Rocznik 1953 znów poszkodowany. Połowa kobiet z tego rocznika nie będzie mieć wyższej emerytury

autor: Bożena Wiktorowska09.05.2019, 05:58; Aktualizacja: 09.05.2019, 06:45
Z najnowszych danych ZUS wynika, że po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 r. (sygn. akt P 20/16, Dz.U. poz. 539) do oddziałów wpłynęło 23 591 skarg.

Z najnowszych danych ZUS wynika, że po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 r. (sygn. akt P 20/16, Dz.U. poz. 539) do oddziałów wpłynęło 23 591 skarg.źródło: ShutterStock

Połowa pań z rocznika 1953, którym ZUS zaniżył wysokość emerytury na podstawie niekonstytucyjnych przepisów, nie będzie mieć wyższych świadczeń. A to dlatego, że od doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło pięć lat.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (53)

  • W...(2019-05-09 12:53) Zgłoś naruszenie 774

    W przypadku kobiet rocznik 1953 jest ewidentny blad systemowy i one z automatu powinny dostac wyzsza emeryture.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Alina(2019-05-09 14:55) Zgłoś naruszenie 673

    Ten wyrok powinien też dotyczyć osób młodszych, oraz starszych z roczników 1949 do 1953. Osoby z roczników 1954 i młodsze otrzymujące wcześniejsze emerytury (to nieprawda, że ich nie ma np. emerytury EWK), skończyły 60 lat w roku 1914 i później, również nie mogły przeliczyć wcześniejszych emerytur w sposób korzystny, ponieważ tak jak paniom z rocznika 1953, odliczono by im wszystkie pobrane emerytury wcześniejsze i nic by nie zyskały. I dlaczego to nie obejmuje osób z roczników 1949-1952 ? Czy dlatego, że nie wiedziały, że mogą przeliczyć emerytury wcześniejsze przed 01.01.2013 ? Czy tak działa to skandaliczne prawo ?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Oszukana(2019-05-09 17:04) Zgłoś naruszenie 623

    Dlaczego prawo działa wstecz?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Emerytka 53(2019-05-09 11:20) Zgłoś naruszenie 519

    Nie ladnie P. emerytko 54. Emerytki 53 walcza juz przeszlo szesc lat o swoje, wiec nie pisz glupot jak sie nie znasz . Jak sie to zakonczy to nawet skorzysta rocznik od 49 do 53 bedzie przeswietlony.Zostaw swoje jelita w spokoju, poczytaj o emeryturach i rentach i sledz przebieg wydarzen . Zycze powodzenia.

    Odpowiedz
  • zielona(2019-05-13 16:57) Zgłoś naruszenie 371

    Jestem emerytką ur. w 1953r. Odeszłam z Karty Nauczyciela i ZUS twierdzi, że nie mogę składać odwołania, ale nie rozumiem dlaczego.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • ola53(2019-05-09 11:37) Zgłoś naruszenie 3012

    Emerytka 54 nie masz zielonego pojęcia w czym problem emerytek 53 .Jak masz problem z jelitami to do lekarza radzę.

    Odpowiedz
  • emerytka(2019-05-10 08:58) Zgłoś naruszenie 270

    Mnie osobiście ZUS zabrał z kapitału początkowego 65000 zł i nowa emerytura moja wynosiła po przeliczeniu 845zł obecnie mam prze pracowane 40 lat i otrzymuję 1400 zł i jak tu żyć

    Odpowiedz
  • rocznik1953(2019-05-09 22:12) Zgłoś naruszenie 271

    To tzw TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY ( PROSTYTUCYJNY ?) prawie 3 lata rpzpoznawał zapytanie SW szczecińskiego i przez to doprowadził do pokrzywdzenia tysięcy uprawnionych przez przedawnienie !!!!! Wystąpimy z pozwm zbiorowym p-ko tzw Skarbowi Państwa o odszkodowania. Akces do pozwu - prosszę zgłaszać w odfpowiedzi na ten komentarz ( podać sposób kontaktu 0

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • gość(2019-05-09 17:12) Zgłoś naruszenie 251

    Dzisiajesza prasa szeroko omawia czerwcowe emerytury. Emeryci ci stracili równiez wiele . Czekam niecierpliwie na nowewlizację ustawy by jednoznacznie, i jednakowo dla wszystkich były ustalane zasady wyliczania emerytury W państwie prawa nie może dochodzić do takich sytuacji,że na wysokość emerytury mają wpływ jakieś interpretacje, algorytmy ustalane przez ZUS itp. Przez 12 miesiecy w roku ludzie przechodzą na emeryturę i wyliczenie tej emerytury musi być równe dla wszystkich, bez wzgledu w jakim miesiącu przechodzi sie na te świadczenie. Nie można tolerować dzisiejszej sytuacji, kiedy to czerwcowi emeryci stratni są po kilkaset złotych . Oni uczciwie zapracowali na swoje świadczenie !!!!!! Nadmieniam,że obecnie ZUS informuje potencjalnego emeryta o obniżonej emeryturze, niestety nie czynił to kilka lat temu .Czas naprawić te sprawy w trybie PILNYM.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • oszukana w.(2019-06-10 16:22) Zgłoś naruszenie 142

    Przypominam, że to poprzednia władza oszukała i okradła panie z rocznika 1953 łamiąc zasady Konstytucji, którą to tak bardzo niby broni.Mam nadzieję ,że obecna władza przywróci zasady praworządności i zwróci to, co tamci skradli.

    Odpowiedz
  • Figa z makiem.(2019-05-13 17:23) Zgłoś naruszenie 130

    A dla mężczyzn w wieku 58+ gdzie nic z ZUS tylko......kacza kupa w czapce z Peru.

    Odpowiedz
  • Majka(2019-05-09 11:27) Zgłoś naruszenie 124

    Według przepisu art.25 ust.1b emeryturę kapitałową pomnijsza się o sumę pobranych wsześniejszych emerytur przyznanych przed osiągnieciem wieku emerytalnego / 60 lat kobiety/. Dlaczego zatem pomniejszenie emerytury obejmuje do daty złożenia wniosku , a nie do uzyskania 60 lat? Prawo do emerytury powszechnej ,to nie to samo co osiągnicie wieku 60 lat. Jak panie uważacie, bo ja nie jestem prawnikiem.

    Odpowiedz
  • cry zus cry(2019-06-06 10:21) Zgłoś naruszenie 111

    Panie 53 teraz dzwońcie do Biura legislacyjnego Senatu a by do projektu zmiany ustawy w jej art. 2.1 dodać , iż w tym przypadku nie ma zastosowania art. 146 kpa. W tej chwili są podobno prowadzone konsultacje .Podaję numery tel. kier. 22 694 9338 ,- 9401 i - 9259 .Bo w tej chwili jest stwierdzenie,że uprawnionym przysługują 3 miesiące czasu od wejścia w życie ustawy na złożenie wniosku o wznowienie postępowania, a słynny zus je wznowi i "wypnie się" 5latami z art. 146 kpa.Jak zus nie będzie miał "czarno na białym" że art.146 kpa w tym przypadku nie obowiązuje to będzie jak dotychczas.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emerytka z 1954 r.(2019-05-09 10:26) Zgłoś naruszenie 958

    A niby dlaczego poszkodowane. Te panie mogły pracować i pobierać emerytury. Podwójny zysk. A co z tymi z 1954 roku . Żeby otrzymać emeryturę , trzeba było zwolnić sie z pracy. Gdzie tu sens i sprawiedliwość. Dla jednych wszystko a dla drugich z pracy wynocha, zeby dostać emeryturkę. I jeszcze teraz ,, panie poszkodowane,,. To wola o pomstę do nieba. Fałsz i obłuda. Jelita mi się przewracają.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Emerytka 1952(2019-05-15 14:28) Zgłoś naruszenie 90

    Nowe emerytury dla kobiet z rocznika 1953, które nawet nie pracowały na wcześniejszej emeryturze tzw. pierwszaki, są prawie 50 % wyższe od obecnie pobieranej. Ja spóźniona wcześniejsza emerytka z 1952 roku jestem stratna ,poprzez odjecia emerytur pobranych prawie 1000 zł. Obie uzyskałyśmy prawo do emerytury w latach 2007 i 2008. Ja dodatkowo na wczesniejszej emeryturze przpracowałam 41 miesięcy, których po zmianach przepisów też nie mogę przeliczyć w części socjalnej z nową kwotą bazową. Czy senatorowie zwrócą na te rozbieżności w konsultacjach społecznych.

    Odpowiedz
  • Anna(2019-05-11 11:25) Zgłoś naruszenie 82

    TK wydał wyrok , tylko odnośnie pytania prawnego , bo nie mógł inaczej, ale ja rozumiem , że dotyczy to też i spóźnionych wcześniejszych roczników,które też nie wiedziały o zmianach. Co np .teraz w sytuacji gdy emerytka ma miesiąc na odwolanie ,a w szpitalu leży po udarze i nie prędko wyjdzie.Samo życie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ja emerytka 54.(2019-05-10 22:25) Zgłoś naruszenie 81

    To jest bardzo żałosne tak niskie emerytury,za mało żeby żyć a za dużo żeby umrzeć,a składki nasze przez 40 lat to się nie liczą to są kolosalne sumy a emerytury takie nędzne . Żałosne pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Dorota(2019-05-09 14:02) Zgłoś naruszenie 720

    Zgadzam się z Majką,iż pomniejszeniu podstawy obliczenia emerytury kapitałowej powinny podlegać emerytury wcześniejsze pobrane po ukończeniu 60 lat a te pobrane do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego nie powinny podlegać odliczeniu w przypadku kobiet z rocznika 53 .Wielu twierdzi,że złodziejstwem jest odliczanie.Ale niech każdy przeanalizuje skąd się to bierze.Kapitał i składki są waloryzowane.Jeśli ktoś chce mieć emeryturę kapitałową to musi się liczyć z odliczaniem podstawy emerytury.

    Odpowiedz
  • Czas na zmiany (2019-05-11 08:13) Zgłoś naruszenie 61

    Mężczyzna rocznik 1953 nieuprzywilejowany pracuje do 65 roku życia bez względu na staż pracy Mężczyzna rocznik 1950 nieuprzywilejowany pracował do 66 roku zycia bez względu na staż pracy Kobiety matki z rocznika 1955 z 4 i więcej dzieci pracowały do 61 roku życia Gdzie twórcy i reformatory schował Konstytucję RP i ochronę praw nabytych zmuszając ich do długoletniej pracy za niższe emerytury czas

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • HANIA(2019-06-18 07:35) Zgłoś naruszenie 51

    Czy ktoś wie kiedy Senat będzie głosować nad ustawą naprawczą art.25 1b ???? bo konsultacje społeczne miały być do 17. 06. 19r. chodzi oczywiście o kobiety z rocznika 1953 ????

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz