TK: Brak świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna osoby niepełnosprawnej z ustalonym prawem do renty - niezgodny z konstytucją

26.06.2019, 12:48; Aktualizacja: 26.06.2019, 13:15
Zdaniem skarżącej art. 17 ust. 5 pkt l lit. a naruszał prawa do szczególnej pomocy ze strony państwa rodzinom znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej.

Zdaniem skarżącej art. 17 ust. 5 pkt l lit. a naruszał prawa do szczególnej pomocy ze strony państwa rodzinom znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej.źródło: ShutterStock

Przepis ustawy o świadczeniach rodzinnych w zakresie, w którym stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje opiekunowi osoby niepełnosprawnej z ustalonym prawem do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy jest niezgodny z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • emerytka-opiekunka(2019-06-30 11:32) Zgłoś naruszenie 40

    duzo ludzi żyje w związkach partnerskich, czyli bez ślubu. Ja jestem na emeryturze a mój partner jest schorowany ma najniższą rentę, całkowity zakaz pracy i orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji. Rodzina mieszka daleko i nie chcą się nim zajmować a ja nie chcę oddać (go jak psa, którego też nigdy nie oddam do żadnego ośrodka) do DPS ani rodzinie. Uważam, że świadczenie opiekuńcze powinna otrzymywać ta osoba, która faktycznie sprawuje opiekę nad niepełnosprawnym ( ma czas bo jet na emeryturze (a emeryturę sobie wy-pra-co-wa-ła), jest zdrowa, sprawna i chce się opiekować bo i tak - już to robi) a nie tylko rodzina może się nim opiekować, która często źle traktuje taką osobę, wykorzystuje sytuację. Uważam, że jest to bardzo niesprawiedliwe, społecznie szkodliwe i niedostosowane do zmieniających sie warunków życia obywateli.

    Odpowiedz
  • Baśka(2019-11-04 11:30) Zgłoś naruszenie 30

    Dziękuje w imieniu swoim i innych będących w tej sytuacji,ze ktoś o nas zawalczyl bo my juz nie mamy ani sily ani srodków by walczyć z machiną niesprawiedliwosci rządowej bez wzgledu na partyjność .Żaden rzad nigdy nie docenił naszej pracy do końca naszego życia bez uropu zwolnienia lekarskiego bez pomocy i wynagrodzenia .Zostalismy poniżeni przez każdy ustrój polityczny zepchnięci na margines społeczny nicości ,który ja osobiscie doswiadczam od36 lat bedąc opiekunkąi ,matką.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane