statystyki

Trzynasta emerytura do wypłaty albo zwrotu nawet za kilka miesięcy

autor: Krystyna Małecka30.05.2019, 11:28; Aktualizacja: 30.05.2019, 11:44
Konieczność zwrotu trzynastki może objąć także osoby uzyskujące przychody z działalności zarobkowej objętej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych lub z tytułu pełnionej służby.

Konieczność zwrotu trzynastki może objąć także osoby uzyskujące przychody z działalności zarobkowej objętej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych lub z tytułu pełnionej służby.źródło: ShutterStock

Dotyczy to osób, które wstecznie uzyskały prawo np. do renty albo go nie miały dokładnie 30 kwietnia 2019 r. Wpływu na jednorazowe świadczenie nie mogą mieć jednak zdarzenia, do których doszło po tej dacie.

Jednorazowe świadczenie pieniężne popularnie zwane trzynastką otrzymały osoby, które na 30 kwietnia 2019 r. były uprawnione do m.in. emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty rodzinnej. Jeśli któreś ze świadczeń emerytalno-rentowych było w tym miesiącu zawieszone, trzynastka nie przysługiwała. Natomiast jeśli ZUS stwierdził, że trzynastka przysługiwała i ją wypłacił, może ją odebrać. Wystarczy, że zajdą przesłanki określone w ustawie. Będzie jednak i tak, że ZUS będzie musiał wypłacić trzynastkę kolejnym osobom.

Możliwa korekta

Zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów prawo do trzynastki w 2019 r. jest ustalane ponownie, jeżeli okaże się, że na dzień 30 kwietnia 2019 r. prawo do świadczenia emerytalno-rentowego nie istniało, podlegało zawieszeniu lub przysługiwała wypłata tego świadczenia. Skutki dla osoby uprawnionej mogą być następujące:

 • ZUS wyda jej decyzję o przyznaniu trzynastki i wypłaci to świadczenie – jeśli okaże się, że na dzień 30 kwietnia 2019 r. prawo do świadczenia emerytalno-rentowego przysługiwało, a wcześniej było zawieszone;
 • ZUS uchyli decyzję o przyznaniu trzynastki i wyda decyzję o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń, w której zażąda jej zwrotu – jeśli okaże się, że na dzień 30 kwietnia 2019r. prawo do świadczenia emerytalno-rentowego nie przysługiwało lub podlegało zawieszeniu.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Barbara(2019-06-06 19:07) Zgłoś naruszenie 92

  Nie mogę zrozumieć jednego : " wychowywały dzieci i odciążyły państwo od dodatkowych nakładów" A Panie wychowujące 4,5 dzieci jednak pracowały i musiały sobie radzić we wszystkim, by je wychować na porządnych ludzi. Emerytury wypracowane mają trochę wyższe, ale musiały pracować, "wyprawiać je do przedszkoli, szkół itd.I teraz tylko mogą powiedzieć, czy warto było, by ich dzieci chodziły z kluczem na szyi., gdzie wygodne Panie dostały nagrodę za nie pracowanie, a te drugie karę za wzmożony wysiłek i wiele wyrzeczeń każdego dnia.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • diecezjanka(2019-11-27 10:50) Zgłoś naruszenie 10

  zawsze byly problemem emerytury i sa

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane