Policjanci pozostaną bez przywilejów? W Sejmie trwają prace nad anonimową petycją

autor: Bożena Wiktorowska31.01.2019, 07:10; Aktualizacja: 31.01.2019, 07:27
Jeśli dorabiający emerytowany mundurowy osiągnie przychód ponad limit 130 proc. średniego wynagrodzenia (obecnie to 5954,30 zł), kwota jego emerytury zmniejsza się tylko o 25 proc. Cywilny emeryt w takim przypadku nie dostanie z ZUS ani złotówki.

Jeśli dorabiający emerytowany mundurowy osiągnie przychód ponad limit 130 proc. średniego wynagrodzenia (obecnie to 5954,30 zł), kwota jego emerytury zmniejsza się tylko o 25 proc. Cywilny emeryt w takim przypadku nie dostanie z ZUS ani złotówki.źródło: ShutterStock

Obniżka chorobowego, embargo na prowadzenie firmy i dorabianie do 65. roku życia – w Sejmie są propozycje odbierające przywileje mundurowym.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (135)

  • gall anonim(2019-01-31 12:45) Zgłoś naruszenie 1296

    Czy policja lub inne służby mundurowe to święte Krowy.Jak im tak ciężko to niech zmienią zawód na dekarzy,murarzy.Do tych zawodów ludzie nie pchają się drzwiami i oknami.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Mundur(2019-02-01 08:11) Zgłoś naruszenie 60

    Od ponad 27 lat służę ( 31 wysługi ogółem) i widzę swych nieco starszych kolegów na emeryturze.W porównaniu z emerytami cywilnymi stwierdzam,iz służba w Policji wyniszcza nas i nasze Rodziny. Szanowni Cywile zastanówcie się: gdzie i jak spędziliście np.ostatnią czy którąkolwiek Wigilię, Święta, kiedy ostatnio śnły Wam się zwłoki z oględzin , czy rehabilitujecie zniszczony staw_pamiątkę z jednej ze służ a w końcu czy macie zaległe ponad 200 dni urlopu ? Pozdrawiam,życzę zfrowia _Policjant.

    Odpowiedz
  • olo(2019-01-31 21:25) Zgłoś naruszenie 62

    Do wszystkich krzyczących o odbieraniu "przywilejów" mundurowych: Zapraszamy do kadr, zatrudnić się i korzystać. Albo nie dzwonić na policję jak się coś dzieje

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • MAJSTER (2019-02-01 13:55) Zgłoś naruszenie 60

    Wszystko mi pasuje, bardzo dobra petycja😀 pracujmy na zasadach cywili bez przywilejów, ale od poniedzialku do piatku w godzinach 8-16 i wszystkie święta wolne😀

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ABC(2019-02-01 19:19) Zgłoś naruszenie 50

    Emerytura to jest wypracowany przywilej każdego obywatela zarówno mundurowego jak i cywilnego. Każdy obywatel /cywil,mundurowy /może na emeryturze pracować do woli,czy prowadzić działalność. Emerytowi cywilnemu za każdy rok pracy zus dolicza jakąś kwotę z tytułu ubezp, emerytalnego, natomiast emeryt mundurowy z tytułu odprowadzanych składek emerytalnych do zus nie ma nic. Jest mnóstwo pracowników w administracji państwowej którzy mają emeryturę i pracują na tych samych stanowiskach co przed emeryturą i jakoś to nikomu nie przeszkadza,że zabierają stanowiska młodym. Jakoś nauczyciele nikomu nie przeszkadzają pracując 18 godz. w tygodniu i pobierając emeryturę .Nauczyciele oficjalnie zapowiadali że idą na zwolnienia lekarskie celem protestu , a również są wynagradzani z budżetu państwa.Ograniczać pracę to można tylko renciście ale nie emerytowi. Zamiast bić piane to lepiej pomyślcie co zrobić aby pracownicy cywilni mogli korzystać z lepszych przywilejów niż są.

    Odpowiedz
  • Inteligencik (2019-02-01 00:28) Zgłoś naruszenie 50

    Niedawno zakończyłem służbę w policji 15 lat służby 36 lat życia i 2 ty się na łapkę. Pracuje w firmie gdzie na dzień dobry dostałem 5tysi na łapkę. Teraz dopiero rozumiem że pod względem finansowym były to stracone lata. Ile zdrowia mnie to kosztowało tego na pieniądze nie przelicze. Teraz przez rok odłozylem więcej niż przez ostatnie 10. Jesteście żałośni zazdroszcząc mundurowym. Albo nieporadni życiowo. Pozdrawiam.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jako tako(2019-01-31 21:21) Zgłoś naruszenie 51

    Qrła zabrać wszystko, zwolnić wszystkich policjantów jak się społeczeństwu nie podoba i koniec... Rozdać karabiny wszystkim i już...

    Odpowiedz
  • Obserwator(2019-01-31 22:04) Zgłoś naruszenie 40

    Nawet gyby mi dopłacali , to nie chcialbym pracować w policji. Jest tyle zawodów dobrze płatnych i bezstresowych. Trzeba , tylko chcieć zmian , a nie narzekać.W obecnych czasach kiedy jest brak rąk do pracy w różnych zawodach macie świetny czas na zmiany.

    Odpowiedz
  • Policjant(2019-02-01 11:43) Zgłoś naruszenie 40

    Słusznie, policjanci powinni być traktowani jak zwykły obywatel!!! Powinni mieć dowolność w zatrudnianiu się na tyle etatów na ile tylko dadzą radę pracować, powinni mieć wypłacane pieniądze za służbę w nocy, soboty, niedziele, święta i oczywiście za nadgodziny. Powinni mieć stały grafik, a nie informację w jakich godzinach pracują przez 3 najbliższe dni. Powinni nie mieć obowiązku składania oświadczeń majątkowych oraz obowiązku reagowania na wszelkie zło jakie zauważą, nawet wtedy gdy są z dzieckiem na spacerze. Powinni nie być narażeni na utratę życia i zdrowia oraz kontakt z patologią. Powinni być odpowiednio wynagradzani za to że codziennie ryzykują bo 3600 zł po 17 latach służby to nie jest odpowiednie wynagrodzenie. Gdy powyższe warunki zostaną spełnione wtedy jak najbardziej można zakazywać im pracy na emeryturze po ciężkich latach służby.

    Odpowiedz
  • andre (2019-01-31 22:32) Zgłoś naruszenie 40

    Do Policji potrzeba pewnych wymagań. Wzrost , wiek itp. Nie wyobrażam sobie policjanta w wieku 50 lat na ulicy. Grupa 10 osób w wieku średnio około 25 lat i ich dwóch. Jedyne co mogli by zrobić to powiedzieć dobry wieczór i odwrócić się na pięcie. A gdzie bezpieczeństwo obywatela? Mało to takich po 160 wzrostu którzy nie potrafią się odezwać? Jestem za tym by mogli prowadzić własną działalność na normalnych zasadach jak do tej pory ponieważ znam kilku emerytów resortu i odbiła się na nich ta praca psychicznie, ponieważ oni doświadczają w tej pracy więcej ludzkiej tragedii niż zwykły człowiek na co dzień. Jaki może popełnić błąd dekarz? Źle wkręcić wkręta w blachę? Murarz źle położy cegłę bo nie ma poziomicy? Jeżeli ktoś z policjantów bo takich mam najwięcej znajomych podejmie decyzję to ma na to dosłownie kilka sekund lub minut a prokurator lub sąd mają na rozpatrzenie kilka miesięcy a wiem o tym sam bo nigdy nie byłem święty. Każdy ma prawo do strajku prócz policji i kilku innych organów. Więc policja protestowała i tu ich rozumie bo mój operator koparki na wstępie może liczyć na około 4tys. Chciałbym aby każdy, kto jest tak przeciwny policji dzięki której może czuć się bezpieczny spróbował się tam dostać i popracować co najmniej 10 lat. Ile będą wynosić jego zarobki z czym się spotka na co dzień w służbie na interwencjach i jak odbierze ludzką niechęć (nienawiść) do policji ,która została po poprzednim ustroju, gdzie ci ludzie wykonywali tylko i wyłącznie rozkazy. Czasy się zmieniają chętnych nie ma a skoro tzw. zwykły robol ma mieć 80% L-4 to niby dlaczego zwykły policjant miałby mieć 60%? To jest człowiek jak każdy inny który wykonuje swoją pracę a że złapie kogoś na wykroczeniu lub przestępstwie to znaczy że wykonuje swą pracę sumiennie i nie można mu zarzucać że jest tym złym kiedy to my popełniliśmy pewien błąd nie zważając na jego konsekwencje lub popełniając go całkiem przypadkiem a chcemy by każdy był równy. Skoro wszyscy mamy być równi to zapłaćmy im za nadgodziny, nocną pracę i święta wraz z niedzielami tak jak to powinno być płacone zwykłemu kowalskiemu i nie będzie braku chętnych do tego typu formacji bo musieli by zarabiać co najmniej 2 razy tyle. Pamiętajmy że nie jest to tzw. Pies a taki sam człowiek jak każdy z nas a z innym zakresem obowiązków narzuconych przez pracodawcę.

    Odpowiedz
  • Ada$(2019-02-01 18:37) Zgłoś naruszenie 30

    OK niech zabierają, ale niech zabiorą również przywilej narażania życia i zdrowia czyli idziemy tylko tam gdzie jest bezpiecznie.

    Odpowiedz
  • jannn(2019-02-01 14:56) Zgłoś naruszenie 30

    Brak słów ludzie totalnie nic nie wiedzący piszący bzdury a jak w pape dostanie jeden z drugim to po policje dzwonią jak dom się pali to po straż ale teraz to te formacje najgorsze radźcie sobie sami i dup nie zawracajcie zobaczymy jak długo dacie radę.

    Odpowiedz
  • jan(2019-02-01 09:39) Zgłoś naruszenie 30

    Dlaczego ZUS nie płaci emerytur za pracę emerytom mundurowym będącym na pełnej emeryturze i nadal pracującym w różnych zawodach a tylko KRADNIE im pieniądze bo ściąga składki z których nie dostaną nawet złotówki ! Jeśli emeryturę ZUS I KRUS możną łączyć to dlaczego służby mundurowe nie miały by dostać dodatkowych pieniędzy za swoją pracę . To jest właśnie ta nierówność społeczna ! Jeszcze co roku tacy emeryci dostają wyciąg ile mają pieniędzy w ZUS i jaka będzie emerytura - Skandal !

    Odpowiedz
  • Glinka(2019-02-01 08:33) Zgłoś naruszenie 30

    I dlatego nie zagłosuje już nigdy i na nikogo wszyscy wszędzie kłamią a Ci wszyscy którzy nigdy nie pracowali w mundurze nie powinni się wogole wypowiadać.A czy Wy myślicie że emeryci mundurowi nie będą pracować?Błąd urośnie szara strefą i tylko państwo na tym straci bo się podatków nie będzie odprowadzać ha ha ha .

    Odpowiedz
  • WYCIEKŁY DANE OSOBOWE ?(2019-02-03 16:02) Zgłoś naruszenie 30

    NIESTETY POLSKIE URZĘDY ODMAWIAJĄ ROZPATRZENIA SPRAW DOTYCZĄCYCH ZBIOROWYCH INTERESÓW PUBLICZNYCH DLA DOBRA CAŁEGO NASZEGO NARODU bez podania prawdziwych danych osobowych wnoszącego skargę, prośbę lub jakikolwiek inny wniosek. Bardzo ciekawym jest dla jakich celów urzędnikom potrzebne są takie dane osobowe z adresem , skoro wnoszący sprawę obywatel nie domaga się pisemnej odpowiedzi, a jedynie liczy na rozwiązanie zgłoszonego problemu.

    Odpowiedz
  • Cwk (2019-01-31 22:44) Zgłoś naruszenie 30

    Policja to nie jakaś potrawa kulinarna aby ją lubić. Ona jest po to aby twój sąsiad bał Ci się zagrozić i zrobić twej rodzinie krzywdę. By czuł wobec kogoś jaki kolwiek respekt, że będzie ktoś kto jest mu wstanie jakkolwiek pomóc.

    Odpowiedz
  • Anonimowy mundurowy(2019-02-01 19:24) Zgłoś naruszenie 30

    Tego autora od petycji zapraszamy do służby w policji za 2400 PLN i od razu do prewencji (zabezpieczenie imprez masowych). Jak dostanie parę razy cegłą w łeb to od razu napisze petycję o rozszerzenie przywilejów a nie o ograniczenie.

    Odpowiedz
  • xxx(2019-02-02 07:23) Zgłoś naruszenie 21

    Czyli jak? W weekendy i święta służby mundurowe mają siedzieć w domach z rodzinami??? Do służby tak jak wszyscy mają wychodzić bez broni? W razie wypadków i pożarów mają stać i się przyglądać w tłumie gapiów??? Po co narażać życie za ********* którzy piszą takie petycje. Niech sprawy wezmą w swoje ręce i pilnują porządku na ulicach.

    Odpowiedz
  • bbb(2019-02-02 01:02) Zgłoś naruszenie 21

    oczywiście mozna zejść z niektorych przywilei(wiek emerytalny) pod warunkiem ze policjanci beda godnie zarabiac minimum 8 tys na reke ( chociaz patrzac na kurs złotego wzgledem euro to patrzac przez pryzmat niemieckiego policjanta w Polsce powinni zarabiac 12 tys zl) no i po 15 latach sluzby beda miec możliwość byca na bardzo dobrym stanowisku w biurze bo jakos 50 -60 latka nie wyobrażam sobie ganiajacego za łebalami a w tym czasie plecak po kursie podstawowym od razu w biurze( gdzie kazdy powinienem przejsc przez ulice), Co do l4 to albo wszyscy 60% (cale społeczeństwo) albo nikt. Ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz co z innymi sluzbami mundurowymi ? sa rowni i rowniejsi ?

    Odpowiedz
  • Jdcjendf(2019-02-02 12:16) Zgłoś naruszenie 20

    To bandytka pisze anonimowo żeby psiarni zrobić przy tyłku wiadomo czym na psiarni gorzej tym oni mają lepiej i interes kwitnie stąd anonimy haha Jak policjant prowadzi firmę tzn że jesy w stanie pracować w policji do 65 roku haha chciałbym zobaczyć zabezpieczenie meczów w wykonaniu 60+kontra 20+ na koksie. Niech zabierają wszystko a za pół roku po kolizji nie będzie się na patrol 2 godz czekać tylko 10;))) i ciekawe do.kogo będą pretensje że ktoś kogoś zamordował a nie ma reakcji policji haha ;))) mądrze tylko w polsce hwdp;))) i policjanci będą mieli 65 lat haha dla ludzi w tym.wieku reklamują już domy starców a w Polacy chcą żeby tacy ludzie strzegli ich bezpieczeństwa haha powodzenia

    Odpowiedz