statystyki

Policjanci pokrzywdzeni zbyt niskim ekwiwalentem

autor: Michalina Topolewska31.10.2018, 08:30; Aktualizacja: 31.10.2018, 08:35
Trybunał uznał zarzuty wobec art. 115a ustawy o policji za zasadne i orzekł, że narusza on art. 66 ust. 2 konstytucji, który gwarantuje pracownikom prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów.

Trybunał uznał zarzuty wobec art. 115a ustawy o policji za zasadne i orzekł, że narusza on art. 66 ust. 2 konstytucji, który gwarantuje pracownikom prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów.źródło: ShutterStock

Zasady obliczania finansowej rekompensaty za niewykorzystane dni wolne dla funkcjonariusza policji są niezgodne z prawem.

Tak stwierdził Trybunał Konstytucyjny (TK), który rozpatrywał wczoraj wniosek skierowany przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów (NSZZP). Dotyczył on art. 115a ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o policji (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2067 ze zm.). Zgodnie z nim ekwiwalent pieniężny za jeden dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego oraz za każde rozpoczęte osiem godzin niewykorzystanego czasu wolnego ustala się w wysokości 1/30 części miesięcznego uposażenia zasadniczego (wraz ze stałymi dodatkami), należnego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym. Związkowcy wskazywali, że taki sposób ustalania rekompensaty różni się od rozwiązań przyjętych w tym zakresie dla pozostałych służb mundurowych. Na przykład dla funkcjonariuszy Agencji Wywiadu czy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ekwiwalent stanowi 1/22 części wynagrodzenia, a dla zatrudnionych w służbie więziennej 1/21.

Zdaniem NSZZP art. 115a narusza tym samym konstytucyjną zasadę równości, bo specyfika pracy policjantów nie różni się tak bardzo od tej wykonywanej przez pozostałych funkcjonariuszy, aby uzasadniało to przyjęcie mniej korzystnych dla nich zasad. Argumentowali, że za każdy dzień niewykorzystywanego urlopu należy im się 73 proc. dziennego uposażenia, czego nie można uznać za pełną rekompensatę straty poniesionej w wyniku tego, że nie skorzystali z wolnego przed zakończeniem stosunku pracy.

Trybunał uznał zarzuty wobec art. 115a ustawy o policji za zasadne i orzekł, że narusza on art. 66 ust. 2 konstytucji, który gwarantuje pracownikom prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów. Stanisław Rymar, sędzia sprawozdawca, w ustnym uzasadnieniu do wyroku podkreślał, że celem ekwiwalentu jest zrekompensowanie policjantowi faktycznej niemożliwości skorzystania z należnego wolnego i dlatego powinien on odpowiadać wartości tego świadczenia w naturze.


Pozostało jeszcze 32% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • emeryt z niemiecką emeryturą(2018-11-04 08:30) Zgłoś naruszenie 151

  Powinno być tak jak jest w Niemczech- 63 lata skończone i emerytura dla wszystkich.Bez względu gdzie pracuje.A jak nie może pracować to renta lub lżejsza praca.Proste rozwiązanie-tylko wdrożyć?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • obserwator(2018-11-01 10:49) Zgłoś naruszenie 141

  A kto za te zaniedbania w resorcie spraw wewnętrznych poniesie odpowiedzialność?

  Odpowiedz
 • emeryt(2018-11-01 20:34) Zgłoś naruszenie 80

  Trochę tych włodarzy w resorcie s.w., od 1990 roku się przewinęło, ale jak znam życie to nikomu krzywdy nie zrobią. A szkoda, gdyż przestrzeganie prawa obowiązuje wszystkich i wszyscy zgodnie z Konstytucją są wobec prawa równi.

  Odpowiedz
 • podatnik(2018-11-03 16:09) Zgłoś naruszenie 60

  Zamiast budowy pomnika, dać podwyżkę policjantom.

  Odpowiedz
 • A konfetti(2018-11-02 19:10) Zgłoś naruszenie 41

  ... się sypie ... słupy wykopuje i dywany rozkłada ... a anioły na kuniach latajo !!!

  Odpowiedz
 • Na ostatnim stanowisku służbowym .....(2018-11-03 20:31) Zgłoś naruszenie 10

  A to nie fair. Wielu kisi Urlopy albo idzie na L4 pierwszego dnia urlopu i dostarcza L4 po urlopie .. a potem jak wyżej płaci się ekwiwalent z ostatniego zwykle wysokiego stanowiska z powołaniem na m-c przed planowaną emką

  Odpowiedz
 • DZIADEK-ALE DZIAD-50 LAT PRACY-921 ZL-15 lat szkod(2018-11-03 14:05) Zgłoś naruszenie 04

  W LATACH2008-2015 NIE BYLO PIKIET BO JAK POWIEDZIAL TEN ZE SWIETLIKA JAK WAM DAMY TO DLA INNYCH NIE BEDZIE I NIE BYLO.ROBIL Z WAMNI CO CHCIAL KRECIL JAK PARASOLKO A WSZYSCY MU WIERZYLI.OFE MOWIL NIE WASZE I ZABRAL WATU MAFJE NIE PLACILY BECZKI JEZDZILY GDZIE CHCIALY.NAM NIE WOLNO BYLO DOTYKAC SIE DO PALIW TAK MOWIL ZWIOZKOWIEC.ZAKLADY UPADALY LUDZI WYRZUCANO NA BRUK.BEZROBOCIE DWUCYFROWE.W2008 NA GODZINE PLACILI2,40 2,80 TAKI BYL MIOD ZA RZODOW PO PSL.TERAZJAK SZCZEKAJO KOMUCHY I ZLODZIEJE CO NAS OKRADALI W2001 ROKU I POZNIEJ2008 ROKU.JAK TO BEDO RZODZIC W SAMORZODACH.NAJPIERW TO MUSI BYC KONTROLA I KRUTKO TYCH CO SIE PRZYSPAWALI DO FOTELI JAK POKAZALI TYCH DZIADKOW LESNYCH-KRAKOW-GDANSK TO BUC STARY PUC CO ZAPOMNIAL ILE MA KONT NIECH GLOSUJO TO ON ICH WYPROSTUJE Z KASY.LODZ PREZYDENT HANBY BEZ HONORU GODNOSCI.OLSZTYN JA NIE MOLESTOWALEM TO KLAMCA WIDAC PO FACJACIE-JNOWROCLAW SYNUS BRONIL TATUSIA BO JAK SIE OKAZALO TO SYNUS RZODZI.SZKODA ZE NIE KRZYCZY PALI SIE TOJ TOJ OJ JOJ.TAKICH MAMY PREZYDENTOW MIAST.PLOCK-PREZYDENT ZWIEDZAL SWIAT I JEGO KOLESIE ZA NASZE.WINNYCH MIASTACH PREZYDENCI PRZEKAZYWALI DLA SENIOROW PO250 ZL DLA EMERTOW NA CO MIESIECZNE EMERYTURY.TEN Z PLOCKA TO NIE JEST CHOINY ON DAJE ALE SWOIM A O EMERYTACH TO JUZ DAWNO ZAPOMNIAL.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane