statystyki

Mama 4 plus z prawem do trzynastej emerytury

autor: Bożena Wiktorowska04.04.2019, 08:35; Aktualizacja: 04.04.2019, 08:35
Dokument określa także zasady wypłaty 13. emerytury osobom pobierającym renty rodzinne.

Dokument określa także zasady wypłaty 13. emerytury osobom pobierającym renty rodzinne.źródło: ShutterStock

Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. Rząd proponuje, żeby ustawa weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

– Wynika to z konieczności przygotowania się już w połowie kwietnia do wypłaty świadczeń – wyjaśniała posłom Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jeśli komuś termin wypłaty emerytury przypada na 1 maja, czyli dzień wolny, musi ją dostać jeszcze w kwietniu.

Ale to nie koniec niespodzianek. – Z 13. emerytury skorzystają także osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające – podkreśliła w czasie debaty Elżbieta Rafalska. – Obecnie ma je przyznane 37 810 osób. Wnioski złożyło m.in. 130 osób mających od 90 do 99 lat. I aż 1700 kobiet, które wychowały dziewięcioro dzieci – dodała.

W pierwotnej wersji projektu z grona osób uprawnionych do 13. emerytury były wyłączone kobiety korzystające z programu „Mama 4 plus”. Przyjęty dokument zakłada, że dodatkowe wsparcie będzie przysługiwać wszystkim osobom, które 30 kwietnia będą mieć prawo do renty i emerytury zarówno w systemie powszechnym, zaopatrzeniowym, jak i otrzymujące wypłaty z KRUS. Jak nam wyjaśniła Centrala KRUS, w praktyce to oznacza, że osoby, które w kwietniu zgłoszą wniosek o świadczenie emerytalno-rentowe i w tym miesiącu spełnią wymagane warunki – niezależnie od miesiąca, w którym zostanie wydana im decyzja – będą miały prawo do jednorazowego świadczenia pieniężnego.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Podatnik(2019-04-04 21:47) Zgłoś naruszenie 31

  A mąż matki i dzieci śmieją się w oczy nam podatnikom. Gdzie jest obowiązek alimentacyjny dzieci???? Szkoda gadać. Na dzieci niepełnosprawne nie ma , a tu proszę kolejne rozdawnictwo.

  Odpowiedz
 • IK(2019-04-09 22:42) Zgłoś naruszenie 10

  To ja płacę za tych leni. Moja mama miała nas pięcioro i pracowała a nie siedziała w domu i piła kawkę. Pracowała, bo chciała mieć emeryturę, a te olały to i teraz dostaja za nic. To jest policzek dla wszystkich pracujacych!!!!!

  Odpowiedz
 • Xxxzl(2019-04-10 01:58) Zgłoś naruszenie 00

  Ta emerytura to kpina z pracujacych,lenie siedzialy w domu,a teraz emerytura?pytam za co.Jesli to zapomoga z miasta a nie z ZUS emerytura...tragedia

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane