Policjanci pozostaną bez przywilejów? W Sejmie trwają prace nad anonimową petycją

autor: Bożena Wiktorowska31.01.2019, 07:10; Aktualizacja: 31.01.2019, 07:27
Jeśli dorabiający emerytowany mundurowy osiągnie przychód ponad limit 130 proc. średniego wynagrodzenia (obecnie to 5954,30 zł), kwota jego emerytury zmniejsza się tylko o 25 proc. Cywilny emeryt w takim przypadku nie dostanie z ZUS ani złotówki.

Jeśli dorabiający emerytowany mundurowy osiągnie przychód ponad limit 130 proc. średniego wynagrodzenia (obecnie to 5954,30 zł), kwota jego emerytury zmniejsza się tylko o 25 proc. Cywilny emeryt w takim przypadku nie dostanie z ZUS ani złotówki.źródło: ShutterStock

Obniżka chorobowego, embargo na prowadzenie firmy i dorabianie do 65. roku życia – w Sejmie są propozycje odbierające przywileje mundurowym.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (135)

  • Hurra naprzód(2019-02-24 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    A tak wszyscy narzekają na komunę. Zle było chlać wode i iść na emke po 15 latach?? Przez 60 lat nikt nie dotykał tej ustawy. A tu nagle demokracja przyszła i zabrała przywileje. Widocznie w Polsce jest zbyt bezpieczne. Towarzysze policjańci weźcie wszyscy l4 i będzie spokój. Niech niewdzięczny naród i politycy wiedzą co tracą. A w razie interwencji jedna broń na dwóch i cywile na patrole. Hurra naprzód!

    Odpowiedz
  • RODO(2019-02-06 10:44) Zgłoś naruszenie 00

    Czyżby zakończenie przywilejów MO ? należny jeszcze skończyć z przywilejami wojskowych LWP siedzą w każdym urzędzie na różnych fuchach i koszą emeryturę i pensję poziom merytoryczny można określić na wiedzę stażysty !

    Odpowiedz
  • Xxx(2019-02-05 12:26) Zgłoś naruszenie 00

    Jedna sprawa. Wyobraża sobie ktoś 65 letniego funkcjonariusza wynoszącego z 5 piętra po schodach 120 kg chlopa z palącego się domu? No tak średnio. A wyobraża sobie ktoś 65letniego funkcjonariusza biegnącego za 20 letnim przestępca z kasą twojej matki? Wg mnie to macie ból ***** Coś za coś. Jest ryzyko, powinny być przywileje. Praca w policji nie wygląda jak w tv. No ale jeśli ktoś jest ograniczony to tak myśli. Proponuję zmienić coś ze swoim życiem a nie zazdrościć. Jak tak źle wam z łopata to se zróbcie związek zawodowy i walczcie o swoje a nie atakuje cię tych co walczą o coś co im się należy.

    Odpowiedz
  • DAJCIE NAZWISKO.(2019-02-04 15:57) Zgłoś naruszenie 10

    Skoro mamy demokratyczne państwo, więc wszystkie petycje w zbiorowym interesie społecznym, powinny być tak samo rozpatrywane bez względu na to czy są podpisane, czy są anonimowe. Natomiast petycje w indywidualnym interesie konkretnych osób , ze zrozumiałych względów powinny być podpisane prawdziwymi danymi osobowymi. Myślę że czasy : "DAJCIE MI NAZWISKO A PARAGRAF SIĘ ZNAJDZIE" JUŻ CHYBA SŁUSZNIE MINĘŁY.

    Odpowiedz
  • Kontakt. (2019-02-04 12:23) Zgłoś naruszenie 01

    Nikt za darmo emerytury mundurowej nie otrzymał, tylko ją wysłurzył na zasadach ustalonych ustawowo. A jeżeli zdrowie byłym funkcjonariuszom dopisuje, to pracują i odprowadzają podatki na ZUS, NFZ ew. do U.S. Czyli reasumując nie tylko czerpią, ale i dokładają się do budżetu. Kto ma ochotę niech podejmuje pracę w służbach, za 25 lat niełatwej pracy otrzyma omawiane szumnie przywileje, o ile nie straci w niej zdrowia.

    Odpowiedz
  • POLAKI(2019-02-04 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    NA PEWNO--PAMIETAMY TO---POLICJA W POLSCE--0-BEZKARNIE SOBIE ZABIJA LUDZI--A JESTEŚMY DALEJ W UNII EUROPEJSKIEJ--CZAS WYKLUCZYĆ POLSKE Z NIEJ!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • Dziwny jest ten świat(2019-02-04 10:27) Zgłoś naruszenie 10

    Święte krowy były , są i będą. A co do mundurowych, to jest ich tylu (byłem kiedyś "na robotach" w ZSRR i co drugi miał mundur w szafie i przywileje, jak w takim kraju mogło być dobrze. Oni sami mówili ,ze oprócz kablowania nie potrafią już nic innego robić. No ale w Polsce to są inni mundurowi , ha ha.

    Odpowiedz
  • ddd(2019-02-04 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    zbrojcie się obywatele. nie będzie policjantów i bedziecie skazani sami na siebie. nara

    Odpowiedz
  • WYCIEKŁY DANE OSOBOWE ?(2019-02-03 16:02) Zgłoś naruszenie 30

    NIESTETY POLSKIE URZĘDY ODMAWIAJĄ ROZPATRZENIA SPRAW DOTYCZĄCYCH ZBIOROWYCH INTERESÓW PUBLICZNYCH DLA DOBRA CAŁEGO NASZEGO NARODU bez podania prawdziwych danych osobowych wnoszącego skargę, prośbę lub jakikolwiek inny wniosek. Bardzo ciekawym jest dla jakich celów urzędnikom potrzebne są takie dane osobowe z adresem , skoro wnoszący sprawę obywatel nie domaga się pisemnej odpowiedzi, a jedynie liczy na rozwiązanie zgłoszonego problemu.

    Odpowiedz
  • DAJCIE NAZWISKO.(2019-02-03 15:49) Zgłoś naruszenie 20

    Skoro mamy demokratyczne państwo, więc wszystkie petycje w zbiorowym interesie społecznym, powinny być tak samo rozpatrywane bez względu na to czy są podpisane, czy są anonimowe. Natomiast petycje w indywidualnym interesie konkretnych osób , ze zrozumiałych względów powinny być podpisane prawdziwymi danymi osobowymi. Myślę że czasy : "DAJCIE MI NAZWISKO A PARAGRAF SIĘ ZNAJDZIE" JUŻ CHYBA SŁUSZNIE MINĘŁY.

    Odpowiedz
  • Milicjant(2019-02-03 13:46) Zgłoś naruszenie 00

    To nie jest kara za strajki. To jest podziękowanie za miesięcznice.

    Odpowiedz
  • cyryl(2019-02-03 09:57) Zgłoś naruszenie 11

    Policaje mają za dużo tych przywilejów, chyba że władze dążą do państwa policyjnego.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Olin(2019-02-03 07:02) Zgłoś naruszenie 10

    Obecnie są ogromne braki kadrowe w policji. Nie ma chętnych, zarówno ci którzy mają prawa odchodzą jak i młodzi którzy ich nie posiadają. Mobbing i jawne znęcanie się przełożonych dbających tylko o własne stanowisko. Tu jest problem policji. Kolejne przepisy zaostrzą tylko już bardzo trudną sytuację.

    Odpowiedz
  • Ginol27(2019-02-02 23:10) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie-żołnierzy służą państwu w niepewnej sytuacji przez paręnaście lat z obawą że nie zostanie wysłany w strefę wojenną i odchodzi po 15 czy 25 latach na emerytury 50 parre % i nie mogąc dorabiać jak tu ma utrzymać pięcioosobową rodzinę ? Z 500 +?

    Odpowiedz
  • MarioDG(2019-02-02 19:46) Zgłoś naruszenie 00

    Witam Lepiej znalezc rozwiazania systemowe ktore beda sprawiedkiwe spolecznie a jedniczesnie nie krzywdzace funkcjonariuszy i tak juz brak chetnych do sluzby. Jestem funkcjonariuszem i moja propozycja sklaniala by sie do podobnych rozwiazan jak w gornictwie. Czyli wczesniejsza emerytura za sluzbe a nie za L4. Kazde L4 powyzej 14 dni w roku powinno byc odliczane od czasu sluzby.

    Odpowiedz
  • Zeghar(2019-02-02 17:45) Zgłoś naruszenie 00

    Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Dostali podwyżki i zapowiedź kolejnych. Dostali cofnięcie wcześniejszych zmian w przywilejach (ZUS i emerytura). I jeszcze było im mało. Tym ludzi wkurzyli.

    Odpowiedz
  • Krzysztof(2019-02-02 15:35) Zgłoś naruszenie 20

    Pracuję w Policji , upłynęło już 15 lat, więc mam prawa emerytalne w wieku 42 lat życia, i bardzo się z tego cieszę, że korzystałem z tej możliwości. Mam wiele przywilejów, i one mi nie przeszkadzają w pracy, wręcz przeciwnie. Planuję pracować jeszcze 13 lat, i później idę do inne pracy, bo chcę pracować skoro zdrowie mi będzie pozwalać.. Moi koledzy z którymi chodziłem do szkoły mówią, że dobrze zrobiłem, i żałują. Tak więc wszyscy co tu plujecie jadem weźcie się do roboty, bo do emerytury jeszcze wam długo zostało. Pozdrawiam i jeszcze raz do roboty ludu pracujący, na mundurowe przywileje i emerytury dla mlodych.

    Odpowiedz
  • Jdcjendf(2019-02-02 12:16) Zgłoś naruszenie 20

    To bandytka pisze anonimowo żeby psiarni zrobić przy tyłku wiadomo czym na psiarni gorzej tym oni mają lepiej i interes kwitnie stąd anonimy haha Jak policjant prowadzi firmę tzn że jesy w stanie pracować w policji do 65 roku haha chciałbym zobaczyć zabezpieczenie meczów w wykonaniu 60+kontra 20+ na koksie. Niech zabierają wszystko a za pół roku po kolizji nie będzie się na patrol 2 godz czekać tylko 10;))) i ciekawe do.kogo będą pretensje że ktoś kogoś zamordował a nie ma reakcji policji haha ;))) mądrze tylko w polsce hwdp;))) i policjanci będą mieli 65 lat haha dla ludzi w tym.wieku reklamują już domy starców a w Polacy chcą żeby tacy ludzie strzegli ich bezpieczeństwa haha powodzenia

    Odpowiedz
  • Obywatel(2019-02-02 11:10) Zgłoś naruszenie 01

    Ja to bym się przyjrzał innym grupą zawodowym np u nauczycieli można by było znieść kartę nauczyciela społeczeństwo im nie wytyka że weekendy wolne wakacje wolne święta wolne urlop na podratowanie zdrowia co to w ogóle jest?? Każdy powinien taki mieć. A mundurowi świata zamiast z rodziną to w służbie innym a Ci INNI co zabrać to pozbawić tego to się nazywa wdzięczność społeczeństwa za to co się robić.

    Odpowiedz
  • Ziemowit(2019-02-02 09:53) Zgłoś naruszenie 480

    Teraz emerytury mundurowe nie są "prawem nabytym" i zabiera się je pod byle pretekstem np. że budując PESEL wspierało się "państwo totalitarne" (a to że system ten jest nadal używany i rozwijany jest bez znaczenia). Proponuję system prosty, opiekuńczy i sprawiedliwy: obowiązkowa składka dla wszystkich z wypłatą emerytury minimalnej, a reszta na zasadach komercyjnych.

    Odpowiedz