statystyki

Mama 4 plus z prawem do trzynastej emerytury

autor: Bożena Wiktorowska04.04.2019, 08:35; Aktualizacja: 04.04.2019, 08:35
Dokument określa także zasady wypłaty 13. emerytury osobom pobierającym renty rodzinne.

Dokument określa także zasady wypłaty 13. emerytury osobom pobierającym renty rodzinne.źródło: ShutterStock

Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. Rząd proponuje, żeby ustawa weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

– Wynika to z konieczności przygotowania się już w połowie kwietnia do wypłaty świadczeń – wyjaśniała posłom Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jeśli komuś termin wypłaty emerytury przypada na 1 maja, czyli dzień wolny, musi ją dostać jeszcze w kwietniu.

Ale to nie koniec niespodzianek. – Z 13. emerytury skorzystają także osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające – podkreśliła w czasie debaty Elżbieta Rafalska. – Obecnie ma je przyznane 37 810 osób. Wnioski złożyło m.in. 130 osób mających od 90 do 99 lat. I aż 1700 kobiet, które wychowały dziewięcioro dzieci – dodała.

W pierwotnej wersji projektu z grona osób uprawnionych do 13. emerytury były wyłączone kobiety korzystające z programu „Mama 4 plus”. Przyjęty dokument zakłada, że dodatkowe wsparcie będzie przysługiwać wszystkim osobom, które 30 kwietnia będą mieć prawo do renty i emerytury zarówno w systemie powszechnym, zaopatrzeniowym, jak i otrzymujące wypłaty z KRUS. Jak nam wyjaśniła Centrala KRUS, w praktyce to oznacza, że osoby, które w kwietniu zgłoszą wniosek o świadczenie emerytalno-rentowe i w tym miesiącu spełnią wymagane warunki – niezależnie od miesiąca, w którym zostanie wydana im decyzja – będą miały prawo do jednorazowego świadczenia pieniężnego.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Podatnik(2019-04-04 21:47) Zgłoś naruszenie 31

  A mąż matki i dzieci śmieją się w oczy nam podatnikom. Gdzie jest obowiązek alimentacyjny dzieci???? Szkoda gadać. Na dzieci niepełnosprawne nie ma , a tu proszę kolejne rozdawnictwo.

  Odpowiedz
 • IK(2019-04-09 22:42) Zgłoś naruszenie 10

  To ja płacę za tych leni. Moja mama miała nas pięcioro i pracowała a nie siedziała w domu i piła kawkę. Pracowała, bo chciała mieć emeryturę, a te olały to i teraz dostaja za nic. To jest policzek dla wszystkich pracujacych!!!!!

  Odpowiedz
 • Xxxzl(2019-04-10 01:58) Zgłoś naruszenie 00

  Ta emerytura to kpina z pracujacych,lenie siedzialy w domu,a teraz emerytura?pytam za co.Jesli to zapomoga z miasta a nie z ZUS emerytura...tragedia

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane