statystyki

Związkowcy chcą zatrzymać wygaszanie pomostówek

autor: Bożena Wiktorowska30.05.2019, 07:33; Aktualizacja: 30.05.2019, 07:34
emerytura

Wiceminister podkreśla przy tym, że przywołane przepisy art. 184 ustawy emerytalnej mają charakter wygasający. I dlatego brak merytorycznych podstaw do inicjowania zmian w obowiązujących uregulowaniach.źródło: ShutterStock

Działacze związkowi domagają się pilnego rozpoczęcia prac nad emeryturami stażowymi. Inaczej wciąż będą się zdarzać przypadki, że osoby, które przepracowały 45 lat, nie będą mogły przejść na emeryturę.

– Prowadzimy z rządem rozmowy dotyczące zmian w systemie – potwierdza Bogdan Kubiak, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. – Sprawą wymagającą pilnego rozwiązania jest umożliwienie przejścia na świadczenie osobom mającym 35 lub 40 lat ubezpieczenia – dodaje.

Zgodne stanowiska

Związkowcy z Solidarności chcą także, żeby rząd zgodził się na zniesienie wygaszania emerytur pomostowych. Obecnie prawo do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej mają wyłącznie osoby, które pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze rozpoczęły przed 1 stycznia 1999 r.

– Widzimy konieczność zmiany definicji będących podstawą do przyznawania emerytur pomostowych – deklaruje Bogdan Kubiak.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • Andrzej 1960(2019-05-30 11:52) Zgłoś naruszenie 201

    Brawo związki nie dać spokoju rządowi ani pisowi niech wrescie wprowadzą ustawę staż pracy by można było wrescie przechodzic na emeryturę po 35 latach preacy kobiety i 40 latach pracy mężczyzni a nie mając przepracowane tyle lat musimy tyrać do ustawowego wieku 60 k. 65 m. jak ktoś che pracować to niech pracuje ale dać wolną rękę Solidarność tak trzymać i nie odpuścić zresztą rząd nam nie robi Laski my na swoją emeryturę zapracowali pracując od 15 roku życia .Pozdrawiam Związki 44 lata pracy i dalej muszę pracować by młodsi emeryci już odpoczywali .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy (2019-05-30 09:55) Zgłoś naruszenie 170

    Przeciez One sa od poczatku niezgodne z konstytucja i prawami czlowiek:a..To niebywałe i do nadal tolerowane.-.o to juz 26przykładów w jednej tylko wstecznie działającej Ustawie POmostowej okradającej wstecznie z emerytur osoby zatrudnione za komuny w najPOdlejszych warunkach pracy z wieku emerytalnego i jak PO z pomocą Wykształciuchów z TK złamało wszystkie zasady przyzwoitości niezgodnie z Konstytucją -:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;:) : ........1. Wsteczne działanie ustawy-- z 2008 aż na rok 1998, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych kiedyś uznawanych a niewykazanych obecnie na nowych listach) aż 9 lat pracy z poprzedni rozporządź zaliczanych do tych warunków. --czyli lata między 2008 a 1998.a Piotr Duda który sam potwierdzal przez to nielegalność tej Ustawy ostatnio mówi o jej poszerzeniu.. ...........2,....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na koniec roku 1998 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu w tym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego tam wprowadzonego warunku 25 lat pracy nawet jeżeli mieli już 23 lata w tych warunkach -na rok wstecznie wyznaczoną date Ci którzy odchodzili wcześniej bo byli starsi wiekiem jak Tusk mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … .....3.........Wprowadzono to w chwili w której Ci co nie mogą już skorzystać wg brzmienia tej Ustawki z prawa do zasądzenia firm w których tak pracowali o zdośuczynienia z KC za te warunki -no bo skoro nie mogą już skorzystać z emerytur, .........4. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... ........5...zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRL u nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?...... -, .......6. Sądy już doszły do przekonania że chorobowego sprzed Ustawy nie można odliczać bo było by to przed przepisem ale dlaczego nadal tolerują art 4 par 4 -on także odwołuje się aż do 1998r? .......7.... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy -np: dyz ruchu na kolei ma ,dyz ruchu w ) (też się kłania Konstytucja.!....)... 8 .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku..co łącząc z Ich stanem zdrowia przez długie lata w tych warunkach pozbawia Ich lekarskiej zgody na dalszą prace na tych stanowiskach a to często oznacza bezrobocie!!!. .........9. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUS ie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._ilu dożywa? ..........10.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia wg Tuska (65 PiS)rekompensaty nie otrzymają !!!...i sfinansują tym samym Tych co dozyli -to już jest sku.... ...........11...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r od bardzo młodych obecnie ludzi składek dodatkowych za te pomostówki bez zagwarantowania Im prawa do tej emerytury ….”ukryty zakazany Konstytucją RP dodatkowy Podatek”” ......

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • POlska to Mafia.(2019-05-30 11:58) Zgłoś naruszenie 130

    Mam prawie 45 lat pracy,+1000 dni w nadgodzinach w swieta , w uznawanych kiedyś bez problemu najPOdlejszych warunkach pracy jak promieniowanie Izotopowe ,wysokie ciś ,temp ,napiecia ,pyły i gazy wybuchowe , Jestem obecnie juz znacznie głuchy i slepy , nabyłem kiedys prawo do emerytury w wieku 60 lat ale Tusk mi gje zabrał w sposób: ogłosił w 2018r że mimo iz jest Premierem emerytury za premierostwo nie dostanie gdyż w 1980 nie miał jeszcze 25 lat pracy w ogóle --zrozumieliście aluzje.- jak wg jego pomysłu działa prawo wstecz .

    Odpowiedz
  • rocznik 63(2019-05-30 18:44) Zgłoś naruszenie 60

    Pracę w szczególnych warunkach (w tym dwa lata oddane ojczyźnie) lub w szczególnym charakterze rozpocząłem w 90r pracując na III zmiany w soboty,niedziele i święta czyli system 4 brygadowy i tak do dziś,w sumie mam 40 lat pracy i w/g myśląco rządzących zostało mi jeszcze 10 lat,jeżeli prędzej kopyta nie wyciągnę a jestem już po czterech operacjach kręgosłupa.Kto w tym kraju pracuje 50 lat - to nie jest normalne tak traktować i wyciskać wszystkie soki z ludzi PRACY.

    Odpowiedz
  • rocznik 63(2019-05-30 18:44) Zgłoś naruszenie 50

    Pracę w szczególnych warunkach (w tym dwa lata oddane ojczyźnie) lub w szczególnym charakterze rozpocząłem w 90r pracując na III zmiany w soboty,niedziele i święta czyli system 4 brygadowy i tak do dziś,w sumie mam 40 lat pracy i w/g myśląco rządzących zostało mi jeszcze 10 lat,jeżeli prędzej kopyta nie wyciągnę a jestem już po czterech operacjach kręgosłupa.Kto w tym kraju pracuje 50 lat - to nie jest normalne tak traktować i wyciskać wszystkie soki z ludzi PRACY.

    Odpowiedz
  • WW(2019-07-22 13:58) Zgłoś naruszenie 10

    Wszyscy o tym mówią i piszą od dawna emerytura 35 lat pracy dla kobiet, 40 dla mężczyzn i co dalej ,jakoś ten temat jest nie mile widziany i mało zauważalny w Warszawie.jak można ignorować osoby które pracowały od dzieciaka od 15 roku życia.Należy pozwolić tym osobom z takim stażem pracy dać możliwość przejścia na emeryturę jeżeli chcą a jak ktoś chce pracować to niech sobie pracuje.50-LAT STAŻU PRACY TO NIEWOLNICTWO W CYWILIZOWANEJ WERSJI.

    Odpowiedz
  • sort65(2019-07-04 22:25) Zgłoś naruszenie 10

    Celowo nie w prowadzili nowelizacji emerytalnej aby odszczelić najstarszą i najliczniejszą grupę emerytów co mieli skorzystać z wypracowanej za czas PRL u emerytury ,mowa o pracy w tzw. warunkach szkodliwych , niestety kolejni rządzący w perfidny sposób pozbawili tą grupę tego przywileju co można poczytać i uświadomić w artykule inspektora pracy .pozdrawiam. Młodzi czytajcie bo Was to też się tyczy.

    Odpowiedz
  • wczesniejsze emerytury---nie będzie i nima pinidzy(2019-05-30 16:10) Zgłoś naruszenie 05

    wygasająca szkodliwość i uciążliwość z powodu lepszych technologii oraz organizacji stanowisk pracy.Pracodawca będzie odpowiedzialny,za takie stanowiska,jeżeli nie poprawi jakości stanowiska pracy.Poza tym emerytury będą wyższe i emeryci zdrowsi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz