatrudnioną, zawarcie w jego imieniu i na jego rzecz umowy o prowadzenie PPK zależeć będzie od posiadania przez niego wymaganego okresu zatrudnienia w tym podmiocie zatrudniającym.